Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

احکام سه جدایی‌طلب عرب ایرانی به جرم جاسوسی برای عربستان در دانمارک اعلام شد

پلیس دانمارک مقابل دادگاهی که برای سه رهبر تجزیه طلب عرب ایرانی در دانمارک برپا شد
پلیس دانمارک مقابل دادگاهی که برای سه رهبر تجزیه طلب عرب ایرانی در دانمارک برپا شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احکام سه تن از رهبران یک گروه جدایی‌طلب ایرانی در دانمارک به دلیل جاسوسی به نفع عربستان مجرم شناخته شده‌ بودند، روز چهارشنبه اعلام شد. آن‌ها به شش تا هشت سال زندان محکوم شده‌اند.

آگهی

احکام سه تن از رهبران یک گروه جدایی‌طلب عرب ایرانی در دانمارک که به دلیل جاسوسی به نفع عربستان مجرم شناخته شده‌ بودند، روز چهارشنبه اعلام شد. آن‌ها به شش تا هشت سال زندان محکوم شده‌اند.

طبق حکمی که در بیانیه مطبوعاتی دادگاه روسکیلد در غرب کپنهاگ اعلام شد، دو تن از سه عضو «جنبش عربی برای آزادی اهواز» پس از پایان محکومیت اخراج خواهند شد.

طبق احکام اعلام شده، حبیب یابور کعبی به هشت سال زندان و اخراج از دانمارک، برادر وی تمیم فاروق بک به هفت سال زندان و اخراج از دانمارک و یعقوب محمد، داماد او به شش سال زندان محکوم شدند. داماد آقای کعبی تابعیت دانمارکی خود را از دست نمی‌دهد. دادستانی دانمارک برای این سه نفر درخواست ۱۲ سال زندان کرده بود.

این سه مرد به دلیل حمایت از فعالیت‌های شاخه مسلح «جنبش عربی برای آزادی اهواز» و «ترویج تروریسم» مجرم شناخته شده بودند.

طبق گزارش یکی از رسانه‌های دانمارک که به اسناد محاکمه پشت درهای بسته آن‌ها دسترسی پیدا کرد، این سه نفر که از فوریه ۲۰۲۰ زندانی هستند، فهرستی از نام و مشخصات ۱۰۰ فرد و شرکت را تهیه کرده بودند تا به نهادهای اطلاعاتی عربستان ارائه دهند.

این سازمان جدایی‌طلب که ایران آن را تروریستی می‌داند و رهبران آن در دانمارک و هلند زندگی می‌کنند، از خودمختاری استان خوزستان در جنوب غربی ایران حمایت می‌کنند.

دادگاه گفته است که اکثریت هیئت منصفه دریافتند که اقدامات و حملات این جنبش تروریستی است و فراتر از مرزهای مبارزات مشروع به حساب می‌آیند.

در نهایت، آنها به دلیل دریافت ۱۵ میلیون کرون (۲ میلیون یورو) از یک سرویس اطلاعاتی سعودی و همچنین تلاش برای دریافت ۱۵ میلیون دلار اضافی از همان منبع، به «تأمین مالی و تلاش برای تامین مالی تروریسم» مجرم شناخته شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی در کپنهاگ؛ از حمله به مرکز خرید در جنوب پایتخت دانمارک چه می‌دانیم؟

دولت بریتانیا حکم استرداد ژولیان آسانژ را امضا کرد

ایران به طور یک‌طرفه دور تازه مذاکرات با عربستان را به حالت تعلیق درآورد