Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

توصیه نفتالی بنت به زلنسکی: پیشنهادات پوتین برای پایان جنگ را بپذیرید

ولادیمیر پوتین و نفتالی بنت
ولادیمیر پوتین و نفتالی بنت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از مقام‌های ارشد دولت اوکراین می‌گوید نخست وزیر اسرائيل در گفتگو با زلنسکی به او گفته کی‌یف باید پیشنهادات پوتین را پبذیرد.

آگهی

یک مقام ارشد اوکراینی می‌گوید نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفته که او باید پیشنهاد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای پایان دادن به جنگ را بپذیرد.

پایگاه خبری اکسیوس که این گزارش را منتشر کرده در ادامه تاکید کرده که زلنسکی و مشاورانش از این رفتار بنت خوششان نیامده و به نخست وزیر اسرائيل پاسخ منفی داده‌اند. این موضوع از آنجا اهمیت دارد که در هفته‌های اخیر بنت تلاش زیادی کرده تا بین روسیه و اوکراین میانجیگری کرده و اختلافات میان کی‌یف و مسکو را حل نماید. 

با این حال یک مقام ارشد در دفتر نخست وزیر اسرائيل توصیه بنت به زلسنکی را رده است. این مقام که نخواسته نامش فاش شود در این خصوص می‌گوید: «ما تردید داریم که فردی که ادعا می‌شود یک فرد ارشد در دولت اوکراین و یا حتی کسی باشد که در حال حاضر در اوکراین به سر ببرد چرا که تماس میان زلنسکی و بنت از طریق خط خصوصی انجام شده است.» 

این مقام اسرائيلی همچنین در ادامه گفت: «بنت به زلنسکی توصیه نکرد که پیشنهاد پوتین را بپذیرد چرا که اساسا اسرائيل پیشنهادی دریافت نکرده است. نفتالی بنت در هیچ مرحله‌ای قصد ندارد به رئيس جمهوری اوکراین توصیه‌ای کند.» 

این مقام ارشد در دفتر نخست وزیر اسرائيل در ادامه تاکید کرده که مکالمه رهبران اسرائيل و اوکراین طولانی بوده و در خصوص امکان برگزاری نشست میانجیگری در اورشلیم بحث و گفتگو شده است. او همچنین مدعی شده تلاش‌های بنت تنها بر یک محور استوار است: «توقف خونریزی در اوکراین»

با این حال مقام ارشد اوکراینی می‌گوید اسرائيلی‌ها از اوکراین خواسته‌اند که درخواست کمک سیاسی و نظامی از آمریکا و غرب را متوقف کنند چرا که از نظر آنها این درخواست‌ها به تلاش‌های تل‌آویو برای میانجیگری لطمه می‌زند. این منبع اوکراینی همچنین ادامه داده که دولت کی‌یف بر این باور است که بنت نتوانسته در میانجیگری چندان موفق عمل کند و زلنسکی دستیارانش امیدی به نتیجه بخش بودن اقدامات نخست وزیر اسرائيل ندارند. 

این منبع اوکراینی همچنین با ابراز نارضایتی از نقش بنت در میانجیگری می‌گوید: «ما به یک صندوق پست احتیاج نداریم چرا که به اندازه کافی از آنها داریم. کسی که می‌خواهد میانجیگری کند باید از خود ابتکار داشته باشد و طرح‌های جدید ارائه دهد. اگر بنت می‌خواهد بی‌طرف بماند و میانجیگری کند، باید فرستاده‌ای را منصوب کند که تمام وقت روی این موضوع کار کند.»

این اظهار نظرها در حالی مطرح می‌شود که نفتالی بنت دست‌کم ۵ تماس تلفنی از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین با پوتین و زلنسکی برقرار کرده است. بنت همچنین شنبه گذشته در سفری مخفیانه به مسکو رفت و در کرملین به مدت ۳ ساعت با پوتین گفتگو کرد. رسانه‌های اسرائيلی گزارش داده‌اند بلافاصله پس از پایان دیدار پوتین و بنت، نخست وزیر اسرائيل مجددا با رئيس جمهوری اوکراین تماس می‌گیرد و او را در جریان جزئيات دیدارش با رئيس جمهوری روسیه قرار می‌دهد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جلسه شورای امنیت درباره ادعاهای روسیه؛ آیا اوکراین آزمایشگاه جنگ بیولوژیک دارد؟

رهبران اتحادیه اروپا با عضویت سریع اوکراین در این اتحادیه مخالفت کردند

حمله اسرائیل به چادرهای آوارگان فلسطینی در نزدیکی بیمارستان صلیب سرخ در رفح ده‌ها کشته بر جای گذاشت