Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جلسه شورای امنیت درباره ادعاهای روسیه؛ آیا اوکراین آزمایشگاه جنگ بیولوژیک دارد؟

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در حدود دو هفته پیش، مسکو به صورت مرتب ادعا کرده که ایالات متحده یک آزمایشگاه جنگ بیولوژیک در اوکراین راه اندازی کرده است. امری که آمریکا آن را رد کرده است. اما طرفین در این خصوص چه می گویند و ادعاهای مطرح شده تا چه اندازه صحت دارند؟

آگهی

از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در حدود دو هفته پیش، مسکو به صورت مرتب ادعا کرده که ایالات متحده یک آزمایشگاه جنگ بیولوژیک در اوکراین راه‌اندازی کرده است.

آمریکا در واکنش، آنچه « پخش تئوری توطئه» از سوی روسیه خوانده است را رد کرده و سازمان ملل متحد نیز گفته است هیچ اطلاعاتی دریافت نکرده که این ادعا را تأیید کند. با این حال مقامات روسیه همچنان بر پخش اخبار مرتبط با آن اصرار داشته اند.

شورای امنیت روز جمعه به درخواست روسیه تشکیل جلسه می دهد تا درباره ادعاهای مسکو درباره فعالیت های بیولوژیکی آمریکا در اوکراین بحث کند. اما طرفین در این خصوص چه می گویند و ادعاهای مطرح شده تا چه اندازه صحت دارند؟

ادعای روسیه چیست؟

مسکو در ابتدا مدعی شد که نیروهایش در جریان حمله سراسری به اوکراین ردی از «تلاش عجولانه» برای پنهان کردن تحقیقات درباره تسلیحات بیولوژیکی در این کشور پیدا کرده اند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه اوکراین، گفت اسناد کشف شده توسط نیروهای روسی در اوکراین نشان می دهند «یک تلاش عجولانه برای پاک کردن شواهد برنامه های بیولوژیکی نظامی» از طریق از بین بردن نمونه های آزمایشگاهی طاعون، وبا، سیاه زخم و سایر عوامل بیماری‌زا انجام شده است.

ایگور کریلوف، رئیس نیروهای حفاظت رادیویی، شیمیایی و بیولوژیکی ارتش روسیه، نیز روز پنجشنبه ادعا کرد: «آزمایشگاه های تحت حمایت ایالات متحده در کی یف، خارکیف و اودسا روی پاتوژن های خطرناکی کار می کنند که به طور سفارشی برای هدف قرار دادن روس ها و دیگر اسلاوها طراحی شده اند.»

آسوشیتیدپرس
از زمان آغاز حمله نظامی به اوکراین، کرملین ادعاها درباره وجود آزمایشگاه های جنگ بیولوژیک در این کشور را تکرار کرده استآسوشیتیدپرس

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز پنجشنبه ادعای مشابهی را مطرح کرد و مدعی شد که آزمایشگاه‌های تحت مدیریت ایالات متحده در اوکراین برای «توسعه سلاح‌های بیولوژیکی با اهداف قومی» کار می‌کنند.

روسیه چندین سال است اتهاماتی مبنی بر همکاری ایالات متحده با آزمایشگاه‌های اوکراینی برای توسعه سلاح‌های بیولوژیکی را تکرار می کند. با این حال تا کنون سندی برای ادعاهای خود ارائه نکرده است.

واکنش آمریکا چه بوده است؟

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، با «مضحک» خواندن ادعاهای کرملین گفت: «اتهامات روسیه پوچ و خنده دار هستند... این یک تبلیغات کلاسیک روسیه است.» ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای گفت روسیه در تلاش برای توجیه اقدامات وحشتناک خود در اوکراین، «بهانه‌های نادرست اختراع می‌کند.»

با این حال ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا، ابراز نگرانی کرده است که روسیه ممکن است با این عمل زمینه را برای انجام یک حمله شیمیایی یا بیولوژیکی فراهم کند.

آقای برنز گفت: «این چیزی است که همه شما به خوبی آن را می دانید. این بخشی از کتابچه دستورالعمل روس هاست. آن ها از این سلاح ها علیه شهروندان خود استفاده کرده اند و دستکم استفاده از آن را در سوریه و جاهای دیگر تشویق کرده اند. بنابراین این چیزی است که ما بسیار جدی می گیریم.»

