Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بایدن: پیشرفت‌هایی در گفتگو با ایران صورت گرفته؛ هنوز وقت ترک میز مذاکره نیست

جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا
جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری آمریکا می‌گوید هنوز زمان برای ترک میز مذاکرات با ایران فرا نرسیده و کشورهایی که همراه با آمریکا در این گفتگوها شرکت دارند نیز چنین نظری دارند.

آگهی

جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا می‌گوید پیشرفت‌هایی در مذاکرات هسته‌ای با ایران در حال انجام است و هنوز زمان ترک مذاکره فرا نرسیده است.

آقای بایدن که این اظهارات را در یک نشست خبری به مناسبت یک سالگی ریاست جمهوری‌اش به زبان می‌آورد همچنین در ادامه افزود: «گروه کشورهایی که همراه ما مذاکره می‌کنند هم در این موضوع با ما هم‌نظر هستند. باید صبر کرد و دید چه اتفاقی رخ خواهد داد.»

اظهارات رئيس جمهوری آمریکا همزمان با پیگیری گفتگوهای هسته‌ای برای احیای برجام در وین مطرح می‌شود. دیپلمات‌های ایرانی در گفتگو با همتایان اروپایی خود در خصوص موضوعات متنوع در ارتباط با بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ مشغول گفتگو و رایزنی هستند.

در همین حال، ابراهیم رئيسی، که روز چهارشنبه وارد مسکو شده بود، در دیدار با ولادیمیر پوتین به همتای خود روس خود تاکید کرده که تهران در تلاش برای رفع تحریم‌ها است و در عین حال ابراز امیدواری کرده که مذاکراتی که در وین برگزار می‌شود به برداشته شدن تحریم‌ها منجر شود.

آقای رئيسی که به نظر می‌رسد بدون مراسم استقبال رسمی از سوی مقام‌های روس وارد مسکو شده همچنین در دیدار با پوتین همچنین اظهار داشته که تهدید به اعمال تحریم مانع پیشرفت ایران نخواهد شد.

کرملین پیشتر گزارش داده بود که در این ملاقات طرفین در خصوص موضوعات متنوعی از جمله مسئله مذاکرات هسته‌ای احیای برجام در وین با یکدیگر گفتگو می‌کنند. رئيس جمهوری روسیه در دیدار با ابراهیم رئيسی تاکید کرده که دو کشور همکاری بسیار نزدیکی در سطح جهانی با یکدیگر دارند و به همکاری‌های تهران و مسکو در سوریه اشاره کرده و حمایت از دولت بشار اسد را «غلبه بر تهدیدهای توام با ترورسیم بین‌المللی در سوریه» نامید.

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه کشورهای ۴+۱ به همراه آمریکا در پایتخت اتریش در حال پیگیری است و به دلیل دستور علی خامنه‌ای مبنی بر عدم مذاکره مستقیم میان تهران و واشنگتن، این وظیفه آنطور که از ظواهر پیداست به عهده روسیه نهاده شده و میخائيل اولیانوف، نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین تاکنون در مذاکرات مختلف و متعددی با راب مالی، دیپلمات آمریکایی در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای گفتگو کرده و پیام‌های طرف ایرانی را به تیم آمریکایی منتقل کرده است.

در ویدیویی که از یکی از دیدارهای علی باقری با اولیانوف متشر شده، دیپلمات ایرانی با کمک مترجم خود، تلاش دارد به دیپلمات روس بگوید که تیم ایرانی حساب ویژه‌ای روی رایزنی‌های روسیه در این مذاکرات باز کرده است.

نقش آفرینی دیپلمات روس و همچنین غیبت نمایندگان ایرانی در این گقتگوها واکنش‌های منفی گسترده‌ای در افکار عمومی ایرانیان به همراه داشته است و بسیاری از ناظران سیاسی در ایران، دولت ابراهیم رئيسی را به دلیل ترجیح شرق به غرب و همچنین آنچه آنها «اعتماد بیش از اندازه به روسیه در جریان مذاکرات هسته‌ای» نامیده‌اند، مورد انتقاد قرار داده‌اند.

پیشتر جواد ظریف، وزیر امور خارجه سابق ایران در فایل گفتگو با سعید لیلاز که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته بود، از کارشکنی‌های روسیه در جریان مذاکرات هسته‌ای منتج به برجام پرده برداشته بود و در این خصوص هشدار داده بود که روسیه هرگز علاقه‌مند به عادی سازی روابط میان ایران و غرب نیست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در آستانه سفر امیر قطر به آمریکا وزیر خارجه این کشور وارد تهران شد

بلینکن: مذاکرات با ایران به مرحله تعیین‌کننده رسیده است

مذاکرات احیای برجام؛ هشدار بوریس جانسون به تهران؛ معاون وزیر خارجه کره راهی وین شد