Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تیراندازی در کپنهاگ؛ از حمله به مرکز خرید در جنوب پایتخت دانمارک چه می‌دانیم؟

حمله به یک مرکز خرید در دانمارک
حمله به یک مرکز خرید در دانمارک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس دانمارک اعلام کرد در پی تیراندازی روز گذشته در داخل یک مرکز خرید شلوغ در کپنهاگ، سه‌ نفر کشته و چهار نفر دیگر به شدت زخمی شدند و چند نفر دیگر نیز هنگام فرار از مرکز خرید جراحات جزئی برداشته‌اند.

آگهی

پلیس دانمارک اعلام کرد در پی تیراندازی روز گذشته در داخل یک مرکز خرید شلوغ در کپنهاگ، سه‌ نفر کشته و چهار نفر دیگر به شدت زخمی شدند و چند نفر دیگر نیز هنگام فرار از مرکز خرید جراحات جزئی برداشته‌اند.

سورن توماسن، رئیس پلیس کپنهاگ عامل این تیراندازی را یک مرد ۲۲ ساله دانمارکی معرفی کرد که پس از تیراندازی بازداشت شد. وی افزود هیچ نشانه‌ای مبنی بر دست داشتن شخص دیگری در این حمله وجود ندارد گرچه پلیس همچنان در حال تحقیق است. وی تاکید کرد که مرد مسلح قربانیان خود را ظاهرا به‌طور تصادفی انتخاب کرده است.

خشونت با اسلحه در دانمارک تقریبا نادر است.

توماسن گفت هنوز زود است که درباره انگیزه تیراندازی که اواخر بعد از ظهر در فیلدز در حومه پایتخت دانمارک رخ داد، صحبت کنیم.

به گفته شاهدان زمانی که تیراندازی آغاز شد، برخی از مردم در مغازه‌ها پنهان شدند و برخی دیگر در میان ازدحام جمعیت فرار کردند.

هانس کریستین استولتز، مشاور حوزه فناوری اطلاعات که دخترانش را برای کنسرت به نزدیکی مرکز خرید می‌برد گفت: «وحشت محض است. وحشتناک است. ممکن است تعجب کنید که چگونه یک شخص می‌تواند این کار را با یک انسان دیگر انجام دهد.»

رئیس پلیس کپنهاگ بدون ارائه جزییات بیشتر اعلام کرد که قربانیان شامل یک مرد حدود ۴۰ ساله و دو جوان هستند. او گفت که چند تن دیگر زخمی شدند که حال چهار نفر وخیم است. وی دو فرد جوان قربانی این حمله را یک زن و مرد ۱۷ ساله دانمارکی معرفی کرد و گفت که یک شهروند روس ۴۷ ساله ساکن دانمارک نیز در بین قربانیان بوده است.

دو شهروند دانمارکی و دو شهروند سوئدی نیز در بین مجروحان این حادثه قرار دارند.

AP Photo
حمله به یک مرکز خرید در کپنهاگ دانمارکAP Photo

رئیس پلیس کپنهاگ گفت که این نهاد نخستین گزارش‌ها مبنی بر تیراندازی را ساعت ۱۷:۳۷ روز گذشته دریافت کرد و یازده دقیقه بعد متهم بازداشت شد.

وی تاکید کرد که پلیس معتقد نیست که این حمله «تروریستی» بوده باشد.

AP Photo
حمله به یک مرکز خرید در کپنهاگ دانمارکAP Photo

پلیس گفت که تیرانداز به یک تفنگ، تپانچه و یک چاقو مسلح بود و ویدئوهایی که از مظنون در شبکه‌های اجتماعی با اسلحه منتشر شده، واقعی است. در این ویدئوها مظنون با اسلحه ژست گرفته است و درباره داروهای روانپزشکی صحبت می‌کند که طبق گفته این فرد «کارساز نیستند.»

پلیس دانمارک تایید کرد که مظنون تحت نظر روانپزشک بوده است اما تصریح کرد که فراتر از این نمی‌تواند نظری بدهد.

تلویزیون دانمارک نیز عکسی از مظنون منتشر کرد که یک شلوارک تا زانو پوشیده بود و یک جلیقه یا پیراهن بدون آستین نیز بر تن دارد.

لون تلیس، روزنامه‌نگار دانمارکی در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی گفت که گویا شب گذشته پلیس به سراغ آپارتمانی در محله فیلدز رفته است و به نظر می‌رسد مظنون در این منطقه ساکن بوده باشد.

مرکز خرید فیلدز، یکی از بزرگترین مراکز خرید دانمارک، در جنوب کپنهاگ قرار دارد. این مرکز خرید چند طبقه، بیش از ۱۴۰ مغازه و رستوران دارد.

آخرین حمله در کپنهاگ به فوریه ۲۰۱۵ برمی‌گردد که با انگیزه‌های اسلام گرایانه همراه بود و دو کشته و پنج زخمی برجای گذاشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نوزده نفر در تیراندازی در دو رستوران در آفریقای جنوبی کشته شدند

آخرین وضعیت زن ایرانی پناهجو در دانمارک؛ «او به بدترین زندان دیپورتی‌ها در اروپا منتقل شده»

احکام سه جدایی‌طلب عرب ایرانی به جرم جاسوسی برای عربستان در دانمارک اعلام شد