Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ورود فرماندار نیوجرسی به رفتار تبعیض آمیز پلیس آمریکا در ماجرای دعوای دو نوجوان

دو مامور پلیس در حال دستبند زدن به یک نوجوان سیاه پوست در مرکز خرید نیوجرسی آمریکا فوریه ۲۰۲۲
دو مامور پلیس در حال دستبند زدن به یک نوجوان سیاه پوست در مرکز خرید نیوجرسی آمریکا فوریه ۲۰۲۲ Copyright Credit: Sienna Freidinger via Storyful
Copyright Credit: Sienna Freidinger via Storyful
نگارش از مریم عباسی‌زادهبا استفاده از AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مسئله‌ای که موجب انتقاد شده، طبیعتا جدا کردن این دو نوجوان از یکدیگر نیست، بلکه برخورد تبعیض آمیز پلیس با ‌آنهاست. در حالی که نوجوان سیاه‌پوست با خشونت روی زمین به پشت خوابانده می‌شود تا به دستش دستبند زده‌ شود، نوجوان سفید پوست روی کاناپه به حال خود رها می‌شود.

آگهی

مقامات نیوجرسی می‌گویند در مورد رفتار دو مامور پلیس آمریکا با یک نوجوان سیاه‌پوست تحقیق می‌کند. انتشار گسترده یک ویدئو در شبکه‌های اجتماعی از نحوه برخورد پلیس با نوجوان سیاه‌پوست موج تازه‌ای از انتقادات را علیه سوء رفتار ماموران آمریکایی به‌وجود آورده است.

ماجرا مربوط به تعطیلات آخرهفته گذشته در یکی از مراکز خرید نیوجرسی و دعوای دو نوجوان است؛ یکی سفیدپوست و دیگری سیاه پوست. لحظاتی بعد دو مامور پلیس سر می‌رسند و این دو نوجوان را از هم جدا‌ می‌کنند. اما مسئله‌ای که موجب انتقاد شده، طبیعتا جدا کردن این دو نوجوان از یکدیگر نیست، بلکه برخورد تبعیض آمیز پلیس با ‌آنهاست. در حالی که نوجوان سیاه‌پوست با خشونت روی زمین به پشت خوابانده می‌شود تا به دستش دستبند زده‌ شود، نوجوان سفید پوست روی کاناپه به حال خود رها می‌شود. یکی از ماموران پلیس مرد و دیگری زن است و به نظر می رسد هر دو سفیدپوست باشند.

در تصاویر دیده می‌شود که مامور زن، نوجوان سفید پوست را روی کاناپه می‌نشاند و برای کمک به همکار خود که نوجوان سیاه‌پوست را به پشت روی زمین خوابانده، ملحق می‌شود و او هم زانوی خود را پشت نوجوان سیاه‌پوست، نزدیک گردنش قرار می‌دهد.

در حالی که این دو مامور مشغول دستبند زدن به نوجوان هستند که اتفاقا مقاومتی هم از خود نشان نمی‌دهد نوجوان سفیدپوست در مقاطعی حتی از کاناپه هم بلند می‌شود و جلوی آن‌ها قدم می‌زند. در انتها مامور زن که کار دستبند زدن را به پایان رسانده دوباره او را «خیلی نرم» با اشاره دست دعوت به نشستن مجدد روی کاناپه می‌کند.

این ویدئو که ابتدا در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد روز چهارشنبه توسط شبکه‌های تلویزیونی نیز پخش شد. شاهدان عینی از زوایای مختلف این صحنه خشونت‌بار و تبعیض آمیز را با گوشی‌های تلفن خود ثبت کرده بودند.

بر خلاف نوجوان سیاه‌پوست که به مدت یک ساعت بازداشت بود، نوجوان سفید‌پوست دستگیر نشد. 

فرماندار نیوجرسی در همین رابطه هر گونه رفتار مبتنی بر نژاد را محکوم کرده است. فیل مورفی در یک پیام توییتری سه‌شنبه شب به این حادثه واکنش نشان داد و نوشت که به‌شدت از تصاویری که نشان‌دهنده رفتار مبتنی بر نژاد است منزجر شده است. این فرماندار دموکرات در ادامه تصریح کرد که باید اعتماد بین ضابطان قانون و مردم را افزایش داد.

پلیس تاون‌شیپ هم با تائید هویت دو مامور خود، از آغاز تحقیقات داخلی و درخواست کمک از دفتر دادستانی خبر داده است.

این نخستین بار نیست که آمریکا صحنه برخورد تبعیض‌آمیز پلیس با شهروندان سیاه‌پوست می‌شود. شبکه اقدام ملی، موسسه مبارزه با نژادپرستی در آمریکا که پس از کشته‌شدن جورج فلوید توسط یک پلیس سفید پوست، فعالیت محوری پیدا کرده است هم چهارشنبه شب با انتشار بیانیه‌ای گفت از مشاهده این ویدیو به‌شدت پریشان شده و برایش محرز است که در واکنش پلیس یک پیش‌قضاوت نهفته‌ است.

کشته‌شدن جورج فلوید، شهروند آفریقایی تبار آمریکایی توسط پلیس سفید پوستی که زانوی خود را بر گردن او فشار می‌داد، موجب اعتراضات اجتماعی و تظاهرات‌های متعدد خیابانی در بهار ۲۰۲۰ شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناآرامی ها در پی شلیک پلیس به سیاه پوستی غیرمسلح درایالت ویسکانسین

مرگ شهروند سیاه پوست؛ دانشگاه مینه‌سوتا همکاری با پلیس را کاهش می‌دهد

آمریکا؛ اعتراض به تبرئه پلیسی که باعث مرگ یک سیاه پوست شد