معلمان در اعتراض به طرح رتبه‌بندی در چندین استان ایران تجمع کردند

تجمع اعتراضی معلمان در کرج
تجمع اعتراضی معلمان در کرج Copyright کپچر از ویدیوها
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان که برای تجمعات روز پنجشنبه فراخوان داده بود همچنین خواستار آزادی معلمان زندانی از جمله رسول بداقی، بازرس کانون صنفی معلمان شده است.

آگهی

فرهنگیان ایران روز پنجشنبه بار دیگر در اعتراض به لایحه رتبه‌بندی و نارضایتی از وضعیت معیشتی خود اقدام به برپایی تجمع در بسیاری از شهرهای کشور کردند.

بنا به برخی گزارش‌ها در جریان تجمعات روز پنجشنبه که گفته می‌شود در حدود یکصد شهر ایران برپا شد شماری از معلمان و فعالان صنفی دستگیر و بازداشت شدند.

برخی رسانه‌های داخلی از استان‌های مرکزی، شیراز، اصفهان، زنجان، اردبیل، شهرکرد و دو شهر آذربایجان‌غربی به عنوان محل برپایی تجمعات روز پنجشنه یاد کرده و برخی دیگر علاوه بر این استان‌ها به برپایی تجمعاتی اعتراض آمیز در سه شهر از استان مازندان، یزد، مشهد و تهران نیز اشاره کرده‌اند.

معترضان در تهران مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند و با سردادن شعارهایی خواستار بهبود وضعیت شغلی و احقاق حقوق خود و نیز آزادی معلمان بازداشتی شدند.

بر اساس گزارش‌های رسیده، معلمان معترض در دیگر نقاط کشور نیز مقابل ساختمان‌های وزارت آموزش و پرورش در شهر و استان خود دست به تجمع زدند.

در فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران که تجمعات امروز به دعوت این نهاد برپا شد از «مصوبه ناقص رتبه‌بندی و عدم اجرای آن توسط دولت» و نیز «بی‌توجهی به لایحه همسان‌سازی بازنشستگان» به عنوان مهم‌ترین دلیل تداوم اعتراض‌های فرهنگیان نام برده شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان همچنین خواستار آزادی معلمان زندانی از جمله رسول بداقی، بازرس کانون صنفی معلمان شده است.

گفته می‌شود که آقای بداقی آذر ماه در حالیکه مورد ضرب و شتم واقع شده و وسایل شخصی نیز توقیف شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

اجرای کامل طرح رتبه بندی فرهنگیان از بدو استخدام، فراهم کردن امنیت شغلی و استخدام رسمی معلمان حق‌التدریس و نیز به اجرا گذاشتن کامل طرح همسان سازی بازنشستگان از جمله خواسته‌های شرکت‌ کنندگان در تجمعات اعتراضی روز پنجشنبه در سراسر کشور عنوان شده است.

از سوی دیگر، همزمان با تجمعات اعتراضی معلمان در سراسر کشور، وزیر آموزش و پرورش ایران در دیدار با معلمان برگزیده استان سیستان و بلوچستان گفته است که رتبه بندی معلمان در مناطق مرزی و محروم هر چهار سال انجام می‌شود.

به گزارش ایرنا، یوسف نوری رتبه بندی معلمان را به عاملی در راستای ارتقای کیفیت آموزشی و تربیتی در مدارس عنوان کرده و گفته است: با تدوین سند تحول بنیادین، کار بزرگی در حوزه سیاست گذاری در نظام تعلیم و تربیت انجام شد.

تشکل‌های صنفی فرهنگیان اما آنچه در مجلس ایران به عنوان کلیات لایحه رتبه‌بندی به تصویب رسیده است را ناقص و نوعی «سرهم بندی» تلقی و بر ادامه اعتراض تا رسیدن به حقوق خود تاکید کرده‌اند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستمزد معلمان در کشورهای مختلف اروپا چگونه است؟

دومین روز تحصن معلمان در ایران؛ یک کنشگر صنفی در مریوان بازداشت شد

آغاز اعتصاب دو روزه معلمان در سراسر ایران