نمایش تصاویر کشته‌شدگان ۴ دهه جنگ در افغانستان؛ طالبان دستور جمع‌آوری صادر کرد

تصاویری از کشته‌شدگان در چهار دهه جنگ در افغانستان
تصاویری از کشته‌شدگان در چهار دهه جنگ در افغانستان   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

این پرتره‌ها به قربانیان چهار دهه جنگ در افغانستان مربوط است. چهار دهه حضور قدرت‌ها و نیروهای مختلف سیاسی در این کشور که برای مردم افغانستان رهاوردی جز تداوم جنگ و ناامنی به همراه نداشته است.

انجمن اجتماعی عدالت ‌خواهان افغانستان که یک نهاد مدنی مستقل در این کشور به شمار می‌آید هزار پرتره‌ را روی حصار پارکی در مرکز کابل نصب کرد. این پرتره‌ها به قربانیان چهار دهه جنگ در افغانستان مربوط است. چهار دهه حضور قدرت‌ها و نیروهای مختلف سیاسی در این کشور که برای مردم افغانستان رهاوردی جز تداوم جنگ و ناامنی به همراه نداشته است.

طالبان کمی بعد از اجرای این نمایش به دلیل عدم کسب مجوز برای نمایش این آثار، دستور داد تا تمامی عکس‌ها از روی دیواره فلزی پارک کابل حذف شود.

AP Photo
طالبان این نمایشگاه را برچیدAP Photo

جامعه بین‌المللی مردم افغانستان را تنها نگذارد

ویدا، رئیس این نهاد مدنی می‌گوید: «می‌خواستیم تصاویری از دوران خلق و پرچم، از دوره حاکمیت طالبان و سپس از ۲۰ سال حکومت آمریکا در افغانستان را به نمایش بگذاریم. ما از مردم و سازمان‌های ملی و بین‌المللی که بیرون مشغول فعالیت هستند می‌خواهیم که مردم ما را تنها نگذارند و اجازه ندهند جنایات بیشتری در افغانستان روی دهد.»

AP Photo
ویدا، فعال مدنی در افغانستانAP Photo

فرشاد، دانشجوی دانشگاه کابل نیز که پیش از برچیده شدن این نمایشگاه از سوی طالبان از آن بازدید کرده، می‌گوید: «برداشت من از این نمایشگاه این است که دولت‌ها، نظام‌ها یا ابرقدرت‌هایی که به افغانستان آمدند باید غرامت پرداخته و به [خانواده] شهدایی که طی این چهل سال در افغانستان کشته شدند، پاسخگو باشند.»

مطالب مرتبط