Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

درخواست کمک مالی بی سابقه سازمان ملل از کشورهای عضو؛ افغانستان در آستانه فاجعه انسانی است

دختر افغان در جستجوی آب برای خانواده
دختر افغان در جستجوی آب برای خانواده Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملل میگوید برای رفع بخشی از بحران گرسنگی و فقر در افغانستان دست کم به ۵ میلیارد دلار نیاز است. او از کشورهای عضو این سازمان خواست تا در این راه پیشقدم شوند.

آگهی

سازمان ملل متحد از کشورهای عضو خواست تا برای تهیه کمک مالی ۵ میلیارد دلاری فوری به افغانستان اقدام کنند. از این مبلغ ۴.۴ میلیارد دلار شامل کمک های بشردوستانه و بیش از ۶۰۰ میلیون دلار مربوط به کمک به پناهجویان افغان و کشوهای میزبان خاصه کشورهای همسایه نظیر ایران و پاکستان می شود.

این بزرگ ترین بسته مالی است که سازمان ملل تاکنون درخواست آنرا مطرح کرده است.

این نهاد بین المللی می گوید فقر و گرسنگی در افغانستان جان میلیون‌ها نفر را تهدید می‌کند. به‌گفته سازمان ملل وضعیت ۲۲ میلیون افغان ساکن در کشور و نزدیک به ۶ میلیون مهاجر افغان «بسیار وخیم» است.

مارتین گریفیث، سخنگوی بخش کمک های ویژه سازمان ملل در یک نشست خبری در مقر این سازمان در ژنو سوئیس گفت که سازمان ملل «تنها برای پرداخت حقوق کارکنان دولت نزدیک به ۴.۵ میلیارد دلار نیاز دارد.» آقای گریفیث تاکید کرد که در صورت «تهیه این مبلغ سازمان ملل آنرا به مقام‌های طالبان، نخواهد داد.»

فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان هم خواست تا کشورهای عضو دست کم ۶۲۳ میلیون دلار برای تامین هزینه پناهجویان افغان گرفتار در دو کشور پاکستان و ایران فراهم کنند.

گراندی می گوید اگر امسال کمکی صورت نگیرد سال آینده باید ده‌ها میلیارد دلار دیگر برای این کار هزینه شود.

بر اساس یکی از گزارش‌های سازمان ملل که در ماه اکتبر منتشر شد بیشتر از نصف جمعیت افغانستان در حال حاضر برای تامین غذا و خوراک در مضیقه تاریخی قراردارند و گرسنگی آنها را تهدید می کند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل هم گفته که نزدیک به ۹ میلیون نفر در یک سال اخیر در این کشور گرسنه و آواره شده‌اند و میلیون‌ها کودک از درس و تحصیل بازمانده‌اند.

سازمان بین المللی «محافظت از کودکان» در تازه ترین گزارش خود می گوید که از هر ۳ کودک افغان دو نفر نیاز به کمک‌های مبرم و حیاتی دارند.

سازمان ملل تاکید دارد که افغانستان در آستانه یک فاجعه انسانی کم‌سابقه قرارگرفته است و باید هر چه سریعتر به این کشور کمک کرد.

یکی از مهم ترین نگرانی های برخی از کشورهای صنعتی در روند کمک مالی به افغانستان در اختیار گذاشتن این مبالغ هنگفت نزد طالبانی است که قدرت در این کشور را در دست دارد.

با این حال اغلب مقام های سازمان ملل در این باره اطمینان داده اند که «اجازه دخالت نیروهای طالب برای توزیع پول ها را نمی دهند.» با این حال، هنوز سازمان ملل سازوکار دقیقی از چگونگی توزیع پول بدون دخالت طالبان در افغانستان ارائه نداده است.

پاسخ به درخواست سازمان ملل از سوی اسرائیل و آمریکا

یکی از اولین کشورهایی که به درخواست سازمان ملل پاسخ داده اسرائیل است. دولت این کشور بعدازظهر سه شنبه اعلام کرد که نزدیک به نیم میلیون دلار به کمیساری عالی پناهندگان اهدا خواهد کرد.

ایالات متحده هم گفته که ۳۰۰ میلیون دلار به سازمان ملل کمک خواهد کرد.

آژانس آمریکایی کمک های بین المللی، USAID، که میانجی کمک های دولت بایدن به سازمان ملل است تاکید کرده که این پول ها صرفا باید خرج کمبودهای غذایی و سلامت، خصوصا کودکان، افغان شود.

دولت جو بایدن، پس از خروج فوری نیروهای آمریکایی از کابل در تابستان گذشته، مورد انتقاد شدید جمهوریخواهان و بخشی از افکار عمومی قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان از تمدید ماموریت یوناما در افغانستان استقبال کرد

روز پایانی نشست اسلو؛ نروژ: روند گفت‌وگو با طالبان یک مسیر بی‌پایان نیست

اسرائیل در نهادهای قضایی بین‌المللی؛ درخواست نیکاراگوئه برای توقف کمک‌های آلمان به تل‌آویو رد شد