Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سازمان ملل متحد: چهار زن کنشگر افغان از سوی مقامات حاکم آزاد شدند

تصویر آرشیوی از تجمع فعالان زن در کابل
تصویر آرشیوی از تجمع فعالان زن در کابل Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منابع خبری محلی همچنین اعلام کرده‌اند که دو فعال زن دیگر افغان به تازگی توسط نیروهای امنیتی در پایتخت دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

آگهی

چهار زن کنشگر و فمینیست افغان که پیشتر از سوی نیروهای امنیتی دولت طالبان ربوده و بازداشت شده بودند روز یکشنبه آزاد شدند.

هیئت مامور سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) که از سال ۲۰۰۲ با هدف تثبیت صلح پایدار در این کشور حضور دارد آزادی این چهار کنشگر حقوق زنان را که طی هفته‌های اخیر در کابل دستگیر شده بودند مورد تایید قرار داده است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد با انتشار توییتی اعلام کرد: چهار فعال زن افغان که پس از گذشت یک دوره طولانی از زمان ناپدید شدن آنها و نزدیکانشان خبری از آنها در دست نبود روز یکشنبه از سوی مقامات طالبان آزاد شدند.

این افراد پروانه ابراهیم خیل، تمنا زریاب پریانی، زهرا محمدی و مرسل عیار نام دارند به گفته منابع محلی هر یک از آنها حدود چهار هفته پیش به صورت جداگانه در کابل دستگیر و بازداشت شده بودند.

برخی رسانه‌های داخلی در افغانستان به نقل از نزدیکان این چهار زن فعال اعلام کرده‌اند که آنها به دلیل تحمل فشارهای زیاد حاضر نیستند در خصوص جزئیات دستگیری و بازداشتشان حرفی بزنند.

در گزارش فرانس‌پرس از این ماجرا آمده است: تمنا زریاب پریانی، یکی از زنان آزاد شده در ویدیویی که نیمه شبِ پیش از دستگیری از خود گرفته و در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود مدام با حالتی وحشت زده فریاد می‌زد، درخواست کمک می‌کرد و می‌گفت که طالبان به خانه او آمده است.

دستگیری و ناپید شدن زنان کنشگر افغان بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و محافل مختلف اجتماعی و سیاسی افغانستان داشت و آزادی آنها پس از درخواست‌های مکرر داخلی و خارجی مورد استقبال سازمان ملل متحد قرار گرفت.

شورای حقوق بشر سازمان ملل، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان و سفیر نروژ در کابل پیش‌تر در زمان بازداشت کنشگران زن افغان خواهان آزادی فوری آنها شده بودند.

طلوع نیوز به نقل از یک عضو زنان جنبش عدالت‌خواه در افغانستان از آزادی چهار فعال زن یاد شده به عنوان خبری خوش یاد و ابراز امیدواری کرده است که طالبان به تعهدات اولیه خود نسبت به حقوق زنان عمل کنند.

امارت اسلامی پیشتر دست داشتن در دستگیری و بازداشت کنشگران زن ربوده شده را انکار کرده و پس از آزادی این افراد نیز اعلام کرده‌اند که در حقیقت‌یابی موضوع به جمع بندی نهایی نرسیده‌‌اند.

یک سخنگوی امارت اسلامی در این خصوص به طلوع نیوز گفته است: «ما در جریان این موضوع قرار نداریم و نمی توانیم در باره آن چیزی بگوییم زیرا در حال کسب اطلاعات هستیم و فعلا نمی‌توانیم چیزی را تایید کنیم.»

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی پیش‌تر گفته بود که مقامات دولت از «حق دستگیری و زندانی کردن مخالفان یا کسانی که قانون را نقض می کنند" برخوردارند.

برخورد قهرآمیز امارت اسلامی با کنشگران اجتماعی به خصوص فعالان زن که دستاورد حاصل از بیست سال مبارزه با تفکرات اسلام‌گرایان افراطی را پس از قدرت گرفتن طالبان بر باد رفته می‌بینند با آنچه شبه‌نظامیان حاکم در ابتدای حکمرانی وعده داده بودند فاصله بسیار زیادی دارد.

منابع خبری محلی همچنین اعلام کرده‌اند که دو فعال زن دیگر افغان به تازگی توسط نیروهای امنیتی در پایتخت دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان در توصیه‌ای زنان را از رفتن به سفر بدون همراه مرد منع کرد

طنین صدای زنان افغانستان در سرمای کابل:‌ «گرسنگی شوخی نیست»

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند