ونزوئلا از مذاکرات مستقیم با آمریکا استقبال کرد

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا
نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاهش تحریم‌های ونزوئلا بخشی از تلاش‌های آمریکا نه تنها برای جبران تبعات ناشی از قطع واردات نفت روسیه که برای شکاف انداختن بین اتحاد سنتی مسکو-کاراکاس، به حساب می‌آید. دستکم ۵ منبع موثق روز گذشته به خبرگزاری رویترز گفتند که مذاکرات آمریکا و ونزوئلا برای حصول توافق پیشرفت اندکی داشته است.

آگهی

نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا روز دوشنبه هشتم مارس از موافقت خود با تعیین جدول زمانی مذاکرات آتی با آمریکا خبر داد. در پی بالا گرفتن احتمال تحریم نفت روسیه دستکم از سوی آمریکا و تلاش واشنگتن برای جایگزین کردن روسیه، روز شنبه هیاتی از مقامات آمریکایی برای نخستین بار با مقامات کاراکاس دیدار کردند.

کاهش تحریم‌های ونزوئلا بخشی از تلاش‌های آمریکا نه تنها برای جبران تبعات ناشی از قطع واردات نفت روسیه که برای شکاف انداختن بین اتحاد سنتی مسکو-کاراکاس، به حساب می‌آید.

دستکم ۵ منبع موثق روز گذشته به خبرگزاری رویترز گفتند که مذاکرات آمریکا و ونزوئلا برای حصول توافق پیشرفت اندکی داشته است.

اختلافات رژیم مادورو با واشنگتن طی سال‌های اخیر دو چندان شده و کاراکاس به واسطه تحریم‌های گسترده آمریکا با دشواری‌های اقتصادی دو چندانی روبرو بوده است. با این حال نیکلاس مادورو، رئیس جمهور این کشور طی سخنانی که از تلویزیون دولتی ونزوئلا پخش می‌شد دیدار با هیات آمریکایی را تایید کرد. او گفت: «شنبه شب گذشته هیاتی از طرف دولت آمریکا به ونزوئلا آمد و من اینجا در کاخ ریاست جمهوری با آنها دیدار کردم.»

رئیس جمهور ونزوئلا در ادامه با اشاره به اینکه جلسه‌اش با هیات آمریکایی حدود ۲ ساعت طول کشیده، تاکید کرد که این دیدار در فضایی محترمانه و صمیمانه و در جوی کاملا دیپلماتیک برگزار شده است.

خوان گونزالس، مشاور ارشد کاخ سفید در امور آمریکای لاتین به همراه جیمز استوری، سفیر ایالات متحده و راجر کارستنز، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور مربوط به گروگان‌ها، ریاست هیات آمریکایی را برعهده داشتند.

پیش تر جن ساکی، یکی از سخنگویان کاخ سفید هدف از سفر هیات آمریکایی را بحث در مورد موضوعات مختلفی از جمله امنیت انرژی و همچنین رایزنی در مورد وضعیت ۹ شهروند آمریکایی زندانی در ونزوئلا عنوان کرده بود. رئیس جمهوری ونزوئلا بدون اشاره به تاریخ مشخصی، از ادامه این گفتگوها خبر داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

تلاش های آمریکا برای نزدیک شدن به کشور نفت خیز ونزوئلا در حالی ادامه دارد که قرار است جوبایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در مورد تحریم نفتی روسیه تا ساعتی دیگر مقابل دوربین‌ها موضع خود را اعلام کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مادورو در تهران؛ ایران و ونزوئلا توافقنامه همکاری ۲۰ ساله امضا کردند

پس از گفتگوهای مستقیم با واشنگتن، ونزوئلا دو زندانی آمریکایی را آزاد کرد

تهدید مسکو علیه آمریکا: اعزام نیرو و تجهیزات به کوبا و ونزوئلا منتفی نیست