اروپا متهم به رفتار دوگانه با پناهجویان؛ اتحادیه اروپا اتهامات را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
کودکان اوکراینی در حال بازی در یک مرکز استقرار پناهجویان در ورشوی لهستان
کودکان اوکراینی در حال بازی در یک مرکز استقرار پناهجویان در ورشوی لهستان   -   کپی رایت  Czarek Sokolowski/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

در بحبوحه جنگ اوکراین، اروپا به‌گونه‌ای کم سابقه درهایش را بروی پناهجویان اوکراینی بازکرده است.

اروپا با پوشش گسترده رسانه‌ای و ابتکارهای مختلف موسسات کاریابی و اداره های مهاجرت، نشان داد برخلاف سال ۲۰۱۵ نه تنها ورود پناهجویان را «یک تنش و بحران» نمی‌خواند بلکه آماده خوش آمدگویی به میلیون ها پناهجوی اوکراینی است.

جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۵ در سراسر این کشور گسترش یافت و عامل مهاجرت و آوارگی میلیون‌ها سوری به اروپا شد. از سوی دیگر همزمان با افزایش قدرت گروه داعش در عراق بسیاری از شهروندان این کشور تلاش کردند به اروپا مهاجرت کنند.

با این حال بسیاری از این پناهجویان و مهاجران سوری و عراقی و افغان در هفت سال اخیر همچنان در اروپا آواره و بدون سند هویتی هستند. به همین دلیل بسیاری، اتحادیه اروپا را به داشتن «رفتارهای دوگانه»‌ در قبال پناهجویان محکوم می‌کنند.

مارگاریتیس اسکیناس، معاون کمیسیون اروپا و کمیسر مهاجرت این اتهامات را رد می کند و می گوید که اتحادیه اروپا به پناهندگانی که از جنگ سوریه گریخته‌اند، کمک‌های مشابهی را ارائه کرده است. وی که در سفری با پناهجویان سوری در ترکیه دیدار می کرد در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر استانداردهای دوگانه و یک بام و دوهوای این اتحادیه گفت: «اتحادیه اروپا دقیقا همان رفتار با پناهجویان سوری را کرد که امروز با پناهجویان اوکراینی دارد.»

مارگاریتیس اسکیناس یکی از اعضای حزب دموکرات از راستگرایان یونانی است که در این کشور در چندسال اخیر متهم به رفتارهای غیرانسانی با پناهجویانی که غالبا از خاورمیان به یونان می آیند،‌ شده‌اند. آقای اسکیناس که در دوره گذشته کمیسیون، سخنگوی این نهاد بود همچنین در پاسخ به خبرنگاران گفت که «اوکراین هم مرز با اتحادیه اروپا است و شاید دلیل اصلی میزبانی ویژه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از پناهجویان اوکراینی چنین استدلالی باشد.»

گفته می شود تاکنون نزدیک به ۳ میلیون اوکراینی به کشورهای اروپایی مهاجرت کرده‌اند. در اوج بحران پناهجویان در سال ۲۰۱۵، نزدیک به یک میلیون پناهجوی سوری و افغان و عراقی در فرار از جنگ و گرسنگی به اروپا آمدند.