زباله‌های پلاستیکی عامل تشدید انقراض لاک‌پشت‌های خلیج‌فارس

لاک‌پشت‌های خلیج فارس در خطر انقراض
لاک‌پشت‌های خلیج فارس در خطر انقراض Copyright Kamran Jebreili/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Kamran Jebreili/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورنیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این مطالعه نشان داد که ۷۵ درصد تلفات لاک‌پشت‌های سبز و ۵۷ درصد مرگ و میر لاک‌پشت‌های سر پهن که گونه‌ای به شدت در خطر انقراض است، بخاطر خوردن زباله‌های دریایی از جمله کیسه‌های پلاستیکی، درب بطری، طناب و تورهای ماهیگیری بوده است.

آگهی

لاک‌پشت‌ها در ساحل شرقی امارات عربی متحده و در سواحل خلیج فارس به دلیل آلودگی‌ آب‌ها تلف می‌شوند و لاشه‌اشان به زباله‌های ساحل می‌پیوندد. از جمله این آلودگی‌ها، انواع و اقسام زباله‌های پلاستیکی را می‌توان ذکر کرد، چرا که لاک‌پشت‌ها یکی از گونه‌های حیوانات دریایی هستند که با خوردن این زباله‌ها یا گیر افتادن در آنها تلف می‌شوند.

خلیج فارس زیستگاه پنج گونه لاپشت دریایی است که امروز همه آنها به نوعی در خطر هستند.لاک‌پشت پوزه عقابی و لاک‌پشت سرپهن هم در خطر انقراض اند.

مدتی است در امارات عربی متحده تلاش‌هایی برای نجات این جانوران صورت می‌گیرد. عبدالکریم وطان، مدیر عملیاتی منطقه محافظت‌شده جنگل‌های حرای القرم در شیخ‌نشین شارجه است. او توضیح می‌دهد که علت اصلی مرگ لاک‌پشت‌ها برخورد با قایق، خوردن مواد پلاستیکی یا گیرافتادن در تورهای ماهیگیری است.

امروز زباله‌های پلاستیکی زیادی از جمله بطری‌های خالی، کیسه یا لیوان‌های پلاستیکی جنگل‌های حرای این منطقه را آلوده می‌کند. او می‌گوید وی و تیمش در چهار ماه گذشته هفت لاک‌پشت را نجات داده است، اما در همین مدت نزدیک به ۲۰ لاشه لاک‌پشت در ساحل جمع‌آوری کرده‌اند.

فادی یغمور، کارشناس دریایی در سازمان محیط زیست و مناطق حفاظت شده این شیخ‌نشین برای اولین بار در خاورمیانه وضعیت حدود ۲۰۰ لاک‌پشت را در زمینه تاثیرات آلاینده‌های پلاستیکی بررسی کرده است.

وی به همراه همکارانش مطالعه جدیدی را برای مستند سازی شدت آسیب‌های ناشی از زباله‌های پلاستیکی، به خصوص در امارات عربی متحده را اخیرا منتشر کرده است. وقتی اشیاء پلاستیکی دور ریخته می شود، راه‌های آبی را مسدود و حیوانات را خفه می‌کند، نه فقط لاک پشت‌های دریایی، بلکه نهنگ‌ها، پرندگان و تقریبا همه نوع موجود زنده را.

این مطالعه نشان داد که ۷۵ درصد تلفات لاک‌پشت‌های سبز و ۵۷ درصد مرگ و میر لاک‌پشت‌های سر پهن که گونه‌ای به شدت در خطر انقراض است، بخاطر خوردن زباله‌های دریایی از جمله کیسه‌های پلاستیکی، درب بطری، طناب و تورهای ماهیگیری بوده است. آخرین پژوهشی که پیش از این در سال ۱۹۸۵ منتشر شده بود نشان داده بود که لاک‌پشت‌های دریای عمان پلاستیک نخورده بودند.

بر اساس اعلام اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، لاک‌پشت‌های نوک عقابی و سرپهن به شدت در معرض خطر انقراض و گونه لاک‌پشت سبز در معرض خطر انقراض هستند. این سه گونه در آب‌های خلیج فارس و همچنین دریای عمان در آن سوی تنگه هرمز یافت می شوند.

یغمور می‌گوید یکی از دلایل مرگ لاک‌پشت‌ها با مصرف پلاستیک، سوءتغذیه است چرا که پلاستیک مجاری تغذیه حیوان را مسدود می‌کند جانور دیگر نمی‌تواند غذا بخورد و از گرسنگی می‌میرد.

این مطالعه همچنین نشان داد که لاک‌پشت‌های دریایی سبز بیشترین تمایل را به خوردن کیسه‌های پلاستیکی و طناب‌ها دارند چرا که این اشیاء شبیه عروس‌های دریایی و چترهای دریایی است. اما لاک‌پشت‌های سرپهن درب بطری‌ها و سایر قطعات کوچک پلاستیک سخت را که به حلزون‌ها و دیگر بی‌مهرگان دریایی شباهت دارد، می‌خورند. لاک‌پشت‌‌های جوان هم بیشترین مصرف پلاستیک را دارند.

به شبکه تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید.

تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۱۲ میلیارد تن متریک زباله پلاستیکی در کره زمین انباشته شود. اما آلودگی پلاستیک تنها یکی از تهدیداتی است که انسان برای لاک پشت‌های دریایی ایجاد کرده است: افزایش دما که منجر به تغییرات شیمیایی آب و سفید شدن صخره‌های مرجانی می‌شود، در کنار ماهیگیری بی‌رویه و ساخت و ساز در مناطق ساحلی از دیگر دلایل کاهش جمعیت این جانوران است.

از دیگر عوامل تهدید زندگی لاک‌پشت‌ها در امارات شروع ساخت جزایر مصنوعی عظیم دبی در یک دهه پیش است. در جریان این کار، رسوباتی لایروبی شد که صخره‌های طبیعی و مکان‌های لانه‌سازی لاک‌پشت ها را در امتداد ساحل از بین برد.

طرفداران محیط زیست در امارات عربی متحده که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان دی اکسید کربن و سرانه زباله در جهان است، کار شگرفی پیش رو دارند. این کشور با تبدیل بسیار سریع به یک مرکز تجاری جهانی فوق مدرن به شدت به فرهنگ مصرف‌گرایی و تولید زباله روی آورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آزادی لاک پشت ها

پاکسازی رودخانه معروف پاریس؛ ماکرون می‌گوید که در رود سن شنا خواهد کرد

ارسال کمک‌های کم‌سابقه بین المللی برای قربانیان سیل لیبی؛ مقصران تحت تعقیب کیقری قرار می‌گیرند