بیداد فقر در افغانستان؛ غلام کلیه‌اش را ۲۳۰۰ دلار فروخت

غلام حضرت لباسش را بالا زده تا رد بخیه‌های عمل جراحی کلیه را نشان دهد
غلام حضرت لباسش را بالا زده تا رد بخیه‌های عمل جراحی کلیه را نشان دهد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

غلام حضرت همانطور که در جمع فرزندانش نشسته، رو به دوربین پیراهنش را بالا می‌زند تا ردِ بخیه‌ها را روی تنش نشان دهد. او یک ماه پیش در بیمارستانی در هرات کلیه‌اش را به ۲۳۰۰ دلار آمریکا فروخت.

آگهی

غلام حضرت همانطور که در جمع فرزندانش نشسته، رو به دوربین پیراهنش را بالا می‌زند تا ردِ بخیه‌ها را روی تنش نشان دهد. او یک ماه پیش در بیمارستانی در هرات کلیه‌اش را به ۲۳۰۰ دلار آمریکا فروخت.

۲۰ سال پس از حضور نیروهای نظامی آمریکا و ناتو در خاک افغانستان اواسط اوت این کشور به دست طالبان افتاد. اموال و دارایی‌های افغانستان در خارج از کشور بلوکه شده است. اغلب سازمان‌های بین‌المللی نیروها و منابع خود را از این کشور خارج کرده‌اند و زمستان سخت و نفس‌گیر در کنار فقر و گرسنگی زندگی را برای بسیاری از افغان‌ها دشوار کرده است. سازما‌ن‌های بین‌المللی مدام هشدار می‌دهند اما فقر بر سر سفره‌ها نشسته، به ویژه آنها که مانند غلام حضرت ساکن مناطق روستایی هستند و تیرشان برای رسیدن به ایران و کارگری در این کشور نیز به هدف ننشسته است.

AP Photo
غلام حضرت کلیه‌اش را به ۲۳۰۰ دلار آمریکا فروختAP Photo

غلام حضرت می‌گوید: ««نمی‌خواستم گدایی کنم، گفتم کلیه‌ام را می‌فروشم تا بچه‌هایم گرسنگی نکشند.» دو سه بچه قد و نیم قد در کادر دوربین آسوشیتدپرس در کنار او به چشم می‌خورند. همسر غلام حضرت نیز چشم‌هایش را به پایین دوخته و در سکوت است.

آنها ساکن روستای قدوس آباد ولسوالی کوهسان ولایت هرات هستند. غلام حضرت تنها ۴۰ سال دارد. او عمل سختی را پشت سرگذاشته و دکتر به او یک ماه استراحت تجویز کرده است.

AP Photo
شفاخانه‌ای در هراتAP Photo

یک ماه پس از بازگشت طالبان، این مرد جوان ۲۰۰ دلار قرض کرد تا یک قاچاقچی انسان او و خانواده‌اش را به ایران برساند. غلام‌حضرت امیدوار بود در آنجا شغلی پیدا کند، اما سفر آنها نیمه‌کاره ماند و نیروهای مرزی او را به افغانستان بازگرداندند. او پس از بازگشت به قدوس‌آباد و بیکاری و گرسنگی دریافت که چاره ای جز فروش کلیه ندارد.

۹۹ درصد از اهداکنندگان کلیه افرادی هستند که با مشکلات اقتصادی مواجهند

نصیر احمد، متخصص ارولوژی و جراح پیوند کلیه می‌گوید: «۹۹ درصد از اهداکنندگان کلیه افرادی هستند که با مشکلات اقتصادی مواجه هستند و تنها یک درصد کلیه خود را به یکی از اعضای خانواده اهدا می‌کنند.»

AP Photo
دکتر نصیر احمد، متخصص ارولوژیAP Photo

احمد شکائب، پزشک متخصص داخلی می‌گوید: «بیشتر افرادی که کلیه‌های خود را می‌فروشند از فقر و مشکلات اقتصادی رنج می‌برند. آنها پس از انجام این عمل در درازمدت با مشکلات سلامت جسمی ذمواجه می‌شوند.»

AP Photo
میراحمد، بزرگ روستاAP Photo

مردم گُرده [کلیه] و حتی بچه خود را به خاطر فقر می‌فروشند

میر احمد، بزرگ روستای قدوس آباد همانطور که دستارش را روی صورتش پیچیده از فقر و نداری در این روستای همجوار با ایران می‌گوید: «بیشتر مردم از ترس جان خود کشور را ترک می‌کنند، اما برخی نیز در جستجوی شغل به کشور همسایه می‌روند و اگر برنامه‌ سفرشان محقق نشود باید پول قرض گرفته برای انجام سفر را پس بدهند و به همین خاطر است که وسایل خانه یا کلیه‌های خود را می فروشند، حتی برخی تصمیم می‌گیرند فرزندان خود را بفروشند.»
در قالب دوربین خبرگزاری آسوشیتدپرس زنی دیده می‌شود که با صدایی آرام می‌گوید به او توصیه شده بود برای فرار از فقر دخترش را بفروشد. دختر در نزدیکی مادر نشسته و سر به زیر انداخته است.

AP Photo
زنی در روستای قدوس آباد - هراتAP Photo

دکتر نصیر احمد جراح اورولوژیست و پیوند کلیه می‌گوید که در سال گذشته ۸۵ عمل پیوند کلیه انجام داده است.

او می‌گوید با رضایت دوجانبه اهداکننده و خریدار کلیه، یک عمل پیوند کلیه ۶ هزار دلار تا ۸ هزار دلار آمریکا هزینه در بردارد.

بسته به گروه خونی کلیه‌ها می‌توانند ۲ هزار دلار تا ۴ هزار دلار قیمت داشته باشند. علاوه بر اینکه هزینه شفاخانه، دوا و هزینه عمل ۴ هزار دلار آمریکا چوب می‌خورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهیه و توزیع بیش از ۲ هزار ساندویچ به مناسبت روز حقوق بشر در بوداپست

سرمای جانکاه و زمستان سخت افغانستان رنج و درد مردم را دو چندان می‌کند

افغانستان در سال ۲۰۲۱ چه روزهایی را پشت سر گذاشت؟