Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یک استاد دانشگاه در نروژ به نقض تحریم‌های ایران متهم شد

دانشگاه NTNU نروژ
دانشگاه NTNU نروژ Copyright ویکی پدیا
Copyright ویکی پدیا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستان نروژ می‌گوید اطلاعاتی که در اختیار پژوهشگران ایرانی بوده می‌تواند برای پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران مفید بوده باشد. او البته تاکید کرده مشخص نیست که چنین استفاده‌ای از این داده‌ها شده است یا خیر.

آگهی

دادستانی نروژ یک استاد ایرانی آلمانی را به دلیل دعوت از چهار پژوهشگر ایرانی به این دانشگاه به نقض تحریم‌های ایران متهم کرده است.

شبکه تلویزیونی NRK نروژ روز چهارشنبه ۲۹ سپتامبر گزارش داده که این استاد دانشگاه در بازه زمانی فوریه ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ چهار محقق را از ایران دعوت کرده و این افراد در دانشگاه فنی تروندهایم نروژ به اطلاعاتی دسترسی داشته‌اند که ممکن است برای برنامه هسته‌ای ایران مفید باشد.

رسانه‌های نروژی اشاره‌ای به نام و مشخصات این استاد دانشگاه نکرده‌اند اما وکیل این فرد، تمام اتهامات را رد کرده است.

فردریک رانکه دادستان نروژی در این خصوص به شبکه NRK این کشور می‌گوید: «نکته مهم در اینجا این است که این افراد ایرانی به دانشی دسترسی داشته‌اند که می‌تواند برای برنامه هسته‌ای ایران مفید باشد. البته ما نمی‌گوییم که چنین اتفاقی افتاده است اما به هر حال این خطر بالقوه در اینجا جدی است.»

این دادستان همچنین افزوده است این استاد دانشگاه به نقض تحریم‌های ایران، نقض مقررات کنترل صادرات و نقض قوانین نروژ متهم شده است. در صورتی که جرم این فرد اثبات شود وی به ۱۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

بارنه فوس رئیس بخش مهندسی سایبرنتیک در دانشکده فنی تروندهایم به روزنامه دانشگاه گفته استاد مذکور و محققان مهمان او در مدت کوتاهی از امکانات آزمایشگاه ویژه‌ای به نام آزمایشگاه ناتو مکانیکی این مرکز استفاده کرده‌اند.

برینجلف رنسه، وکیل این استاد دانشگاه با رد تمام این اتهامات تاکید کرده موکلش هیچ عمل خلافی مرتکب نشده است. او همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر این استاد دانشگاه از نروژ خارج شده تاکید کرده است که موکلش آمادگی دارد برای حضور در جلسات دادگاه به نروژ بازگردد.

دادستان نروژ می‌گوید نقض واقعی زمانی اتفاق افتاده که یکی از محققان با نصب برنامه‌ای روی سیستم‌های این آزمایشگاه امکان بازیابی اطلاعات مربوطه را به دست آورده است.

آژانس امنیت ملی نروژ می‌گوید این استاد دانشگاه مشکوک است که به افراد دیگری دسترسی غیرمجاز برای استفاده از داده‌های سیستم کامپیوتری اعطا کرده است.

تهران تا لحظه انتشار این گزارش واکنشی به این گزارش شبکه تلویزیونی نروژ نشان نداده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آندرس برویک در دادگاه: هدفم برپایی مجدد حکومت نازی‌ها بود، مخالفت دادستانی نروژ با آزادی مشروط

پرداخت بیش از ۱۲ میلیون دلار به دلیل نقض تحریم های ایران

پارلمان نروژ تهدید به بمب‌گذاری شد؛ پلیس خیابان‌های مجاور را بست