برف سنگین استانبول؛ هزاران نفر در طوفان و یخبندان گرفتار شدند

Turkey Weather
Turkey Weather Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

طوفان برفی عظیمی که کل این شهر ۱۶ میلیون نفری را درنوردیده، باعث انباشته شدن برف تا بیش از ۸۰ سانتی‌متر در برخی مناطق شده، بزرگراه‌ها و جاده‌ها را بسته و تعداد بیشماری از مردم و وسایل نقلیه را در یخبندان گرفتار کرده است.

آگهی

تلاش گروه‌های امداد و نجات استانبول روز سه‌شنبه برای پاکسازی مسیرهای اصلی در داخل و اطراف شهر ادامه داشت.

طوفان برفی عظیمی که کل این شهر ۱۶ میلیون نفری را درنوردیده، باعث انباشته شدن برف تا بیش از ۸۰ سانتی‌متر در برخی مناطق شده، بزرگراه‌ها و جاده‌ها را بسته و تعداد بیشماری از مردم و وسایل نقلیه را در یخبندان گرفتار کرده است.

این وضعیت باعث شد تا شب گذشته همچنان بسیاری از رانندگان، یا شب را در اتومبیل‌ها سپری کنند و یا خودروی خود را رها کرده و به شیوه‌ای دیگر خود را به خانه برسانند. به همین دلیل سراسر روز و شب گذشته متروها و سایر وسایل حمل و نقل عمومی بسیار شلوغ بود.

نیروهای امداد و نجات نیز توانستند گروهی از شهروندان گرفتار در برف و یخبندان را نجات داده و به هتل‌ها منتقل کنند.

مرکز هماهنگی حوادث غیرمترقبه شهر می‌گوید که یک سیستم جوی کم فشار ایسلندی در پشت این جبهه هوای سرد قرار دارد و بر این اساس بارش برف بیشتری را برای مناطق مختلف کشور پیش‌بینی می‌کند.

این طوفان خساراتی را نیز در کشور همسایه یونان برجای گذاشت، ترافیک را در شهر آتن مختل کرد و اکثر وسایل حمل و نقل عمومی را از کار انداخت.

بارش سنگین برف همچنین باعث تعلیق پروازهای داخلی و خارجی در فرودگاه استانبول در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه شد و مقامات شهر استفاده از خودروهای شخصی را نیز در این مدت ممنوع کردند.

بنا بر اعلام سلجوک توتونچو، مدیر مرکز هماهنگی حوادث غیرمترقبه استانبول، از آغاز طوفان تاکنون حدود ۴۰ هزارتن نمک استفاده شده است. به گفتۀ او «در حال حاضر بیش از ۱۵۰۰ وسیله نقلیه و بیش از ۷۰۰۰ پرسنل بدون توقف مشغول به کار هستند».

دفتر فرمانداری استانبول نیز اعلام کرد که کارمندان دولتی (به جز افرادی که در بخش‌های امنیتی، بهداشتی و حمل و نقل مشغول به کار هستند) می‌توانند روز سه‌شنبه در خانه بمانند.

اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول اعلام کرد که شهرداری برای حدود ۱۵۰۰ بی‌خانمان سرپناه فراهم کرده است و حدود ۱۵۰۰ نفر دیگر نیز که در پایانه‌های اتوبوسرانی به دلیل تعلیق خدمات بین شهری گیر افتاده بودند، به هتل‌ها یا خوابگاه‌ها منتقل شده‌اند.

شهرداری همچنین حدود دو تن غذا برای گربه‌ها و سگ‌های خیابانی استانبول فراهم و در سطح شهر توزیع کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طوفان «یونیس» شمال اروپا را درنوردید و دست کم ۱۳ کشته بر جای گذاشت

نخست وزیر یونان به خاطر کوتاهی در رفع مشکلات ناشی از برف عذرخواهی کرد

ویدئو؛ طوفان برف ارودگاه آوراگان عفرین در سوریه را درنوردید