مرگ شهروند سیاه پوست؛ دانشگاه مینه‌سوتا همکاری با پلیس را کاهش می‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
پلیس ضدشورش-مینیاپولیس
پلیس ضدشورش-مینیاپولیس   -   کپی رایت  Ringo H.W. Chiu/AP

۲ روز پس از درگذشت جورج فلوید، سیاه‌پوست ۴۶ ساله در ایالت مینه سوتا، بزرگترین دانشگاه این ایالت اعلام کرد همکاری با پلیس ایالتی را کاهش خواهدداد.

جوان گابل، رئیس دانشگاه مینه سوتا با ارسال نامه ای برای دانشجویان، اساتید و کارمندان این دانشگاه ضمن اعلام این خبر نوشت دیگر برای حفاظت امنیت در مسابقات بین دانشگاهی از پلیس مینه سوتا کمک نخواهدگرفت.

گابل در نامه خود نوشت: «قلب ما پس از تماشای فیلم وحشتناک و اقدامات افسران پلیس مینیاپولیس (MPD) علیه جورج فلوید شکسته است. به عنوان یک جامعه، اجازه بدهید عصبانی و ناراحت باشیم. کلمه ای ندارم که کاملاً درد و خشمم را بیان کند و می دانم که بسیاری از افراد جامعه احساس مشترکی دارند و نگران امنیت فردای خود و فرزندانشان هستند.»‌

یک روز پیش از ارسال نامه گابل، رئیس هیات علمی دانشجویان دانشگاه، ژوئل کرندی، با انتشار نامه‌ای خواستار آن شد كه این مدرسه روابط خود را با پلیس مینیاپولیس قطع كند.

در نامه کرندی آمده است: «ما دیگر قصد نداریم با نیروهای پلیس جلسه ای داشته باشیم تا با آنها به توافق برسیم. پلیس مردان سیاه پوست را به قتل می رساند. قتل سیاهانی که همین جا در کنار ما در مینیاپولیس رخ می دهد.»

گابل اولین رئیس زن دانشگاه مینه سوتا است. او در سال ۲۰۱۸ میلادی به این مقام منصوب شد.