Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

در آستانه سفر امیر قطر به آمریکا وزیر خارجه این کشور وارد تهران شد

شیخ محمد آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در کنار آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا
شیخ محمد آل ثانی وزیر امور خارجه قطر در کنار آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا Copyright Jose Luis Magana/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Jose Luis Magana/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سفر شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر پس از آن صورت گرفت که حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی وی روز دوشنبه گفت که تهران در صورتی که احساس کند می‌تواند به یک «توافق هسته ای خوب» دست یابد آماده است گفتگوهای مستقیم با واشنگتن را بررسی کند.

آگهی

وزیر خارجه قطر امروز پنجشنبه به ایران سفر کرد. انتشار این خبر همزمان شده است با اعلام سفر امیر قطر به واشنگتن آن‌هم در زمان حساسی که در وین تلاش‌ها برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵ در جریان است.

سفر شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر پس از آن صورت گرفت که حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی وی روز دوشنبه گفت که تهران در صورتی که احساس کند می‌تواند به یک «توافق هسته ای خوب» دست یابد آماده است گفتگوهای مستقیم با واشنگتن را بررسی کند.

ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران تصاویری از ملاقات این دو وزیر خارجه را در تهران منتشر کرده است. با این حال ایرنا در گزارش نوشته است که این سفر به منظور تسهیل گفتگوهای مستقیم میان تهران و واشنگتن نبوده است.

ایرنا در گزارش خود نوشته است: «اگرچه دوحه و تهران روابط خوب و نزدیکی را تجربه می کنند، اما این سفر به برخی از باورهای غلط که این سفر را در راستای تسهیل گفتگوهای مستقیم میان ایران و آمریکا است دامن زده است».

ایالات متحده و ایران از ماه آوریل هشت دور گفتگوی غیرمستقیم را در وین با هدف بازگشت به برجام و برداشتن تحریم‌های اقتصادی از ایران در ازای اعمال محدودیت‌ بر برنامه هسته ای این کشور، برگزار کرده اند.

پس از آن که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور وقت آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های شدیدی را دوباره علیه ایران اعمال کرد، ایران به تدریج شروع به نقض برخی از محدودیت‌های هسته‌ای این پیمان کرد.

در مذاکرات وین هنوز شکاف‌های قابل توجهی در مورد سرعت و دامنه بازگشت به توافق باقی مانده است، از جمله اینکه تهران خواستار تضمین ایالات متحده برای عدم خروج دوباره از برجام شده است و می‌خواهد تا واشنگتن اقدامات تنبیهی و محدودیت‌ علیه ایران وضع نکند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر حاکم قطر قرار است ۴ روز دیگر در ۳۱ ژانویه با جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده در واشنگتن دیدار و گفتگو کند. احیای پیمان برجام از جمله محورهای گفتگو خواهد بود. شیخ محمد، وزیر خارجه قطر که امروز در تهران به سر می‌برد قرار است روز جمعه و پیش از رسیدن امیر، در واشنگتن باشد.

زندانیان دو تابعیتی

امیرعبداللهیان قبلاً در ۱۱ ژانویه با شیخ تمیم و شیخ محمد در دوحه ملاقات کرده بود. یک منبع آگاه به رویترز گفت که در آن دیدار امیرعبداللهیان از قطر خواست تا در آزادی ایرانیان دو تابعیتی زندانی در ایران میانجیگری کند.

رویترز نتوانست مشخص کند که آیا قطر با این درخواست موافقت کرده است یا خیر، اما دوحه در گذشته فعالانه به آزادی زندانیان خارجی در کشورهای دیگر کمک کرده است.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای آمریکا روز یکشنبه به رویترز گفته بود که تضمین دستیابی به یک توافق هسته‌ای بعید است، مگر اینکه تهران چهار شهروند آمریکایی را آزاد کند.

یورونیوز را در اینستاگرام دنبال کنید

تهران روز دوشنبه ضمن رد هرگونه پیش‌شرط ایالات متحده، گفت که تهران و واشنگتن می‌توانند در صورت تمایل متقابل هر دو مسیر جداگانه (مذاکرات وین و تبادل زندانیان) به یک توافق پایدار دست یابند.

ایران بازداشت افراد را به دلایل سیاسی تکذیب می‌کند. ایران تعدادی از افراد دوتابعیتی و خارجی‌ها را در زندان‌های خود به جاسوسی متهم کرده است. تهران بازداشت برخی ایرانیان در آمریکا را ناعادلانه‌ می‌داند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار تمیم بن حمد با ماکرون در پاریس؛ قطر ۱۰ میلیارد یورو در فرانسه سرمایه‌گذاری می‌کند

احتمال مذاکره مستقیم بین تهران و واشنگتن؛ ایران: نادیده نمی‌گیریم، آمریکا: آماده‌ایم

بایدن: پیشرفت‌هایی در گفتگو با ایران صورت گرفته؛ هنوز وقت ترک میز مذاکره نیست