Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فایل‌های صوتی منتسب به مالکی؛ موضع احتمالی ایران در قبال منازعات سیاسی داخل عراق چیست؟

Nouri al-Maliki
Nouri al-Maliki Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Majid Abdulqaderیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن الزرکانی، سخنگوی پیشین جنبش صدر: دیگر سیاستمداران برجستۀ عراق نیز در محافل خصوصی خود، حرف‌های جدی درباره مسائل داخلی این کشور زده‌اند و نگرانند که محکوم کردن سخنان مالکی، منجر به تکرار سناریوی درز اطلاعات این بار با فاش کردن سخنان آنها شود.

آگهی

در پی انتشار اخبار مربوط به فاش شدن فایل‌های صوتی از سخنان جنجال برانگیز فردی که گفته می‌شود نوری المالکی، نخست‌وزیر پیشن عراق بوده، یورونیوز با حسن الزرکانی، سخنگوی پیشین جنبش صدر گفتگو و پرسش‌هایی را درباره تحولات سیاسی داخل عراق و موضع احتمالی ایران در قبال آن مطرح کرده است.

این فایل‌های صوتی اولین بار ۱۰ روز پیش از این در ۱۳ ژوئیه از سوی خبرنگاری به نام علی فاضل در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و در بخشی از آن فردی که گفته می‌شود نوری مالکی است، به انتقاد شدید از برخی چهره‌های سیاسی این کشور بویژه مقتدی صدر پرداخته و حتی او را «جاهل» خوانده است.

حسن الزرکانی در پاسخ به پرسش یورونیوز دربارۀ «واکنش احزاب و شخصیت‌های سیاسی عراق به این فایل صوتی» می‌گوید که اگرچه فایل افشا شده، موضوع بحث بسیاری از محافل سیاسی داخل عراق بوده، اما سیاستمداران از اتخاذ یک موضع صریح در قبال آن خودداری می‌کنند.

چراکه به گفتۀ او، دیگر سیاستمداران برجستۀ عراق نیز در محافل خصوصی خود، حرف‌های جدی و احتمالا جنجال برانگیزی درباره مسائل داخلی این کشور زده‌اند و نگرانند که محکوم کردن سخنان مالکی، منجر به تکرار سناریوی درز اطلاعات این بار با فاش کردن سخنان آنها شود.

موضع ایران در قبال اقدامات احتمالی مالکی

سخنگوی پیشین جنبش صدر، به بخش‌هایی از این فایل صوتی نیز اشاره دارد و می‌گوید که مالکی در میانۀ سخنانش، تهدید به هجوم به شهر نجف و حتی کشتن مقتدی صدر کرده است.

خبرنگار یورونیوز از او می‌پرسد: اگر نوری مالکی قصد داشته باشد که با یک گروه از شبه‌نظامیان به نجف حمله کند یا مقتدی صدر را بکشد، آیا ممکن است کشورهایی (مثلا ایران) از مالکی حمایت کنند؟

حسن الزرکانی می‌گوید: «در فایل‌های صوتی افشا شده، مالکی از هماهنگی با ایران صحبت می‌کند. با این وجود فکر نمی‌کنم که ایران بخواهد از گروههای شبه‌نظامی تحت حمایتش برای دخالت در منازعات داخلی عراق استفاده کند.»

او همچنین در پاسخ به این پرسش که «آیا ایران در جریان اعتراضات انقلاب اکتبر عراق از شبه‌نظامیان استفاده نکرد؟ اگر موقعیت ایران به‌گونه‌ای به خطر بیفتد یا منافعش تحت تأثیر قرار گیرد، آیا از شبه‌نظامیان علیه گروههای داخل عراق استفاده نمی‌کند؟» می‌گوید: «همه چیز ممکن است».

با این وجود تاکید دارد: «هنوز مشخص نشده است که چه کسی معترضان را در جریان اعتراضات ماه اکتبر کشته است. به برخی جناح‌های خاص اتهاماتی وارد شد اما از سوی قوه قضائیه چیزی ثابت نشد.»

حسن الزرکانی به پیگیری قضایی فایل‌های صوتی منتشر شده نیز چندان خوشبین نیست و می‌گوید: «قوه قضائیه احتمالا نمی‌تواند شخصیت‌هایی را که پول، سلاح و قدرت دارند بازخواست کند؛ همچنین ممکن است که این قوه با فشارهای سیاسی متعددی برای توقف پیگیری این ماجرا روبرو شود.»

لازم به ذکر است که نوری مالکی، سیاستمدار شیعه و رئیس ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق، تمام اتهاماتی که به او در ارتباط با این فایل صوتی زده شده را رد و اعلام کرده است هیچگاه به مقتدی صدر توهینی نکرده و همچنان خود را متعهد به برقراری روابط حسنه با جنبش صدر می‌داند.

او این فایل صوتی را «جعلی» خوانده که به کمک فناوری‌های نوین ساخته شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایندگان جریان صدر از پارلمان عراق استعفا دادند

فراکسیون پارلمانی صدر جلسه انتخاب رئیس جمهوری عراق را تحریم کرد

مقتدی صدر خواستار اعلام انحلال شبه‌نظامیان طرفدار ایران شد