مرگ شهروند سیاه پوست؛ دانشگاه مینه‌سوتا همکاری با پلیس را کاهش می‌دهد

پلیس ضدشورش-مینیاپولیس
پلیس ضدشورش-مینیاپولیس Copyright Ringo H.W. Chiu/AP
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوان گابل، که از سال ۲۰۱۸ ریاست دانشگاه مینه سوتا را عهده دار است در نامه‌ای سخت انتقادی خواهان کاهش همکاری با پلیس ایالتی شد و اعلام کرد که «هیچ کلمه ای نمی تواند خشم و درد ناشی از مرگ جورج فلوید را توصیف کند.»‌

آگهی

۲ روز پس از درگذشت جورج فلوید، سیاه‌پوست ۴۶ ساله در ایالت مینه سوتا، بزرگترین دانشگاه این ایالت اعلام کرد همکاری با پلیس ایالتی را کاهش خواهدداد.

جوان گابل، رئیس دانشگاه مینه سوتا با ارسال نامه ای برای دانشجویان، اساتید و کارمندان این دانشگاه ضمن اعلام این خبر نوشت دیگر برای حفاظت امنیت در مسابقات بین دانشگاهی از پلیس مینه سوتا کمک نخواهدگرفت.

گابل در نامه خود نوشت: «قلب ما پس از تماشای فیلم وحشتناک و اقدامات افسران پلیس مینیاپولیس (MPD) علیه جورج فلوید شکسته است. به عنوان یک جامعه، اجازه بدهید عصبانی و ناراحت باشیم. کلمه ای ندارم که کاملاً درد و خشمم را بیان کند و می دانم که بسیاری از افراد جامعه احساس مشترکی دارند و نگران امنیت فردای خود و فرزندانشان هستند.»‌

یک روز پیش از ارسال نامه گابل، رئیس هیات علمی دانشجویان دانشگاه، ژوئل کرندی، با انتشار نامه‌ای خواستار آن شد كه این مدرسه روابط خود را با پلیس مینیاپولیس قطع كند.

در نامه کرندی آمده است: «ما دیگر قصد نداریم با نیروهای پلیس جلسه ای داشته باشیم تا با آنها به توافق برسیم. پلیس مردان سیاه پوست را به قتل می رساند. قتل سیاهانی که همین جا در کنار ما در مینیاپولیس رخ می دهد.»

گابل اولین رئیس زن دانشگاه مینه سوتا است. او در سال ۲۰۱۸ میلادی به این مقام منصوب شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اظهارات بحث‌برانگیز محقق کمبریج: «اگر شایسته‌سالاری در کار بود، هیچ سیاه‌پوستی استاد هاروارد نمی‌شد»

ورود فرماندار نیوجرسی به رفتار تبعیض آمیز پلیس آمریکا در ماجرای دعوای دو نوجوان

برخورد خودروی پلیس با گوزن در مینه سوتا