کارشناسان سازمان ملل: کره‌ شمالی میلیون‌ها دلار از راه حملات سایبری به رمزارزها به‌جیب می‌زند

رهبر کره شمالی در حال نظارت بر آزمایش موشک مافوق صوت، ژانویه ۲۰۲۲
رهبر کره شمالی در حال نظارت بر آزمایش موشک مافوق صوت، ژانویه ۲۰۲۲ Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زادهبا استفاده از AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق گزارش که بتازگی از سوی کارشناسان سازمان ملل تهیه شده است کره‌ شمالی تنها در فاصله سال‌های ۲۰۲۰ تا نیمه ۲۰۲۱ از طریق حمله سایبری به دست‌کم سه صرافی رمزارزها در شمال‌آمریکا، اروپا و آسیا بیش از ۵۰ میلیون دلار در قالب دارایی‌های دیجیتال را به‌سرقت برده است.

آگهی

سازمان ملل می‌گوید پول‌های غیرقانونی ناشی از سرقت از شرکت‌ها و صرافی‌های دیجیتال و بنگاه‌های مالی در واقع از منابع درآمدی مهمی هستند که پیونگ‌یانگ از آنها در تامین بودجه برنامه هسته‌ای و آزمایش‌های موشکی خود استفاده می‌کند.

طبق گزارشی که به تازگی از سوی کارشناسان سازمان ملل تهیه شده است کره‌ شمالی تنها در فاصله سال‌های ۲۰۲۰ تا نیمه ۲۰۲۱ از طریق حمله سایبری به دستکم سه صرافی رمزارزها در شمال‌آمریکا، اروپا و آسیا بیش از ۵۰ میلیون دلار در قالب دارایی‌های دیجیتال را دزدیده است.

در بخشی از این گزارش در مورد فعالیت‌های سایبری که نسخه‌ای از آن روز یکشنبه به رویت خبرگزاری آسوشیتدپرس رسیده، یک شرکت فعال در حوزه امنیت سایبری در سال ۲۰۲۱ گزارش کرده که عاملان سایبری کره‌ شمالی در مجموع مبلغی بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار در قالب رمز ارز را از طریق ۷ مورد نفوذ غیرقانونی به صرافی‌های رمزارزها یا سرمایه‌گذاری شرکت‌ها به‌سرقت برده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در این حملات سایبری با بهره از ترفندهایی نظیر فریب‌های فیشینگ(رمزگیری)، سوءاستفاده از رمزها، به کارگیری بدافزارها و مهندسی اجتماعی پیشرفته برای خارج کردن پول از این سازمان‌ها و انتقال وجوه به شیوه «کیف پول اینترنتی» به آدرس‌هایی کنترل شده در کره شمالی و به‌ نام رسمی جمهوری دموکراتیک خلق کره استفاده شده است.

پول‌هایی که از این طریق به سرقت می‌روند در ادامه در چرخه دقیق پولشویی، نقد می‌شوند. گروه کارشناسان ناظر بر تحریم‌های کره‌ شمالی این جزئیات را در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده است.

سال گذشته نیز این گروه کارشناسی با اشاره به منبعی نامشخص، از سرقت دارایی‌های مجازی به ارزش ۳۱۶.۴ میلیون دلار توسط کره‌ شمالی در فاصله ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ خبر داده بود.

در مقدمه گزارش جدید همچنین به ادامه فعالیت‌های هسته‌ای و آزمایش موشک‌های بالستیک از سوی کره‌شمالی تاکید شده و آمده است اگر چه آزمایش هسته‌ای جدیدی ثبت نشده با این حال کره‌ شمالی به تلاش‌های خود برای افزایش توانایی تولید «شکاف هسته‌ای» ادامه می‌دهد. در این گزارش همچنین به «افزایش چشمگیر» آزمایش موشکی کره‌شمالی از ماه ژانویه به این‌سو اشاره شده است.

طبق این گزارش کره‌شمالی به دور زدن تحریم‌های دریایی با «دستکاری» و مخفی‌نگاه داشتن هویت مالکان شبکه‌‌های مالی ادامه می‌دهد و این درحالیست که تحریم‌های بین‌المللی بر زندگی مردم عادی تاثیر گذاشته و بروخامت اوضاع انسانی افزوده است. فقدان اطلاعات کافی در مورد وضعیت داخلی، برآورد دقیق از وضعیت شهروندان این کشور را غیرممکن ساخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره شمالی سال گذشته در سرقت ارزهای دیجیتالی رکورد زد

آیا تحریم‌های سازمان ملل تاثیرگذارند؟

کره شمالی چندین موشک جدید کروز به سمت دریا شلیک کرد