با کودکی که باتری بلعیده چکار کنیم؟

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از مریم عباسی‌زادهبا استفاده از AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از اسباب بازی‌ها با باتری کار می‌کنند. اگر کودک هنگام بازی باتری را بلعید چکار باید کرد؟

آگهی

باتری‌های دکمه‌ای که بیشتر در اسباب‌بازی بچه‌ها، ساعت‌های مچی و دستگاه‌های کنترل‌ از راه دوراستفاده می‌شود، در صورت بلعیده شدن توسط کودکان می‌تواند خطرات مرگباری به‌همراه داشته باشند.

مقامات بهداشتی فرانسه روز چهارشنبه ۱۵ فوریه با تاکید بر تبعات جبران‌ناپذیر دست‌کم گرفتن خطر این‌گونه باتری‌ها خواستاراقدام جمعی فوری و اطلاع رسانی بیشتر و آگاه سازی والدین شد. علی‌رغم تلاش‌هایی که تا کنون برای افزایش آگاهی درباره خطرهای بالقوه‌ این باتری‌های مرگ‌بار در فرانسه صورت گرفته، همچنان شاهد افزایش موارد بلعیدن باتری‌هایی با قطر بزرگ (۱۵ میلی‌متری) هستیم.

باتری‌های دکمه‌ای اگر بلعیده شوند می توانند موجب انسداد مری، مجرای اتصال دهان به معده شوند و با بار الکتریکی خود در این محیط مرطوب، سوختگی ایجاد کنند که شدت آن پس از ساعت دوم حادثه، به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

سرعت عمل بعد از بلعیده شدن باتری بسیار حائز اهمیت است. حتی اگر نسبت به اینکه فرزندتان باتری قورت داده، شک دارید تعلل جایز نیست و باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. به‌یاد داشته باشید که لحظات و دقایق بعد از حادثه نقش مهمی در سرنوشت کودک حادثه دیده بازی می‌کند. درهمین حال از دادن خوراکی حتی مایعات به کودک خود اکیدا خودداری کرده و به هیچ عنوان سعی نکنید او را وادار به استفراغ کنید. باتری که مسیر مری را مسدود کرده نیازمند اقدام فوری پزشکی و آندوسکوپی دستگاه گوارش بدون معطلی است. اما اگر باتری مستقیما به معده فرد راه یابد ممکن است به آندوسکوپی نیازی نباشد.

مقامات بهداشتی فرانسه در این راستا خواستارهمکاری مضاعف تولید کنندگان باتری‌های دکمه‌ای برای بهبود کیفیت ساخت و استفاده از باتری‌های با قطر کمتر از ۱۵ میلی‌مترو همزمان ایمن‌سازی بیشتر دستگاه‌هایی که با این باتری‌ها کار می‌کنند، شده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

باتری خوراکی قابل استفاده در ابزارهای پزشکی قابل بلع در ایتالیا ساخته شد

شمار ایستگاه‌های تعویض باتری موتورهای برقی در تایوان گسترش می‌یابد

جایگاه‌های هوشمند شارژ خودرو در هلند امکان فروش برق باتری را به رانندگان می‌دهد