رهبر کاتولیک‌های جهان: داشتن حیوانات خانگی به جای فرزند خودخواهی است

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیکهای جهان می گوید جایگزین کردن بچه با حیوان خانگی نوعی خودخواهی است
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیکهای جهان می گوید جایگزین کردن بچه با حیوان خانگی نوعی خودخواهی است Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنابر نظر پاپ تصمیم یک زوج برای بی فرزند ماندن منجر به از دست رفتن «انسانیت» می‌شود. چنین کاری در خدمت تمدن نیست و آن را پیر و به دور ازمفهوم انسانیت می کند.

آگهی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان می‌گوید کسانی که به جای فرزندآوری داشتن سگ و گربه را انتخاب می‌کنند «خودخواه» هستند.

پاپ فرانسیس روز چهارشنبه ۵ ژانویه طی یک سخنرانی در واتیکان گفت: «امروز ما با نوعی خودخواهی مواجه هستیم. افرادی را می‌بینیم که نمی خواهند بچه‌دار شوند. گاهی اوقات به داشتن یک بچه بسنده می‌کنند و به جای داشتن کودک بیشتر، سگ و گربه می‌آورند. این موضوع ممکن است خنده‌دار باشد اما یک واقعیت است.»

رهبر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون کاتولیک در جهان در ادامه سخنرانی خود گفت: «این عمل انکار و نفی پدر و مادری است و انسانیت ما را از بین می‌برد و ما را از آن دور می‌کند.» بنابر نظر پاپ تصمیم یک زوج برای بی فرزند ماندن منجر به «از دست رفتن انسانیت» می‌شود. وی در ادامه افزود: «چنین کاری در خدمت تمدن نیست و آن را پیر و به دور از مفهوم انسانیت می‌کند و غنای مفهوم پدر و مادری از بین می‌رود.»

این در حالیست که بارها از پاپ فرانسیس در حال نوازش سگ ها عکس گرفته شده است. او همچنین اجازه داده که یک بره کوچک درجریان مراسم مذهبی در سال ۲۰۱۴ روی شانه هایش قرار گیرد و حتی یک ببر و یک بچه پلنگ را نوازش کرده است. با این حال بر خلاف سلف خود، بندیکت شانزدهم، که عاشق گربه بود، از نگهداری حیوان خانگی در اقامتگاه خود در واتیکان اجتناب کرده است.

AP Photo
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در حال نوازش یک سگAP Photo

او در سال ۲۰۱۴ در یک گفتگوی مطبوعاتی گفته بود که داشتن روابط عاطفی با حیوانات خانگی آسان‌تر از روابط «پیچیده» بین والدین و فرزندان است اما به عقیده او داشتن حیوانات خانگی به جای فرزند آوری یکی از «پدیده های مخرب فرهنگی » است.

پاپ همچنین از زوج‌هایی که به دلیل بیولوژیکی قادر به بچه دار شدن نیستند درخواست کرده که به فرزندخواندگی روی بیاورند. پاپ فرانسیس که در گذشته نیز نسبت به کاهش نرخ زاد و ولد در کشورهای مدرن ابراز نگرانی کرده بود از زوج‌های جوان خواسته که از بچه‌دار شدن نترسند و خطر آن را بپذیرند زیرا به زعم او بچه دارنشدن و انکار نقش‌های مهم پدر و مادری به مراتب خطرات بیشتری دارد.

او اخیرا از جامعه مدرنی انتقاد کرد که در آن پول درآوردن و شغل داشتن بر ساختن خانواده ارجحیت پیدا کرده و چنین ذهنیتی را «قانقاریا برای جامعه» نامید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاپ فرانسیس از اروپایی‌ها خواست تا در قلب‌های خود را به روی مهاجران بگشایند

فریاد کشیش یونانی بر سر پاپ فرانسیس: تو مرتد هستی!

پاپ فرانسیس یک زن را به عنوان معاون دبیرکل واتیکان منصوب کرد