Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فراکسیون پارلمانی صدر جلسه انتخاب رئیس جمهوری عراق را تحریم کرد

مقتدی صدر
مقتدی صدر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فراکسیون صدر، بزرگ‌ترین گروه پارلمانی عراق به رهبری مقتدی صدر جلسه انتخاب رئیس جمهوری که قرار است روز دوشنبه برگزار شود را تحریم کرد. هوشیار زیباری از حزب دموکرات کردستان و فواد معصوم از اتحادیه میهنی کردستان نامزد ریاست جمهوری عراق هستند.

آگهی

فراکسیون صدر، بزرگ‌ترین گروه پارلمانی عراق به رهبری مقتدی صدر جلسه انتخاب رئیس جمهوری که قرار است روز دوشنبه برگزار شود را تحریم کرد. هوشیار زیباری از حزب دموکرات کردستان و برهم صالح از اتحادیه میهنی کردستان نامزد ریاست جمهوری عراق هستند.

خبرگزاری فرانسه با اعلام این خبر به نقل از حسن عذراری از جریان صدر، بر تردیدها نسبت به مخالفت اکثریت پارلمانی با انتخاب رئیس جمهوری در شرایط کنونی عراق صحه گذاشت. مقتدی صدر یک روز پیش از انتشار این خبر در توییتر از اعضای فراکسیون پارلمانی صدر خواسته بود که اگر کاندیدای حزب دموکرات شرایط ریاست جمهوری را ندارند، به او رأی ندهند.

گروه پارلمانی صدر با داشتن ۷۳ کرسی از مجموع ۳۲۹ جایگاه مجلس ملی عراق بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمانی این کشور است. با این حال بایکوت جلسه انتخاب رئیس جمهوری از سوی این گروه، مانع از تشکیل جلسه و برگزیدن رئیس جمهوری جدید نخواهد شد.

پست ریاست جمهوری در عراق از زمان تشکیل حکومت جدید در سال ۲۰۰۶ به‌شکل سنتی در اختیار کردها است. تا کنون اتحادیه میهنی کردستان عراق وابسته به خانواده طالبانی این مقام را در اختیار داشته است.

امسال هوشیار زیباری، وزیر پشین امور خارجه عراق در کنار برهم صالح، رئیس جمهوری کنونی برای این پست با یکدیگر رقابت می‌کنند. بر خلاف دوره‌های گذشته اجماعی درباره هیچ‌یک از دو کاندیدا وجود ندارد. هوشیار زیباری در سال ۲۰۱۶ و به اتهام فساد از پارلمان عراق اخراج شد. این سیاستمدار که در اوج سال‌های درگیری دولت عراق با داعش به ترکیه گریخت می‌گوید بی‌گناه است و هیچ دادگاهی در عراق وی را محکوم نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقتدی صدر کیست و چرا از همپیمان به مخالف ایران تبدیل شد؟

فایل‌های صوتی منتسب به مالکی؛ موضع احتمالی ایران در قبال منازعات سیاسی داخل عراق چیست؟

حامیان مقتدی صدر به سفارت سوئد در بغداد در اعتراض به قرآن‌سوزی حمله کردند