روسیه پایان رزمایش‌ها و خروج نیروهایش از کریمه را اعلام کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
گذر شبانه ادوات زرهی ارتش روسیه با قطار از روی پل تنگه کرچ
گذر شبانه ادوات زرهی ارتش روسیه با قطار از روی پل تنگه کرچ   -   کپی رایت  AP Photo

روسیه روز چهارشنبه پایان مانورهای نظامی و خروج برخی از نیروهایش از شبه جزیره کریمه اوکراین را اعلام کرد.

استقرار نیروهای روسیه در این شبه جزیره در روزهای اخیر به ترس از یورش ارتش این کشور به اوکراین دامن زده بود.

رسانه‌های روسیه به نقل از وزارت دفاع این کشور اعلام کردند: «یگان‌های منطقه نظامی جنوب که تمرینات تاکتیکی خود را در پایگاه‌های شبه‌جزیره کریمه به پایان رساندند، با قطار به پایگاه خود بازمی‌گردند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تلویزیون روسیه تصاویر یک قطار حامل ادوات زرهی را نشان داد که شب هنگام در حال گذر از روی پل تنگه کرچ بود. این پل با هزینه‌های زیادی به دست روس‌ها برای اتصال کریمه به خاک روسیه ساخته شده است.

روز سه‌شنبه، مسکو خروج «بخشی» از سربازان خود را که هفته‌ها در مرزهای اوکراین مستقر شده‌اند، اعلام کرد. این اقدام نشانه‌ای از آرامش پس از دو ماه تنش جدی و بیم از تهاجم قریب‌الوقوع به کشور همسایه‌اش، اوکراین در بحبوحه بحران روسیه و غرب بود.

اما اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها همچنان در انتظار اثبات عقب‌نشینی نظامی بزرگ روسیه بوده و می‌گویند در این زمینه خوشبین ولی محتاط هستند. روسیه میزان یا زمان عقب‌نشینی نیروهایش از مرز اوکراین را اعلام نکرده است.

به گفته غربی ها بیش از ۱۰۰ هزار سرباز با تجهیزات سنگین در مرزهای اوکراین مستقر هستند. رزمایش‌های مشترک بزرگ روسیه و بلاروس تا ۲۰ فوریه در بلاروس، همسایه اوکراین و طرفدار روسیه ادامه دارد.