اپلیکیشن شبکه اجتماعی دونالد ترامپ آغاز به کار کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شبکه اجتماعی جدید دونالد ترامپ
شبکه اجتماعی جدید دونالد ترامپ   -   کپی رایت  AFP

شبکه اجتماعی جدیدی به نام «حقیقت» که حاصل سرمایه‌گذاری جدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا است از شب گذشته آغاز به کار کرد.

این اپلیکیشن در فروشگاه دیجیتال اپل، اپ‌استور، برای دانلود در دسترس قرار گرفت و به طور خودکار برای آن دسته از کاربران که پیشتر برنامه را پیش‌سفارش داده بودند دانلود شد. بر طبق آمار اپل استور این برنامه بلافاصله در صدر محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های رایگان ۲۴ ساعت گذشته این فروشگاه قرار گرفته است.

شبکه اجتماعی جدید در انگلیسی «Truth Social» نام دارد که در زبان انگلیسی به معنی حقیقت است. آقای ترامپ بارها رسانه‌های بزرگ را «اخبار جعلی» (Fake News) خوانده و گفته است که آن‌ها با انتشار خبرهای غیرحقیقی او را مورد هجمه قرار می‌دهند.

پس از آنکه شماری از حامیان دونالد ترامپ در روز ۶ ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا یورش بردند و خود او متهم به ارسال پیام‌های تحریک‌کننده خشونت شد، غول‌های فناوری حساب کاربری وی را در توییتر و فیسبوک مسدود کردند.

این نخستین بازگشت رسمی رئیس‌ جمهوری سابق آمریکا به شبکه‌های اجتماعی پس از ممنوعیت حضور در چندین پلتفرم در سال گذشته است. پیشتر این اپلیکیشن برای افراد محدودی که دعوتنامه داشتند در مرحله آزمایشی قابل استفاده بود ولی اکنون در مقیاس بزرگتر و همگانی قابل دسترس است.

گروه فناوری و رسانه ترامپ (TMTG) که توسط «دوین نونز» نماینده سابق جمهوری‌خواه کنگره آمریکا رهبری می‌شود پشت سر راه‌اندازی این شبکه اجتماعی جدید قرار دارد. اطلاعات زیادی از بودجه این گروه منتشر نشده است. با این حال در ماه دسامبر گذشته این گروه اعلام کرده بود یک میلیارد دلار تامین مالی از سرمایه گذاران خصوصی جذب کرده است.

رئیس جمهوری سابق آمریکا ماه‌هاست که وعده راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی تازه با هدف رقابت با غول‌های رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی را داده بود.

تاکنون هیچ یک از شرکت‌های تازه‌بنیان که شامل رقبای توییتر نظیر پارلر Gettr، Parler و سایت ویدئویی Rumble می‌شود، نتوانسته‌اند به محبوبیت همتایان اصلی خود نزدیک شوند.

نسخه فعلی اپلیکیشن تازه نسخه مقدماتی و بتای آن محسوب می‌شود. سازندگان اپلیکیشن جدید گفته‌اند قصد دارند آن را تا پایان ماه مارس در داخل خاک ایالات متحده به طور کامل عملیاتی کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید