آندرس برویک در دادگاه: هدفم برپایی مجدد حکومت نازی‌ها بود، مخالفت دادستانی نروژ با آزادی مشروط

آندرس برویک با انگیزه‌های نژادپرستانه مرتکب قتل ۷۷ تن شد
آندرس برویک با انگیزه‌های نژادپرستانه مرتکب قتل ۷۷ تن شد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آندرس برویک که در سالل ۲۰۱۱ دست به قتل عام ۷۷ تن زده بود گفت که هدف، برپایی مجدد حکومت نازی‌ها بود. دادستان با درخواست آزادی مشروط او مخالفت کرده و قرار است دادگاه طی چند روز آینده نظر قطعی خود را اعلام کند.

آگهی

اندرس برویک جنایتکاری که مرتکب قتل عام ۷۷ نفر شده بود روز گذشته به دادگاه احضار شد تا شاید مشمول آزادی مشروط قرار گیرد، او اما در بدو ورود به دادگاه به شیوه نازی‌ها، با بالا آوردن دست راست خود سلام کرد.

برویک، یک چهره افراطی راستگراست که مرتکب فجیع‌ترین قساوت در زمان صلح نروژ شد و در ژوئیه ۲۰۱۱ دست به کشتار ۷۷ تن زد. او ۸ تن را با یک خودروی بمب گذاری شده در اسلو کشت و سپس ۶۹ تن که اغلب  نوجوان بودند را در اردوگاه جوانان حزب کارگر به ضرب گلوله کشت.

او با سر تراشیده و کت و شلواری تیره، قبل از اینکه دست راست خود را به نشانه سلام نازی ها بلند کند، با انگشتانش علامت برتری نژاد سفید را در هنگام ورود به دادگاه به نشانه ایدئولوژی راست افراطی‌اش نشان داد.

آندرس برویک همچنین تابلوهایی را به همراه داشت که به زبان انگلیسی چاپ شده بود، از جمله روی یکی از آنها نوشته شده بود «نسل کشی خود را علیه ملل سفید پوست ما متوقف کنید.»

«برپایی دوباره حکومت نازی‌ها»

 دادستان بخشی از پرونده را قرائت کرد که شامل قسمتی از حکم اولیه سال ۲۰۱۲ بود، جایی که نوشته شده بود حتی پس از گذراندن ۲۱ سال زندان، متهم همچنان مردی بسیار خطرناک برای جامعه خواهد بود.

وکیل او اویستین استورویک گفته است که بریویک قصد دارد در نهایت آزادی خود را تضمین کند.

برویک ۴۲ ساله اکنون در حال گذراندن محکومیت حبس ۲۱ ساله خود است، این سنگین‌ترین مجازات در قوانین نروژ است اما اگر دادگاه به این نتیجه برسد که او تهدیدی برای جامعه است دوران حبس او می‌تواند تداوم یابد.

برویک نیز خطاب به دادگاه، جرایم خود را ناشی از رادیکال‌سازی آنلاین توسط یک شبکه بدون رهبر، از افراط‌گرایان راست افراطی عنوان کرد که به گفته او انگیزه حملات او بوده است. او افزود: «شستشوی مغزی شدم.»

برویک خطاب به دادگاه گفت که دستور این بود که رایش سوم (حکومت آلمان نازی) را دوباره برپا کنیم. و چگونگی انجام این کار به هر سرباز بستگی دارد.

او که خود را یک نامزد پارلمانی معرفی می‌کرد، همچنین گفت که به مبارزه خود برای برتری سفیدپوستان و سلطه نازی‌ها، البته از راه‌های مسالمت‌آمیز، ادامه خواهد داد.

جلسه سه‌شنبه اولین حضور علنی برویک از سال ۲۰۱۷ بود، در آن زمان هم  او در دادگاه سلام نازی‌ها را  به نمایش گذاشته بود.

برویک ۴۲ ساله اکنون در حال گذراندن محکومیت حبس ۲۱ ساله خود است، این سنگین‌ترین مجازات در قوانین نروژ است اما اگر دادگاه به این نتیجه برسد که او تهدیدی برای جامعه است دوران حبس او می‌تواند تداوم یابد. 

دادستان ایالت اسلو چند روز پیش با تقاضای آزادی زودهنگام برویک از زندان مخالفت کرده بود.

هولدا کارلسداتیر، دادستان مسئول پرونده، به رویترز گفت که موضع ما این است که اجرای بقیه دوره محکومیت و حبس برای محافظت از جامعه ضروری است.

دادگاه برای چهار روز دیگر کار خود را ادامه می‌دهد و هفته دیگر اعلام خواهد کرد که آیا با آزادی زودهنگام برویک موافقت خواهد کرد یا نه. در صورتی که پاسخ دادگاه منفی باشد برویک می‌تواند یکسال دیگر تقاضای خود را تکرار کند.

درسال ۲۰۱۷ یک دادگاه بدوی شرایط نگهداری برویک را در یک سلول سه اتاقه غیرانسانی دانسته بود اما دادگاه تجدید نظر حکم دادگاه بدوی را رد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهاجر ایرانی‌تبار به‌عنوان دومین فرد قدرتمند سیاسی در نروژ رئیس پارلمان شد

یک استاد دانشگاه در نروژ به نقض تحریم‌های ایران متهم شد

پارلمان نروژ تهدید به بمب‌گذاری شد؛ پلیس خیابان‌های مجاور را بست