پوتین در دیدار با بنت: روابط روسیه و اسرائيل بی‌نظیر است

دیدار ولادمیر پوتین و نفتالی بنت
دیدار ولادمیر پوتین و نفتالی بنت Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری روسیه در دیدار با نفتالی بنت ضمن اشاره به روابط بسیار نزدیک میان مسکو و تل آویو در دوران نتانیاهو ابراز امیدواری کرد که نفتالی بنت نیز همین روند را دنبال کند.

آگهی

ولادمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه روز جمعه ۲۲ اکتبر در دیدار با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل ابراز امیدواری کرد که همچنان روابط نزدیک و اعتماد میان دو کشور ادامه یابد.

پوتین در ابتدای این ملاقات که در شهر سوچی در حاشیه دریای سیاه برگزار شد، روابط روسیه و اسرائیل را «بی نظیر» دانست و خاطرنشان کرد که اسرائیل خانه بزرگترین جامعه روسی زبان است.

در این دیدار، پوتین با اشاره به روابط تجاری و مطمئنی که این کشور با دولت نتانیاهو داشته، ابراز امیدواری کرد که دولت بنت هم سیاست تداوم را در قبال مناسبات روسیه و اسرائيل دنبال کند.

بنت هم ضمن تاکید بر ارتباط عمیق میان دو کشور، از پوتین به خاطر آنکه روابط دو طرف را طی ۲۰ سال گذشته نزدیک‌تر کرده قدردانی کرد. بنت همچنین در ادامه گفت: «من از طرف شهروندان اسرائیل می‌توانم به شما بگویم که ما شما را دوست واقعی مردم یهود می‌دانیم.»

بنت همچنین نقش اتحاد جماهیر شوروی پیشین در جنگ جهانی دوم را ستود و در مورد موزه جدیدی در اسرائیل صحبت کرد که در آن از نقش سربازان یهودی که در ارتش متفقین و به ویژه ارتش سرخ جنگیده‌اند تقدیر شده است. 

او در ادامه گفت: «غیرممکن است که از نقش بزرگ کل ملت روسیه در آن سال‌های سخت قدردانی نکنیم». بنت در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به وضعیت سوریه و ایران گفت: «ما در مورد وضعیت سوریه و تلاش برای توقف برنامه هسته‌ای نظامی ایران با روسیه صحبت خواهیم کرد.»

روسیه و اسرائیل در سال‌های اخیر روابط میان خود را تقویت کرده‌اند و بر سر موضوعاتی چون حماس و سوریه و دولت بشار اسد و همچنین حضور نیروهای ایرانی در سوریه با یکدیگر همکاری نزدیکی داشته‌اند.

پوتین هم با اشاره به تلاش روسیه در خصوص بازگرداندن ثبات به سوریه گفت: «ما همچنان برای ایجاد ثبات در سوریه تلاش می‌کنیم. با وجود برخی مشکلات در خصوص وضعیت سوریه، زمینه‌های مشترک و فرصت‌هایی برای همکاری به‌ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم میان ما و اسرائيل وجود دارد.»

اسرائیل استقرار نیروهای ایران در مرزهای شمالی خود را یک خط قرمز می‌بیند و بارها به تأسیسات مرتبط با ایران و کاروان‌های تسلیحاتی به مقصد حزب‌الله لبنان، ضربه زده است.

روسیه از سال ۲۰۱۵ یک عملیات نظامی را در سوریه آغاز کرده و به دولت اسد کمک کرده تا کنترل بخش اعظم این کشور را به دست آورد. مسکو همچنین به مدرن سازی ارتش سوریه از جمله ارائه سامانه‌های دفاع هوایی به اسد کمک کرده و پرسنل آن را آموزش داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روسیه و اسرائیل برای هماهنگ کردن عملیات نیروهای هوایی خود بر فراز سوریه و جلوگیری از درگیری، یک خط مستقیم نظامی ایجاد کردند. اسرائیل اغلب به اهداف مرتبط با ایران در سوریه حمله می‌کند و روسیه حامی دولت سوریه است. 

با این حال در سال‌های اخیر مواردی چون سرنگونی ناخواسته هواپیمای شناسایی روسی که به جان باختن تمام ۱۵ خدمه روس آن انجامید روابط دو طرف را با تنش‌هایی رو به رو کرده است. 

مسکو همچنین یک بازی دیپلماتیک را برای حفظ روابط دوستانه خود با اسرائيل و ایران به اجرا گذاشته و تا کنون در انجام آن موفق بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رزمایش هوایی اسرائيل برای حمله به اهداف دوردست؛ هشداری برای ایران؟

مرکل در دیدار خداحافظی از اسرائیل: شی و پوتین ایران را به سر میز مذاکره برگردانند

بایدن در دیدار با بنت: اگر مقابل ایران دیپلماسی شکست بخورد گزینه‌های دیگر وجود دارند