Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز اعتصاب دو روزه معلمان در سراسر ایران

اعتصاب معلمان در ایران
اعتصاب معلمان در ایران Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هزاران معلم در صدها شهر ایران در اعتراض به عدم اجرای طرح رتبه‌بندی مشاغل نسبت به فرهنگیان، تبعیض و با درخواست افزایش حقوق برای شاغلان و بازنشستگان و همچنین اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی ناظر بر تضمین آموزش رایگان، اعتصاب دو روزه خود را از شنبه آغاز کردند.

آگهی

هزاران معلم در صدها شهر ایران در اعتراض به عدم اجرای طرح رتبه‌بندی مشاغل نسبت به فرهنگیان، تبعیض و با درخواست افزایش حقوق برای شاغلان و بازنشستگان و همچنین اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی ناظر بر تضمین آموزش رایگان، اعتصاب دو روزه خود را از شنبه ۲۰ آذر/۱۱ دسامبر آغاز کردند.

این اعتصاب روز یکشنبه هم در ده‌ها شهر ایران ادامه یافت. یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش شامگاه شنبه گفته‌بود طرح رتبه‌بندی مشاغل در دستور کار این هفته مجلس قرار دارد. با این حال وی تاکید کرده بود تصویب این طرح به خودی‌ خود به مطالبات فرهنگیان پاسخ نخواهد داد. 

رسانه‌های محلی و شبکه‌های اجتماعی با انتشار گسترده تصاویر معلمان اعتصابی در دفاتر مدارس، از برقراری اعتصاب در بیش از ۱۳۰ شهر ایران در روز شنبه خبر می‌دهند.

این دومین اعتصاب و اعتراض گسترده معلمان ایران از آغاز سال تحصیلی جاری است. یک ماه پیش هم معلمان اعتصاب مشابهی برگزار کرده بودند.

در صورت تصویب و اجرای طرح رتبه‌بندی، پایه حقوق و مزایای معلمان به دست‌کم ۸۰ درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها خواهد رسید

با وجود تصویب کلیات طرح‌ رتبه‌بندی، بررسی جزئیات همین طرح در صحن علنی مجلس عملا مسکوت مانده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ماه گذشته و در نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی نسبت به تصویب یک طرح درباره نظام رتبه‌بندی شغلی کارکنان دولت، بدون در نظر گرفتن ملاحظات معلمان، هشدار داد و آموزگاران ایرانی را به اعتصاب سراسری برای جلوگیری از اجرای این قانون دعوت کرد.

معلمان ایرانی در بیش از یک دهه گذشته با تشکیل شوراها و نهادهای صنفی، خواسته‌های شغلی و همچنین اجتماعی خود را بیان می‌کنند. شماری از فرهنگیان سازمانده تشکل‌های صنفی معلمان از جمله محمد حبیبی، مسئول تشکیلات کانون صنفی معلمان ایران در سال‌های گذشته بازداشت و به زندان محکوم شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معلمان در اعتراض به طرح رتبه‌بندی در چندین استان ایران تجمع کردند

تجمعات اعتراضی معلمان ایران با وجود احضار فعالان صنفی در بیش از ۱۰۰ شهر برگزار شد

سالگرد درگذشت مهسا امینی؛ اعتراضات پراکنده و تدابیر شدید امنیتی در ایران