روزشمار؛ تنش اخیر روسیه و اوکراین از کجا شروع شد؟

کشیش اوکراینی به یک واحد از ارتش اوکراین برکت می‌دهد.
کشیش اوکراینی به یک واحد از ارتش اوکراین برکت می‌دهد. Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز شمار تنش در شرق اروپا، چه شد که روسیه و اوکراین به درازه‌های جنگ رسیدند؟

آگهی

مقامات آمریکایی می‌گویند که هر لحظه بیم تهاجم ارتش روسیه به اوکراین می‌رود. تصاویر آموزش و آمادگی غیرنظامیان اوکراین برای آغاز یک نبرد در رسانه‌ها منتشر می‌شوند، بسیاری از هواپیماهای مسافربری مسیرهای خود را تغییر داده‌اند تا از آسمان اوکراین عبور نکنند. همزمان تلاش‌های دیپلماتیک و رفت و آمد مقامات مختلف به مسکو و کیف همچنان ادامه دارد.

اما در ماه‌های اخیر چه شد که شعله‌های تنش‌ میان دو کشور زبانه کشید و دو کشور به دروازه‌های آغاز یک جنگ تمام عیار رسیدند؟ در این گزارش مهمترین وقایع چند ماه اخیر را مرور می‌کنیم.

نوامبر ۲۰۲۱

تصاویر ماهواره ای نشان از نیروهای روسی در مرز با اوکراین حکایت دارد، کی‌یف می گوید مسکو ۱۰۰ هزار سرباز را همراه با تانک و سایر تجهیزات نظامی در پشت مرزهایش بسیج کرده است.

۷ دسامبر ۲۰۲۱

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا به روسیه هشدار داد که اگر این کشور به اوکراین حمله کند، غرب تحریم‌های اقتصادی گسترده علیه این کشور در نظر خواهد گرفت.

۱۷ دسامبر ۲۰۲۱

روسیه خواسته‌های امنیتی خود را به غرب ارائه می‌کند، از جمله اینکه ناتو باید تمام فعالیت‌های نظامی‌اش در شرق اروپا و اوکراین را متوقف می‌کند و این ائتلاف نظامی و امنیتی نباید هرگز اوکراین یا دیگر کشورهای شوروی سابق را به عنوان عضو بپذیرد.

۳ ژانویه ۲۰۲۲

جو بایدن به ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین اطمینان داد که اگر روسیه به اوکراین حمله کند، ایالات متحده «قاطعانه پاسخ خواهد داد».

۱۰ ژانویه ۲۰۲۲

مقامات ایالات متحده و روسیه برای گفتگوهای دیپلماتیک در ژنو ملاقات کردند، اما اختلافات حل نشده باقی ماند، زیرا مسکو درخواست‌های امنیتی خود را تکرار می کند و واشنگتن نیز در پاسخ می گوید که نمی تواند بپذیرد.

۲۴ ژانویه ۲۰۲۲

ناتو نیروهایش را در حالت آماده باش قرار داده و حضور نظامی خود در شرق اروپا را با کشتی‌های جنگی و جت‌های جنگنده تقویت می کند. برخی از کشورهای غربی شروع به تخلیه کارکنان غیر ضروری سفارت‌های خود از کیف می کنند. آمریکا ۸۵۰۰ سرباز را در حالت آماده باش قرار داده است.

۲۶ ژانویه ۲۰۲۲

واشنگتن پاسخی کتبی به درخواست‌های امنیتی روسیه ارائه می‌کند و تعهد به سیاست «درهای باز» ناتو را تکرار می‌کند، چیزی که به معنای حمایت آمریکا از عضویت اوکراین و دیگر کشورها به پیمان ناتو است. واشنگتن در عین حال از «ارزیابی اصولی و عمل‌گرایانه» نگرانی‌های مسکو می‌گوید.

۲۷ ژانویه ۲۰۲۲

بایدن درباره حمله احتمالی روسیه در ماه فوریه هشدار داد. چین از روسیه حمایت می‌کند و به ایالات متحده می گوید که «نگرانی های امنیتی مشروع» مسکو باید جدی گرفته شود.

۲۸ ژانویه ۲۰۲۲

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه می‌گوید که به خواسته‌های امنیتی اصلی روسیه رسیدگی نشده است، اما مسکو آماده ادامه گفت‌وگوهاست.

