پاپ فرانسیس: پناهجویان را به لیبی و اردوگاه‌های غیرانسانی برنگردانید

پاپ فرانسیس
پاپ فرانسیس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«صمیمیت خودم با هزاران پناهجو، پناهنده‌ و دیگرانی که در لیبی به محافظت نیاز دارند ابراز می‌کنم. [...] من هرگز شما را فراموش نمی‌کنم. صدای گریه شما را می‌شنوم و برایتان دعا می‌کنم.»

آگهی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه خواستار جلوگیری از بازگرداندن پناهجویان به لیبی و دیگر کشورهای ناامن شد.

او همچنین گفت که این پناهجویان در لیبی و دیگر کشورهای ناامن با «خشونتی غیرانسانی» روبرو هستند و از آن رنج می‌برند. رهبر کاتولیک‌های جهان اظهار داشت: «صمیمیت خودم با هزاران پناهجو، پناهنده‌ و دیگرانی که در لیبی به محافظت نیاز دارند ابراز می‌کنم. [...] من هرگز شما را فراموش نمی‌کنم. صدای گریه شما را می‌شنوم و برایتان دعا می‌کنم.»

پاپ فرانسیس افزود: «بسیاری از این مردان، زنان و کودکان با خشونتی غیرانسانی روبرو هستند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی همچنین بار دیگر از جامعه جهانی خواست تا برای دستیابی به راه‌حلی «مشترک، مشخص و بادوام» در راستای مدیریت موج مهاجرت از لیبی و سراسر دریای مدیترانه تلاش کند.

رهبر کاتولیک‌های جهان مراکز نگهداری از پناهجویان در لیبی را «اردوگاه‌های واقعی کار اجباری» توصیف کرد. وی تاکید کرد که اولویت به جای بازگرداندن پناهجویان به کشورهای ناامن باید با نجات جان انسان‌ها در دریا باشد.

گارد ساحلی لیبی که تعلیم دیده و مجهز شده از سوی ایتالیا است به دلیل نجات پناهجویان در آب‌های مدیترانه و سپس بازگرداندن آنها به مراکز نگهداری در لیبی با انتقادهای زیادی روبرو است. دولت ایتالیا طی سال‌های اخیر با افزایش محبوبیت راست افراطی در این کشور تلاش‌هایش برای مقابله با ورود پناهجویان و مهاجران را افزایش داده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و سازمان‌های مدافع حقوق بشر تاکنون بارها از شرایط نگهداری پناهجویان در مراکز لیبی انتقاد کرده‌اند. به گفته آنها پناهجویان در این مراکز تجربه ضرب و جرح، تجاوز جنسی و دیگر اشکال شکنجه را داشته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاپ برای نخستین بار اویغورهای چین را «آزار دیده» توصیف کرد

گزارش «نگران‌کننده»‌ کمیسر حقوق بشر شورای اروپا از افزایش تهدید و حمله به حامیان پناهجویان در اروپا

پارلمان آلبانی توافق جنجالی پذیرش پناهجو از ایتالیا را تصویب کرد