هشدار گوترش به آمریکا و بانک جهانی: اموال افغانستان را برای میلیون‌ها نفر در آستانه مرگ آزاد کنید

تقسیم نان میان زنان کابل
تقسیم نان میان زنان کابل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با هشدار به بحران انسانی گسترده و بی‌سابقه در افغانستان از ایالات متحده آمریکا و بانک جهانی خواست تا اموال مسدود شده دولت افغانستان را برای نجات جان میلیون‌ها شهروند در آستانه مرگ این کشور، آزاد کنند.

آگهی

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با هشدار نسبت به بحران انسانی گسترده و بی‌سابقه در افغانستان از ایالات متحده آمریکا و بانک جهانی خواست تا اموال مسدود شده دولت افغانستان را برای نجات جان میلیون‌ها شهروند در آستانه مرگ این کشور، آزاد کنند. 

دبیر کل سازمان ملل همچنین از جامعه جهانی خواست تا برنامه ۵ میلیارد دلاری برای کمک‌های بشردوستانه و احیای نظام بانکی را به منظور مقابله با فروپاشی اقتصادی و اجتماعی این کشور، تامین مالی کند.

آنتونیو گوترش در یک نشست خبری با یادآوری شرایط سخت زندگی میلیون‌ها نفر از مردم افغانستان گفت: «سرمای شدید و حساب‌های مسدود شده ترکیب مرگ‌باری برای مردم افغانستان ساخته است. اجرای قوانین و شرایطی که مانع رسیدن پول برای نجات جان انسان‌ها و اقتصاد می‌شوند، باید متوقف شود.»

از زمان بازگشت طالبان به قدرت در اوت سال ۲۰۲۱ و خروج آشفته نیروهای نظامی آمریکایی پس از ۲۰ سال جنگ از افغانستان، کمک‌های مالی سرشار جامعه جهانی به حکومت پیشین متوقف و پول‌های متعلق به دولت این کشور در بانک‌های خارجی بلوکه شده است. کاهش ذخایر پولی در کنار خشکسالی گسترده جان میلیون شهروند گرفتار در این کشور جنگ‌زده را در معرض خطر قرار داده است.

بنا بر گزارش سازمان ملل متحد دست‌کم ۸ میلیون ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت ۳۸ میلیونی لفغانستان در آستانه قحطی قرار دارند. آنتونیو گوترش تزریق فوری پول نقد به اقتصاد افغانستان و جلوگیری از فروپاشی جامعه، فقر و گرسنگی مردم این کشور را حیاتی خواند: «اگر وضعیت کنونی ادامه پیدا کند، میلیون‌ها نفر در آستانه مرگ قرار خواهند گرفت.»

سازمان ملل متحد و شمار گسترده‌ای از نهادهای بشردوستانه بین‌المللی با آغاز فصل سرما به بروز قحطی و مرگ گسترده شهروندان بی‌پناه افغانستان هشدار داده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرمای جانکاه و زمستان سخت افغانستان رنج و درد مردم را دو چندان می‌کند

بحران اقتصادی در افغانستان؛ افزایش بیکاری موجب رشد قالیبافی شد

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد