Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مخالفان دولت پس از عذرخواهی جانسون در مجلس عوام: کناره‌گیری کن

نخست‌وزیر بریتانیا
نخست‌وزیر بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کیر استارمر، رهبر حزب کارگر در واکنش به عذرخواهی نخست‌وزیر بریتانیا گفت که توجیهات بوریس جانسون «به حدی مسخره» است که «توهین» به شهروندان بریتانیایی محسوب می‌شود. وی خطاب به همکارانش گفت: «آیا او این قدر وقار دارد که از سمتش استعفاء دهد؟»

آگهی

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا روز چهارشنبه در مجلس عوام این کشور پذیرفت که همزمان با قرنطینه سال ۲۰۲۰ در جشنی که در دفتر نخست‌وزیری برپا شده بود حضور داشت. 

نخست‌وزیر بریتانیا بابت شرکت در این جشن که برپایی آن نقض مقرراتی بود که خود دولت به اجرا گذاشته بود عذرخواهی کرد. با این حال نمایندگان مخالف دولت محافظه‌کار بریتانیا خواستار کناره‌گیری بوریس جانسون از مقامش شدند.

بوریس جانسون در بخشی از سخنانش گفت که تصور می‌کرده گردهمایی روز ۲۰ مه سال ۲۰۲۰ در حیاط دفتر نخست‌وزیری یک جلسه کاری بوده است. نخست‌وزیر بریتانیا در حالی در جشن دفتر نخست‌وزیری حضور پیدا کرده بود که بسیاری از شهروندان این کشور در جریان قرنطینه آن دوران به دلیل مقررات وضع‌شده نتوانستند در مراسم خاکسپاری یا ترحیم نزدیکانشان شرکت کنند.

بیش از یکصد نفر به جشنی که روز ۲۰ مه سال ۲۰۲۰ در دفتر نخست‌وزیری بریتانیا برپا شده بود دعوت شده بودند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بوریس جانسون در بخشی از سخنانش در جلسه روز چهارشنبه مجلس عوام گفت: «از صمیم قلب عذرخواهی می‌کنم.»

وی افزود که مسئولیت «اشتباهاتی» را که روی داده است می‌پذیرد. در مقابل کیر استارمر، رهبر حزب کارگر در واکنش به عذرخواهی نخست‌وزیر بریتانیا گفت که توجیهات بوریس جانسون «به حدی مسخره» است که «توهین» به شهروندان بریتانیایی محسوب می‌شود. وی خطاب به همکارانش گفت: «آیا او این قدر وقار دارد که از سمتش استعفاء دهد؟»

نمایندگان دیگر احزاب مخالف دولت در مجلس عوام نیز خواستار استعفای بوریس جانسون شدند. بنا به نظرسنجی‌ها محبوبیت نخست‌وزیر بریتانیا دو سال از پیروزی حزبش در انتخابات پارلمانی کاهش یافته است. این در حالی است که فشار رسانه‌ای بر نخست‌وزیر بریتانیا رو به افزایش است. روزنامه دیلی تلگراف روز چهارشنبه تیتر زد: «جانسون حمایت محافظه‌کاران را از دست داد.»

روزنامه دیلی میل نیز در صفحه اول خود نوشت: «دوران خوشی نخست‌وزیر به سر آمد.»

انتقادها از بوریس جانسون تنها محدود به حضورش در جشن دفتر نخست‌وزیری در دوران قرنطینه نیست. مخالفان دولت همچنان رهبر محافظه‌کاران را بابت نحوه تامین بودجه نوسازی آپارتمان نخست‌وزیر و چند پرونده رسوایی دیگر شماتت می‌کنند. 

بوریس جانسون در صورت خودداری از کناره‌گیری از قدرت ممکن است جایگاهش به عنوان رهبر حزب محافظه‌کار با نامه ۵۴ نماینده این حزب در مجلس عوام به چالش کشیده شود. از ریشی سوناک، وزیر دارایی و لیز تراس، وزیر خارجه به عنوان گزینه‌های احتمالی برای جایگزینی بوریس جانسون در مقام رهبری حزب محافظه‌کار و در نتیجه نخست‌وزیری بریتانیا یاد می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسوایی «پارتی‌گیت» در بریتانیا؛ جانسون و مدیرانش به دلیل نقض قرنطینه کرونا جریمه شدند

افشاگری مشاور نخست‌وزیر سابق بریتانیا: جانسون برای مدیریت بحران کرونا به دنبال سشوار و گربه مرده بود

بریتانیایی‌ها رکورد استفاده از مرخصی استعلاجی را شکستند