Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دولت بلغارستان به صدور گذرنامه‌های طلایی پایان می‌دهد

بلغارستان و گذرنامه طلایی
بلغارستان و گذرنامه طلایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت جدید بلغارستان روز چهارشنبه لایحه‌ای را با هدف خلاص شدن از شر طرح «گذرنامه‌های طلایی» تصویب کرد، طرحی که به افراد اجازه می‌داد در ازای سرمایه‌گذاری‌های کلان، شهروندیِ این کشور را دریافت کنند.

آگهی

دولت جدید بلغارستان روز چهارشنبه لایحه‌ای را با هدف خلاص شدن از شر طرح «گذرنامه‌های طلایی» تصویب کرد، طرحی که به افراد اجازه می‌داد در ازای سرمایه‌گذاری‌های کلان، شهروندیِ این کشور را دریافت کنند.

کمیسیون اتحادیه اروپا بارها از صدور گذرنامه طلایی در برخی از کشورهای اروپایی ابراز نگرانی کرده و به همین دلیل پرونده‌هایی را علیه کشورهای مالت و قبرس گشوده بود.

این نهاد اروپایی بر این نظر است که صدور گذرنامه‌های طلایی توسط کشورهای عضو، خطراتی را برای اتحادیه اروپا در حوزه‌های امنیت، پولشویی و فرار مالیاتی ایجاد می‌کند.

بروکسل در ژوئن ۲۰۲۱ در نامه‌ای به مقامات بلغارستان، از آنها خواسته بود تا در اسرع وقت صدور چنین گذرنامه‌هایی را لغو کنند.

پیشتر بلغارستان به شهروندان کشورهای خارجی‌ که حداقل یک میلیون لوا (۵۰۰ هزار یورو) در این کشور سرمایه‌گذاری می‌کردند، اقامت دائم می‌داد. شهروندان خارجی همچنین با پرداخت دو برابر چنین مبلغی می‌توانستند بدون گذراندن مراحل خسته کننده‌تر روش سنتی، تابعیت بلغارستان را دریافت کنند.

دولت بلغارستان در مسیر اعطای اقامت دائم یا تابعیت به خارجی‌ها مواردی از تخلفات را شناسایی کرده است.

وزارت دادگستری این کشور به طور خاص به نمونه‌ای اشاره کرده است که سرمایه‌گذارانی پس از دریافت تابعیت، پول خود را از بلغارستان خارج کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کابینه کیریل پتکوف، نخست وزیر بلغارستان که از اواسط دسامبر بر سر کار آمده است، اعلام کرد که به دلیل «عدم سرمایه‌گذاری واقعی در اقتصاد کشور» از راه صدور گذرنامه‌های طلایی به این برنامه پایان خواهد داد.

این لایحه که از حمایت بخش بزرگی از سیاسیون بلغارستان برخوردار است، هنوز به تصویب مجلس این کشور نرسیده است. از بلغارستان به عنوان فقیرترین و یکی از فاسدترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا نام می‌برند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار اتحادیه اروپا به سه کشور: از کرونا برای صدور ویزای طلایی سوء استفاده نکنید

آغاز اجرای قانون جدید شهروندی آلمان؛ چه کسانی واجد شرایط دریافت پاسپورت آلمانی هستند؟

ارتش و مقام‌های غیرنظامی پاکستان به طور مشترک درباره بمبگذاری‌ علیه اتباع چین تحقیق می‌کنند