آسوشیتید پرس
جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، ادعاهای روسیه را رد کرده استآسوشیتید پرس

اوکراین چه می گوید؟

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در این باره گفته است: «هیچ سلاح شیمیایی یا هیچ سلاح کشتار جمعی دیگری در سرزمین من ساخته نشده است. همه دنیا این را می‌دانند.»

سخنگوی ریاست جمهوری اوکراین نیز هر گونه ادعایی در این خصوص را به شدت رد کرده است.

توصیه سازمان جهانی بهداشت چیست؟

اوکراین مانند بسیاری از کشورهای دیگر آزمایشگاه های بهداشت عمومی دارد که در آن ها در مورد چگونگی کاهش تهدیدات بیماری های خطرناک مشترک میان انسان و حیوان، از جمله مورد اخیر کووید-۱۹، تحقیق می کند. 

این آزمایشگاه ها توسط نهادهای سلامت ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سازمان جهانی بهداشت حمایت می شوند و آمریکا نیز پیشتر اعلام کرده بود در قالب برنامه کاهش تهدید بیولوژیکی پنتاگون، با دولت اوکراین برای تضمین امنیت پاتوژن ها و سموم ذخیره شده در آزمایشگاه های این کشور همکاری می کند.

سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه به اوکراین توصیه کرده است پاتوژن‌های خطرناک را، که در این آزمایشگاه‌ها نگهداری می‌شوند، نابود کند تا از «هر گونه نشت احتمالی» که باعث گسترش بیماری در بین مردم می‌شود، جلوگیری کند. با این حال در بیانیه سازمان جهانی بهداشت اشاره ای به جنگ بیولوژیکی نشده است.

کارشناسان امنیت زیستی می گویند که حمله نیروهای روسیه به اوکراین و بمباران شهرها و تاسیسات خطر نشت پاتوژن های بیماری زا را افزایش داده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

موضع چین چه بوده است؟

چین همزمان با تشدید حملات روسیه، ادعاهای کرملین در خصوص آزمایشگاه های تسلیحات بیولوژیک در اوکراین را تکرار کرده و خواستار انجام تحقیقات شده است.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز پنجشنبه گفت: «عملیات نظامی روسیه راز آزمایشگاه‌های ایالات متحده در اوکراین را برملا کرد و این چیزی نیست که بتوان با مسامحه با آن رفتار کرد.»

چین و روسیه، این دو کشور متحد در شرق، پیشتر گفته بودند که روابط آنها «هیچ مرزی نمی شناسد». اقدام پکن در حمایت از ادعاهای روسیه به نظر می رسد با هدف دامن زدن به جنگ اطلاعاتی و یا آنچه آمریکا می گوید «عملیات پوششی»، انجام شده باشد.

آسوشیتید پرس
ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، از ادعای روسیه حمایت کرده و خواستار تحقیقات شده استآسوشیتید پرس

وضعیت کنوانسیون‌های بین‌المللی چگونه است؟

روسیه، چین و ایالات متحده همگی کنوانسیون های بین المللی علیه استفاده از سلاح های شیمیایی یا بیولوژیکی را امضا کرده‌اند. با این حال ارزیابی جامعه جهانی این بوده که روسیه از سلاح های شیمیایی برای انجام سوء قصد بر ضد دشمنان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور استفاده کرده است. روسیه همچنین از دولت بشار اسد در سوریه حمایت می کند که در جنگ داخلی از سلاح شیمیایی علیه مردمش استفاده کرده است.

اکنون با طرح اتهامات علیه آمریکا، به نظر می رسد شورای امنیت بار دیگر به صحنه رویارویی لفظی نمایندگان غرب و روسیه بدل شود.

آگهی

اولیویا دالتون، سفیر دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد، گفته است هیئت آمریکایی اجازه نخواهد داد که این مکان به «محلی برای ترویج اطلاعات نادرست» تبدیل شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توصیه نفتالی بنت به زلنسکی: پیشنهادات پوتین برای پایان جنگ را بپذیرید

روسیه: تسلیحات شیمیایی را منهدم کرده‌ایم، درخواست آمریکا منطقی نیست

جدال میراژها با سوخوها؛ آیا جنگنده‌های فرانسه به سلطه هوایی روسیه در آسمان اوکراین پایان می‌دهند؟