Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خشونت علیه آسیایی‌تبارها در منهتن نیویورک رکورد زد

عکس آرشیوی از تظاهرات بر ضد نفرت پراکنی علیه آسیایی‌تبارها در نبویورک
عکس آرشیوی از تظاهرات بر ضد نفرت پراکنی علیه آسیایی‌تبارها در نبویورک Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از فعالان حقوق اقلیت‌های نژادی در این میان لفاظی‌های مورد استفاده توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا را که از عامل بیماری کووید-۱۹ به عنوان «ویروس چینی» یاد می‌کرد در افزایش این خشونت‌ها دخیل می‌دانند.

آگهی

دادستان منهتن در شهر نیویورک روز پنجشنبه اعلام کرد که شمار جرائم مرتبط با خشونت علیه آسیایی تبارها در سال گذشته میلادی بویژه در زمینه همه‌گیری بیماری کووید۱۹ رو به افزایش بوده است.

سخنان آلوین براگ، دادستان منطقه منهتن در این خصوص درست یک روز پس از حمله به یک دیپلمات کره جنوبی در نیویورک منتشر می‌شود.

وی تصریح کرد که تیم تحت هدایت وی در حال حاضر بیشترین شمار پرونده‌های جرم و جنایت علیه افراد آسیایی تبار را پس از تشکیل یک واحد ویژه در این زمینه در دست بررسی دارد.

به گفته مقامات قضایی آمریکا، واحد ویژه تحقیق روی جرائم مرتبط با خشونت علیه آسیایی‌ تبارها، بیش از ده سال پیش تاسیس شد و از همان زمان کار خود را به صورت جدی آغاز کرد.

دادستان منهتن در ادامه یادآور شد: «در کمال تاسف باید بگویم که دفتر ما در حال حاضر ۳۳ پرونده کیفری مرتبط با نفرت پراکنی نژادی، پیش‌داوری و انگیزه‌های سوء علیه افراد آسیایی تبار را در دست بررسی دارد؛ این میزان بیشترین تعداد پرونده از زمان تاسیس واحد ویژه جرائم نژادی در سال ۲۰۱۰ به شمار می‌رود.»

وی افزود که موارد پیگرد قانونی جرائم مرتبط با نفرت پراکنی علیه آسیایی ‌تبارها در سال گذشته میلادی دست کم چهار برابر بیشتر از سال ما قبل آن بوده است.»

اختلالات روانی منشا شمار زیادی از خشونت‌های نژادی

حملات و خشونت‌های نژادی علیه آسیایی‌تبارها به ویژه از سال ۲۰۲۰ و با آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا افزایش یافت و به گفته مقامات محلی در نیویورک همچنان رو به افزایش است.

برخی از فعالان حقوق اقلیت‌های نژادی در این میان لفاظی‌های مورد استفاده توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا را که از عامل بیماری کووید-۱۹ به عنوان «ویروس چینی» یاد می‌کرد در افزایش این خشونت‌ها دخیل می‌دانند.

مسئولان شهر نیویورک همچنین افزایش چنین خشونت‌هایی را به اختلالات روحی و روانی در میان شمار زیادی از مجرمان نسبت می‌دهند.

به گفته آنها تشدید این نوع مشکلات در میان مجرمان عمدتا به نارسایی و قطع برخی خدمات اجتماعی در طول دوره همه گیری بیماری کووید۱۹ مرتبط می‌شود که بزرگترین شهر ایالات متحده را به شکلی قابل توجه تحت تاثیر قرار داد.

حمله به یک دیپلمات کره‌جنوبی در نیویورک

دادستان منتهن در ادامه سخنان خود و ضمن ارائه آماری کلی از پرونده‌های در دست بررسی در زمینه خشونت‌های نژادی علیه آسیایی‌تبارها همچنین از صدور کیفرخواستی جدید در همین راستا خبر داد.

به گفته آلوین براگ، این کیفر خواست علیه یک مظنون ۵۰ ساله صادر شده که آوریل گذشته در محله هارلم به یک مهاجر۶۱ ساله چینی حمله کرده است.

قربانی این حمله چند ماه بعد بر اثر جراحات وارده جان می‌بازد و فرد مهاجم که اکنون کیفرخواستی علیه وی به اتهام قتل با انگیزه نژادپرستانه صادر شده، تحت پیگیرد قرار می‌گیرد.

تازه ترین مورد از خشونت علیه آسیایی‌تبارها نیز چهارشنبه شب هنگام حمله به یک دیپلمات کره جنوبی، شاغل در سازمان ملل متحد روی داد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که این حمله که هنوز ماهیت نژادپرستانه آن به اثبات نرسیده توسط یک فرد ناشناس انجام شده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«بی تی اس» مهمان کاخ سفید شد

تلاش اپل برای رفع تبعیض‌های نژادی؛ کمک ۱۰۰ میلیون دلاری به جامعه رنگین پوستان آمریکا

مقامات ارشد ایالات متحده: ایران در حال پیشبرد یک جنبه کلیدی ساخت بمب هسته‌ای است