Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

همجنسگراهراسی؛ چرا بازیکنان برزیلی پیراهن عدد ۲۴ به تن نمی‌کنند؟

استفاده از پیراهن شماره ۲۴ در برزیل در چهارچوب کارزاری برای مبارزه با همجنسگراهراسی
استفاده از پیراهن شماره ۲۴ در برزیل در چهارچوب کارزاری برای مبارزه با همجنسگراهراسی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در لیگ دسته اول فوتبال برزیل هم‌اکنون از ۲۰ تیم تنها چهار تیم بازیکنی با پیراهن شماره ۲۴ دارند. این چهار بازیکن هم فوتبالیست‌های جوانی هستند که تازه اولین قرارداد حرفه‌ای خود را امضاء کرده‌اند.

آگهی

پیراهن‌های بازیکنان فوتبال از جمله پیراهن شماره ۹ رونالدو، شماره ۱۰ پله یا شماره ۱۱ روماریو در برزیل محبوبیت زیادی دارند اما پیراهنی با عدد ۲۴ در این کشور به ندرت استفاده می‌شود.

ریشه این تابوی بزرگ در فوتبال برزیل به قرن نوزدهم بر می‌گردد. صاحب اولین باغ‌وحش برزیل در سال ۱۸۹۲ برای جذب مشتری یک بازی بخت‌آزمایی به راه انداخت. 

بازدیدکنندگان از باغ‌وحش یک طرح کوچک به شکل یکی از حیوانات باغ‌وحش دریافت می‌کردند و در پایان روز یکی از حیوانات باغ‌وحش به طور تصادفی به عنوان برنده روز انتخاب می‌شد تا کسانی که طرح آن حیوان را در اختیار دارند برنده مبلغی به عنوان جایزه بشوند.

این اقدام به تدریج نزد دیگر صاحبان کسب و کار در برزیل نیز گسترش یافت و آنها نیز کارت‌هایی را با تصاویر ۲۵ حیوان نزد مشتریان خود پخش می‌کردند. عکس کارت شماره ۲۴ در میان این کارت‌ها عکس گوزن یا «ویادو» (veado) در زبان پرتغالی بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وقتی به آن فکر می‌کنید خیلی دیوانه‌کننده است، به خاطر اینکه ۲۴ هم عددی مانند عددهای دیگر است اما قطعا تبدیل به تابو شده است.
برناردو گونزالس
فعال حقوق دگرباشان جنسی در برزیل

«ویادو» در زبان پرتغالی دشنامی با جنبه همجنسگراهراسی محسوب می‌شود و اغلب برای تحقیر مردان همجنسگرا به کار برده می‌شود. دلیل استفاده از «ویادو» به عنوان ناسزا علیه مردان همجنسگرا احتمالا این تلقی بود که گوزن‌ها حیوانی با «خصوصیات زنانه» هستند. از سوی دیگر روابط جنسی بین گوزن‌های همجنس هم رایج است.

گره خوردن عدد ۲۴ با نام گوزن یا «ویادو» باعث شد که مردان فوتبالیست در برزیل اغلب حاضر به پذیرش بازی با پیراهن‌های شماره ۲۴ نشوند. برناردو گونزالس، از فعالان حقوق دگرباشان جنسی در سائوپائولو می‌گوید: «وقتی به آن فکر می‌کنید خیلی دیوانه‌کننده است، به خاطر اینکه ۲۴ هم عددی مانند عددهای دیگر است اما قطعا تبدیل به تابو شده است.»

به گفته او مردان برزیلی حتی در زندگی روزمره (مثلا هنگام انتخاب صندلی در سالن سینما یا در جشن تولد ۲۴ سالگی) حاضر به استفاده از عدد ۲۴ نیستند و از ۱+۲۳ استفاده می‌کنند.

برناردو گونزالس می‌افزاید: «فوتبالیست‌ها هم ترجیح می‌دهند عدد دیگری داشته باشند زیرا نمی‌خواهند کسی مردانگی‌شان را زیر سوال ببرد.»

در لیگ دسته اول فوتبال برزیل هم‌اکنون از ۲۰ تیم تنها چهار تیم بازیکنی با پیراهن شماره ۲۴ دارند. این چهار بازیکن هم فوتبالیست‌های جوانی هستند که تازه اولین قرارداد حرفه‌ای خود را امضاء کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماجرای الماس‌های گران و خارج ازعرفی که عربستان به رئیس‌جمهور برزیل داده بود؛ بولسونارو رسما متهم شد

تصاویری از مراسم عید قربان مسلمانان در یمن، عربستان، غزه، چچن و هندوستان

طرفداران آزادشدن ماری‌جوانا با شعار «آینده‌ای بدون جنگ» در سائوپائولو به خیابان آمدند