پنتاگون: جلوگیری از حمله انتحاری به فرودگاه کابل ممکن نبود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حمله انتحاری به فرودگاه کابل
حمله انتحاری به فرودگاه کابل   -  کپی رایت  AP Photo

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که نتیجه بررسی‌ها درباره حمله انتحاری مرگبار به فرودگاه کابل در جریان عملیات خروج از افغانستان نشان می‌دهد که امکان جلوگیری از این حمله مرگبار وجود نداشت. 

در جریان این حمله که روز ۲۶ اوت سال گذشته روی داد بیش از ۱۷۰ افغان و ۱۳ نظامی آمریکایی کشته شدند. گروه داعش مسئولیت این حمله انتحاری را برعهده گرفت. 

به گفته مسئولان وزارت دفاع ایالات متحده تصور اولیه مبنی بر تیراندازی در جریان این حمله و «پیچیده» بودن آن صحت نداشت. بنا به روایت آنها بمبگذار انتحاری در جریان این حمله به تنهایی حدود ۹ کیلوگرم مواد منفجره خود را منفجر کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مسئولان پنتاگون روز جمعه روایت لحظه به لحظه و تصویری خود از این انفجار مرگبار را ارائه کردند. در بخشی از گزارش آنها تاکید شده است که شدت جراحات وارده به قربانیان این حمله به حدی «فاجعه بار» بود که امکان جان به در بردن را از آنها گرفت. 

نتیجه بررسی‌های وزارت دفاع آمریکا نشان می‌دهد که گروه طالبان احتمالا از طرح انجام این حمله انتحاری اطلاعی نداشت. به گفته مسئولان آمریکایی اطلاعات جمع‌آوری شده درباره خطر وقوع حمله تروریستی در روز ۲۶ اوت کلی بود و اطلاعات مشخصی دریافت نشده بود. 

بررسی‌های وزارت دفاع ایالات متحده همچنین نشان می‌دهد که تیراندازی‌هایی که صدای آن پس از انفجار انتحاری در فرودگاه کابل شنیده شد از سوی نظامیان آمریکایی و بریتانیایی به نشانه هشدار صورت گرفته بود. مسئولان پنتاگون می‌گویند که یاتاقان‌های توپی و پنج میلی‌متری کار گذاشته شده در مواد منفجره باعث شد که جراحات وارده به قربانیان مشابه زخمی‌های ناشی از تیراندازی باشد.