Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دبیر کل سازمان ملل نسبت به بروز «طوفان گرسنگی» در جهان به‌دلیل جنگ در اوکراین هشدار داد

آرشیو/برداشت گندم در روسیه/ ژوئن ۲۰۲۱
آرشیو/برداشت گندم در روسیه/ ژوئن ۲۰۲۱ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

۴۵ کشور آفریقایی و کم‌تر توسعه‌یافته دست‌کم یک سوم گندم مورد نیاز خود را از اوکراین یا روسیه وارد می‌کنند.

آگهی

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه هشدار داد جنگ اوکراین ممکن است به طوفانی از گرسنگی در بسیاری از کشورهای جهان منجر شود.

آقای گوترش در جریان یک نشست خبری در دبیرخانه سازمان ملل در نیویورک به رسانه‌ها گفت: «اوکراین یک آتش است و این کشور جلوی جشم جهانیان در حال سوختن است. ما باید تمام تلاشمان را برای جلوگیری از یک طوفان گرسنگی و فروپاشی نظام غذایی جهانی انجام دهیم.»

روسیه و اوکراین از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان غلات جهان به شمار می‌روند. حمله نظامی روسیه به اوکراین و تحریم‌های بین‌المللی علیه مسکو، پیشاپیش قیمت مواد غذایی در بسیاری از کشورهای جهان را بالا برده و نگرانی از کمبود آذوقه در کشورهای اروپایی را باعث شده است.

دبیر کل سازمان ملل با هشدار نسبت به عواقب وخیم ادامه جنگ گفت: «به دلیل توقف تولید محصولات کشاورزی در اوکراین و روسیه، آثار جنگ احتمالا دامنگیر ضعیف‌ترین مردمان خواهد شد و بذر بی‌ثباتی سیاسی و ناآرامی در سراسر جهان را خواهد پراکند... این جنگ به مرزهای اوکراین محدود نمی‌شود.»

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در آخرین گزارش خود با هشدار نسبت به وضعیت فقیرترین کشورهای جهان اعلام کرد قیمت غلات در سال جاری رکورد پیش از آغاز «بهار عربی» در سال ۲۰۱۱ و موج گرسنگی سال‌های ۲۰۰۷-۲۰۰۸ را شکسته است.

۴۵ کشور آفریقایی و کم‌تر توسعه‌یافته دست‌کم یک سوم گندم مورد نیاز خود را از اوکراین یا روسیه وارد می‌کنند. ۱۸ کشور از همین گروه دست‌کم ۵۰ درصد نیاز گندم خود را از همین دو طرف جنگ می‌خرند. بورکینافاسو، مصر، جمهوری دموکراتیک کنگو، لبنان، لیبی، سومالی، سودان و یمن از جمله وابسته‌ترین دولت‌ها به غلات تولیدی روسیه و اوکراین به شمار می‌روند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: ناامنی غذایی ۲۵۸ میلیون نفر؛ افغانستان جزو ۱۰ کشور «گرسنه» جهان است

راست افراطی فرانسه: یک سوم پناهجویان اوکراینی، آفریقایی هستند؛ دولت:۹۷ درصد پناهجویان اوکراینی هستند

شمار پناهجویان جنگ اوکراین از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر فراتر رفت