Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تشدید تنش ورشو و بروکسل در آستانه سفر اولاف شولتس؛ لهستان قید کمک ۳۶ میلیارد یورویی را می‌زند؟

ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان
ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افشای جزئیات تازه از نشست اخیر کمیسر دادگستری اتحادیه اروپا با وزیر دادگستری لهستان که با هدف رفع اختلاف موجود میان بروکسل و ورشو در مورد استقلال قوه قضاییه لهستان برگزار شد، امیدها برای اعطای کمک اقتصادی اتحادیه اروپا به این کشور را کاهش داد.

آگهی

افشای جزئیات تازه از نشست اخیر کمیسر دادگستری اتحادیه اروپا با وزیر دادگستری لهستان که با هدف رفع اختلاف موجود میان بروکسل و ورشو در مورد استقلال قوه قضاییه لهستان برگزار شد، امیدها برای اعطای کمک اقتصادی اتحادیه اروپا به این کشور را کاهش داد.

یکی از اعضای هیات اتحادیه اروپا توضیح داده که در جریان دیدار دیدیه ریندرز، کمیسر دادگستری اتحادیه اروپا و زبیگنیف زیوبرو، وزیر دادگستری لهستان، تصاویری از ورشوی ویران‌شده در جنگ جهانی دوم به نمایش درآمده که به زعم آقای زیوبرو نشان دهنده سابقه طولانی اروپا در رفتار ناعادلانه با لهستان بوده است.

دیپلمات‌های اروپایی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که برخورد لهستان با آنها چنان ناامیدکننده بوده که امیدی به رفع موانع موجود برای تزریق بسته احیای اقتصادی ۳۶ میلیارد یورویی شود که پیشتر کمیسیون اروپا برای کمک به رفع رکود حاصل از همه‌گیری ویروس کرونا به لهستان اختصاص داده بود.

اتحادیه اروپا حزب حاکم قانون و عدالت لهستان(PiS) را به نقض قوانین اتحادیه اروپا با مداخله سیاسی در سیستم قضایی این کشور متهم می‌کند ولی ورشو در مقابل مدعی است که برای افزایش کارایی نظام قضایی خود و خلاصی از ناکارآمدی‌های به جای مانده از دوران کمونیستی به اعمال تغییرات در قوه قضاییه خود نیاز دارد.

البته این اختلاف بخشی از مجموعه اختلاف‌هایی گسترده میان بروکسل و ورشو است که اتهام‌های نقض اصول دموکراتیک از جمله تضییع حقوق زنان و اقلیت‌های جنسی و نقض آزادی رسانه‌ها را نیز شامل می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همزمان با تشدید اختلاف‌های میان ورشو و بروکسل، اولاف شولتس، صدراعظم جدید آلمان روز یکشنبه به لهستان سفر می‌کند. آقای شولتس، صدراعظم دولت ائتلافی جدید آلمان است که نسبت به دوره صدارت اعظم آنگلا مرکل، دارای موضع سختگیرانه‌تری نسبت به رعایت اصول دموکراتیک در اتحادیه اروپا دارد. بر همین اساس، برخی دیپلمات‌های اروپایی امیدوارند که در جریان این سفر زمینه رفع اختلاف‌های جدی میان ورشو و بروکسل فراهم شود؛ هر چند که دیپلمات‌های بدبین‌ها نگران تشدید اختلاف‌ها هستند.

با این وجود، والدیس دامبروسکیس، معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا پیش‌بینی‌ کرد که تصویب طرح اعطای کمک اقتصادی به لهستان به سال آینده میلادی موکول شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا از لهستان خواست برای عدم پیروی از دستور بروکسل ۷۰ میلیون یورو غرامت بپردازد

سخنرانی جنجالی سران لهستان و اتحادیه اروپا؛ فن در لاین: سه راه برای مقابله با ورشو داریم

واکنش سازمان ملل به انتقادها: حقوق زنان در نشست دوحه با حضور طالبان مطرح خواهد شد