Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شمخانی: مذاکرات به مرحله‌ اعلام نظر قطعی رسیده است

محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران در وین، پایتخت اتریش
محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران در وین، پایتخت اتریش Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«همه تحریم‌ها باید مطابق برجام مرتفع شود، فرقی نمی‌کند که با چه عنوان و برچسبی هستند؛ همه تحریم‌ها ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام باید یکجا مرتفع شوند.»

آگهی

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از رسیدن مذاکرات هسته‌ای وین به مرحله اعلام نظر قطعی سخن گفته و سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز تأکید کرد که بن‌بستی در این مذاکرات وجود ندارد.

شمخانی در توییتر نوشت: «مذاکرات وین به مرحله‌ای رسیده که می‌توان در مورد نتیجه آن با قطعیت و بدون نیاز به گمانه‌زنی اعلام نظر کرد.»

او پیش‌تر در توییت دیگری نوشته بود که بعد از گفتگو با علی باقری، رئیس تیم مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین، متوجه «سختی» روند مذاکرات شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خطیب‌زاده: همه تحریم‌ها ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ باید رفع شوند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران نیز در نشست خبری هفتگی خود با یادآوری روند کند گفتگوها در دور تازه مذاکرات، گفت: «گفتگوها وقتی به روزهایی می‌رسد که باید در مورد مسائل جدی صحبت شود، سخت می‌شود. البته قطعا با یک سری کندی‌هایی روبروست.»

وی با تأکید بر این که «همه تحریم‌های ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ (شورای امنیت) باید رفع بشوند»، گفت: «بن بستی در وین نیست و مذاکرات مثل سابق در حال برگزاری و گفتگوهای هیئت‌ها در حال انجام است.» و افزود: «ایران پس از بازگشت هیئت مذاکره کننده پروپوزال (پیشنهاد) خود را به بحث گذاشت. امروز گفتگو درباره موضوعات کلیدی باقیمانده است. ایران تصمیات سیاسی خود را سال‌ها پیش گرفته و در برجام مانده است. میزان فاصله ما در رسیدن به توافق رابطه‌ای معکوس با اراده واقعی آمریکا و طرف‌های غربی دارد و اگر آنها اراده واقعی نشان دهند زمان رسیدن به توافق کمتر است.»

وی تاکید کرد: «این توافق منتظر تصمیمات سیاسی طرف‌های مقابل مانده است.»

خطیب‌زاده در پاسخ به پرسشی درباره تضمین‌ها بیان کرد: «ایالات متحده قابل اعتماد نیست به همین خاطر باید تضمین‌های عینی اخذ شود تا دوباره حقوق بین‌الملل مورد سخره دولت آمریکا قرار نگیرد.»

به گفته وی «همه تحریم‌ها باید مطابق برجام مرتفع شود، فرقی نمی‌کند که با چه عنوان و برچسبی هستند؛ همه تحریم‌ها ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام باید یکجا مرتفع شوند.»

هشتمین دور مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۴ روز شنبه در حالی ادامه پیدا کرد که مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ایران برای حضور در این گفت‌وگوها وارد وین شد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین با اشاره به آخرین نشست اعضای برجام (بدون ایران) با آمریکا گفت که «پیشرفت‌های چشمگیری» در روند مذاکرات حاصل شده است.

امیرعبداللهیان: اتفاق ملموسی که ترجمان عملی حسن نیت آمریکا باشد مشاهده نمی‌شود

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در دیدار با همتای ایرلندی گفت: «طرف‌های غربی به جای رفتار مبتنی بر شوک، به جای بازی با متن و به جای بازی با زمان، باید نیت واقعی خودشان را برای بازگشت به تعهدات کامل خود ذیل برجام، به نمایش بگذارند.»

وی افزود: «هدف ما رفع کامل تحریم هایی است که در توافق برجام مورد استناد قرار گرفته و جامعه جهانی در سال ۲۰۱۵ از آن حمایت کرده است.»

وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: «ما برای رسیدن به یک توافق خوب، عجله داریم اما در چارچوب مذاکراتی منطقی و دستیابی به حقوق و منافع ملت ایران.»

حسین امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنانش گفت: «آمریکایی‌ها در پیام‌هایی که از طریق کشورها و واسطه‌ها به جمهوری اسلامی ایران منتقل می‌کنند، از داشتن حسن نیت برای رسیدن به یک توافق صحبت می‌کند اما تا این لحظه بر روی زمین اتفاق ملموسی که ترجمان عملی حسن نیت در مورد ادعای آمریکایی‌ها باشد، مشاهده نمی‌شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مذاکرات احیای برجام در وین برای اتخاذ تصمیم سیاسی متوقف شد

تلاش‌های پشت پرده چین برای احیای برجام؛ شریک تجاری محتاط ایران در وین به دنبال چیست؟

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد