Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازگشت جوکوویچ به صربستان؛ تنیس آزاد استرالیا بدون مرد شماره یک دنیا آغاز شد

نواک جوکوویج در پرواز دبی به بلگراد ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲
نواک جوکوویج در پرواز دبی به بلگراد ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا تلویحا به امکان بازگشت او در طول ۳ سال آینده چراغ سبز نشان داد. آقای موریسون با تاکید بر اینکه پیام این اقدام روشن بوده، گفت: «مدت ممنوعیت ۳ سال است اما احتمال بازگشت قهرمان در شرایط مناسب وجود دارد و این مسئله به زمان خودش بررسی خواهد شد.»

آگهی

نواک جوکوویچ که روز گذشته از استرالیا اخراجش شده بود، ظهر دوشنبه در میان استقبال پرشور هموطنانش وارد فرودگاه بلگراد شد. قرار است از این «قهرمان ملی» صربستان طی مراسم ویژه‌ای تقدیر شود. الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری این کشور در دعوای قضایی جوکوویچ با دولت استرالیا به‌طور ویژه‌ای از این ستاره ۳۴ ساله دفاع کرد.

رویای مرد شماره یک تنیس دنیا برای کسب دهمین عنوان قهرمانی در رقابت‌های ملبورن در حالی نقش بر آب شد که با توجه به مقررات جدید فرانسه، حضور او در رقابت‌‌های لوران گروس هم در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. فرانسه امروز ۱۷ ژانویه ورود کلیه ورزشکاران خارجی به این کشور را منوط به واکسینه بودن آنها کرد. وزیر ورزش فرانسه گفته وقتی این قانون جدید اجرا شود استثنایی در کار نخواهد بود.

نواک جوکوویچ صرب به‌دلیل واکسینه نبودن و پس از یک «دعوای قضایی» طولانی با دولت استرالیا مجبور به ترک خاک این کشور شد و رقابت‌های تنیس آزاد ملبورن بدون او آغاز شد. این درحالی بود که وکلای او با استناد به ابتلایش به کووید ۱۹ در ماه دسامبر استدلال می‌کردند جوکوویچ از زدن واکسن معاف بوده است.

داستان واکسینه نبودن این ستاره ۳۴ ساله در بدو ورود به استرالیا نه تنها مورد توجه عموم و رسانه‌‌ها قرار گرفته بود که به‌ تیرگی روابط بلگراد و کانبرا هم بدل شد. دولت اسکات موریسون علیرغم حکم قاضی ملبورن مبنی بر بلامانع بودن ورود جوکوویچ برای بار دوم مانع این کار شد تا احتمال دستیابی به دهمین قهرمانی در اوپن استرالیا نقش برآب شود. دادگاه فدرال هم یکشنبه با تایید نظر وزارت مهاجرت استرالیا تقاضای تجدیدنظر جوکوویچ را رد کرد.

مرد شماره یک فعلی تنیس دنیا یکشنبه شب با ابراز یاس و ناامیدی از تصمیم مقامات استرالیایی گفت می‌خواهد به‌خودش زمانی برای استراحت بدهد.

جوکوویچ که تا پیش از این اتفاق خاطره خوبی از ملبورن در ذهن داشت و ۹ عنوان قهرمانی در رقابت‌های گراند اسلم را در این شهر بدست آورده بود قاعدتا تا ۳ سال آینده نباید اجازه حضور در خاک استرالیا را داشته باشد.

اما اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا تلویحا به امکان بازگشت او در طول ۳ سال آینده چراغ سبز نشان داد. آقای موریسون با تاکید بر اینکه پیام این اقدام روشن بوده، گفت: «مدت ممنوعیت ۳ سال است اما احتمال بازگشت قهرمان در شرایط مناسب وجود دارد و این مسئله به زمان خودش بررسی خواهد شد.»

اسکات موریسون علت ممانعت از ورود نواک جوکوویچ را سلامت، امنیت و نظم و منفعت عمومی اعلام کرد. دولت محافظه کار او که باید به‌زودی در انتخابات فدرال رویاروی رقبای خود قرار بگیرد روز یکشنبه از تصمیم نظام قضایی استرالیا استقبال کرد. نزدیک ۲ سال است که کانبرا محدودیت‌های کرونایی شدیدی را بر زندگی روزمره مردم اعمال کرده است و بسیاری از استرالیایی‌هایی که به‌علت این محدودیت‌ها امکان دیدار خانواده و بستگانشان را پیدا نکرده‌اند به‌دقت پرونده نواک جوکوویچ را دنبال می‌کردند.

اما در صربستان، کشوری که نواک جوکوویچ در آن «قهرمان ملی» است واکنش‌ها متفاوت بود. حتی الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور این کشور که از همان ابتدا با ستاره خود اظهار همبستگی و کانبرا را متهم کرده بود، گفت مقامات استرالیایی با این کار فقط خودشان را تحقیر کردند و جوکوویچ می‌تواند با سربلندی و افتخار به کشورش بازگردد. آقای ووچیچ گفت: «آنها فکر می کنند با این آزار و اذیت ۱۰ روزه جوکوویچ را تحقیر کرده‌اند ولی در واقع خودشان را تحقیر کردند. اگر می‌گفتید کسی که واکسن نزده اجازه ورود ندارد، جوکوویچ می‌توانست نیاید یا واکسن بزند.»

در همین حال ماریز پین، وزیر امورخارجه استرالیا مایل است روابط حسنه دو کشور تداوم داشته باشد. او در جدید ترین موضع‌گیری رسمی خود گفته که مشتاقانه آماده همکاری با همتای صرب خود و دیگر اعضای دولت صربستان و کاردار این کشور در استرالیا است. خانم پین با تاکید بر اهمیت نقش صرب‌های مقیم استرالیا از خوش‌بینی قاطعانه خود در تداوم روابط دوجانبه مثبت بین ۲ کشور صحبت کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نواک جوکوویچ برای هفتمین بار فاتح مسابقات تنیس ویمبلدون شد

استرالیا مرزش را بر روی مسافران واکسینه‌شده می‌گشاید

اوپن استرالیا؛ نادال درغیاب جوکوویچ پرافتخارترین تنیس باز تاریخ شد