Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاپ فرانسیس یک زن را به عنوان معاون دبیرکل واتیکان منصوب کرد

واتیکان
واتیکان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این بالاترین سمتی است که تاکنون یک زن در تاریخ واتیکان بر عهده گرفته است. سمت «خواهر پترینی» با جایگاه یک معاون شهردار در یک شهر یا معاون فرماندار در یک ایالت برابری می‌کند.

آگهی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان برای نخستین بار یک زن را به عنوان مقام شماره دو در دولت واتیکان، منصوب و معرفی کرد.

با تصمیم پاپ فرانسیس، روز پنجشنبه ۴ نوامبر، رافائلا پترینی ۵۲ ساله به سمت دبیر کل دولت واتیکان آغاز به کار کرد. موقعیت جدید «خواهر پترینی» را می‌توان با جایگاه معاون فرماندار یک ایالت یا معاون شهردار در یک شهر مقایسه کرد. خانم پترینی که در دانشگاه لوئيس گوئیدو کارلی ایتالیا تحصیل کرده به بالاترین سمتی که یک زن در تاریخ واتیکان می‌توانست تصاحب کند، منصوب شده است.

این اقدام پاپ، تازه‌ترین تصمیم او برای برقراری تعادل جنسیتی در واتیکان به شمار می‌رود. او پیشتر وعده داده بود که تلاش می‌کند فضای واتیکان را به سمت ایجاد بیشتر تعادل جنسیتی سوق دهد.

تعدادی دیگر از زنان در حال حاضر سمت‌های مختلفی در واتیکان برعهده دارند اما از نظر جایگاه این سمت‌ها قابل مقایسه با موقعیتی که «خواهر پترینی» بر عهده خواهد گرفت نیست. پیشتر و در ماه اوت، پاپ، آلساندرا اسمرلی ایتالیایی را به عنوان وزیر امور توسعه واتیکان منصوب کرده بود. سمتی که با مسائل مربوط به صلح و عدالت سر و کار دارد.

همچنین در ماه فوریه پاپ فرانسیس، خانم ناتالی بکر فرانسوی را به عنوان معاون امور اسقف‌ها منصوب کرده بود. فرانسیس همچنین ۶ زن را در نقش‌های ارشد در شورای واتیکان که منابع مالی واتیکان را در نظر دارند گمارده است. پاپ فرانسیس همواره گفته است که هیچ دلیلی نمی‌بیند که یک زن به پست‌های ارشد و برتر در واتیکان دست نیابد.

این دیدگاه پاپ فرانسیس با رهبران پیشین واتیکان تفاوت‌های عمده‌ای دارد و حمایت‌های او از زنان توجه بسیاری از فعالین حقوق زنان را به همراه داشته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات موناکو؛ نظام سیاسی منحصر به فرد در شاه‌نشین کوچک اروپایی چگونه است؟

رهبر کاتولیک‌های جهان: داشتن حیوانات خانگی به جای فرزند خودخواهی است

واتیکان برای آمرزش گناهان کاتولیک‌ها دستورالعمل منتشر کرد