Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا از لهستان خواست برای عدم پیروی از دستور بروکسل ۷۰ میلیون یورو غرامت بپردازد

تظاهرات مخالفان دولت راست‌گرای لهستان در ورشو
تظاهرات مخالفان دولت راست‌گرای لهستان در ورشو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا رسما از لهستان خواست تا به‌خاطر عدم تمکین به حکم دیوان دادگستری اروپا مبنی بر حذف یک دفتر ویژه انتظامی قضات در دیوان عالی این کشور، ۷۰ میلیون یورو غرامت بپردازد.

آگهی

اتحادیه اروپا رسما از لهستان خواست تا به‌خاطر عدم تمکین به حکم دیوان دادگستری اروپا مبنی بر حذف یک دفتر ویژه انتظامی قضات در دیوان عالی این کشور، ۷۰ میلیون یورو غرامت بپردازد.

اتحادیه اروپا از حدود دو سال پیش، تصویب بخشی از قانون اصلاحات دادگستری لهستان را را مخالف اصل حاکمیت قانون و استقلال قضات دانست و از ورشو خواست تا این قانون را اجرایی نکند.

پس از مدت‌ها مخالف حکومت راست‌گرای حزب قانون و عدالت لهستان با درخواست بروکسل و تصویب یک قانون جدید درباره تقدم قوانین داخلی بر مقررات بین‌المللی و اروپایی، دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در ماه دسامبر با صدور حکمی لهستان را به نقض حقوق اتحادیه اروپا محکوم کرد.

پیش از این، عالی‌ترین نهاد قضایی اتحادیه اروپا در ماه اکتبر و با درخواست کمیسیون اروپا با صدور رائی لهستان را به پرداخت غرامت روزانه یک میلیون یورو محکوم کرده بود.

سخنگوی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با اعلام خبر درخواست رسمی پرداخت جریمه از لهستان گفت: «این کشور ۴۵ روز برای تسویه بدهی خود فرصت دارد.»

چالش‌های پرشمار میان اتحادیه اروپا و لهستان، ضرر مادی بسیاری برای این کشور شرق اروپا در پی داشته است. اتحادیه اروپا هنوز سهم لهستان در بودجه احیای اقتصادی «پساکووید» را نپرداخته است.

در حالی‌که لهستان از موضع خود به‌ویژه در جریان قانون اصلاحات دادگستری کوتاه نمی‌آید، شماری از اعضای رده بالای حزب حاکم قانون و عدالت تهدید کرده‌اند که این کشور با در پیش گرفتن روندی مانند برکسیت، گزینه خروج از اتحادیه اروپا را بررسی می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید تنش ورشو و بروکسل در آستانه سفر اولاف شولتس؛ لهستان قید کمک ۳۶ میلیارد یورویی را می‌زند؟

«نقض حاکمیت قانون در لهستان»؛ نهاد‌های جامعه مدنی خواستار اقدام فوری اتحادیه اروپا شدند

نجات کوهنوردان لهستانی در آلپ