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین به غرب هشدار داد که از ایجاد «وحشت» که بر اقتصاد کشورش تأثیر منفی می‌گذارد، خودداری کند.

۳۱ ژانویه ۲۰۲۲

ایالات متحده و روسیه در نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل متحد بر سر بحران اوکراین با یکدیگر جدال کردند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد خطاب به اعضای شورا گفت که تهاجم روسیه به اوکراین امنیت جهانی را تهدید خواهد کرد.

واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل متحد نیز واشنگتن و متحدانش را متهم کرد که با وجود انکار مکرر تهاجم برنامه ریزی شده از سوی مسکو، تهدید جنگ را بر طبل می زنند. او خطاب به غربی‌ها گفت: «مباحث در مورد تهدید جنگ به خودی خود تحریک آمیز است. شما تقریباً طلب جنگ می‌کنید. شما می خواهید این اتفاق بیفتد.»

۱ فوریه ۲۰۲۲

پوتین هرگونه برنامه ریزی برای تهاجم به اوکراین را رد می کند و آمریکا را به نادیده گرفتن خواسته های امنیتی کشورش متهم می کند.

او گفت: «روشن است که نگرانی‌های اساسی روسیه نادیده گرفته شده است.»

آگهی

۶ فوریه ۲۰۲۲

به گفته مقامات آمریکایی که نخواستند نامشان افشا شود، روسیه ۷۰ درصد از تجهیزات نظامی مورد نیاز خود را برای تهاجم تمام عیار به اوکراین راآماده کرده است.

۸ فوریه ۲۰۲۲

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه برای گفتگو با پوتین به مسکو سفر کرد. او به خبرنگاران گفت که روسیه بحران اوکراین را تشدید نخواهد کرد.

با این حال کرملین توافق ماکرون و پوتین برای کاهش تنش بحران را رد کرد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: «در شرایط کنونی، مسکو و پاریس نمی‌توانند به توافقی دست یابند».

۱۰ فوریه ۲۰۲۲

لیز تراس وزیر امور خارجه بریتانیا و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، مذاکرات بی‌ثمری داشتند.

لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی این دیدار را «مکالمه ای بین یک فرد لال و یک ناشنوا» توصیف کرد.

آگهی

تراس به روسیه هشدار داد که در صورت حمله به اوکراین، غرب این کشور را در تحریم‌های شدید قرار خواهد داد، او همچنین ادعاهای لاوروف را در مورد اینکه افزایش نیروها و تسلیحات روس در مرز اوکراین کسی را تهدید نمی کند، به چالش کشید.

۱۱ فوریه ۲۰۲۲

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن می‌گوید که اطلاعات آمریکا نشان می‌دهد که تهاجم روسیه می‌تواند ظرف چند روز و تا قبل از پایان بازی‌های المپیک پکن در ۲۰ فوریه آغاز شود.

پنتاگون دستور داد ۳ هزار نیروی اضافی آمریکایی به لهستان اعزام شوند، آمریکا می‌خواهد به متحدان خود اطمینان خاطر دهد. در همین حال، تعدادی از کشورها از شهروندان خود خواستند که اوکراین را ترک کنند.

۱۲ فوریه ۲۰۲۲

بایدن و پوتین از طریق ویدئو کنفرانس گفتگو کردند. رئیس جمهور آمریکا گفت که حمله روسیه به اوکراین باعث «رنج گسترده انسانی» خواهد شد و غرب به دیپلماسی برای پایان دادن به بحران متعهد است اما «به همان اندازه برای سناریوهای دیگر آماده است».

پوتین در این تماس شکایت کرد که ایالات متحده و ناتو به خواسته های روسیه مبنی بر منع پیوستن اوکراین به ناتو و عقب نشینی از اروپای شرقی پاسخ قانع کننده ای نداده اند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به ترتیب آرا در قطعنامه کم‌سابقه مجمع عمومی سازمان ملل علیه حمله روسیه به اوکراین

دیدار صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور روسیه پشت میز «جنجالی»

چراغ سبز ضمنی دبیرکل ناتو به اوکراین برای حمله به داخل خاک روسیه با جنگنده اف-۱۶