Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هزاران زائر در زیارتگاه «ماتا وایشنو دیوی» هند؛ دست کم ۱۲ نفر در ازدحام جمعیت جان باختند

 زیارتگاه «ماتا وایشنو دیوی» هندوها واقع در شمال هند
زیارتگاه «ماتا وایشنو دیوی» هندوها واقع در شمال هند Copyright ویکی‌پدیا
Copyright ویکی‌پدیا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جاده منتهی به زیارتگاه «ماتا وایشنو دیوی» که در قله یک ارتفاع در منطقه کشمیر هند واقع شده روز شنبه مملو از زائرانی بود که سعی داشتند طی رسم همیشگی به مناسبت سال نو برای ادای نماز و انجام عبادت خود را به آنجا برسانند.

آگهی

یک مسئول دولت هند روز شنبه کشته شدن دست کم ۱۲ شهروند این کشور را در جریان ازدحام جمعیت بازدید کننده از یک زیارتگاه مذهبی تایید کرد.

گفته می‌شود بر اثر این حادثه که در یکی از پربازدید‌ترین زیارتگاه‌های هندوها در منطقه کشمیر واقع در شمال هند روی داده دست کم سیزده نفر نیز مجروح شده‌اند.

«ماتا وایشنو دیوی» از جمله مهمترین زیارتگاه‌های هندو‌ها در شمال هند است که پیش‌ از همه‌گیری ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ دست کم روزانه یکصد هزار نمازگزار را به سوی خود جلب می‌کرد.

مقامات هندی پس از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ دست به کنترل شمار افراد علاقمند به حضور در این زیارتگاه زده و تعداد بازدید روزانه از این محل را به ۲۵ هزار نفر محدود کردند.

یک مقام دولتی شمار تلفات حادثه در زیارتگاه «ماتا وایشنو دیوی» را دست کم دوازده نفر عنوان کرده و یادآور شده که شمار قربانیان ممکن است افزایش پیدا کند.

وی همچنین اعلام کرده که جاده منتهی به زیارتگاه یاد شده که در قله یک ارتفاع واقع شده روز شنبه مملو از نمازگزارانی بود که سعی داشتند طی رسم همیشگی به مناسبت سال نو برای ادای نماز و انجام عبادت خود را به آنجا برسانند.

AP Photo
تخلیه اجساد قربانیان و مجروحان از زیارتگاه «ماتا وایشنو دیوی» در شمال هندAP Photo

یکی دیگر از مقامات محلی نیز آمار اعلام شده در خصوص شمار کشته شدگان در این حادثه را تایید کرد و افزود که ازدحام جمعیت حوالی ساعت ۲ و ۴۵ دقیقه بامداد روی داده است.

وی در ادامه ادامه یادآور شد که دولت درخواست کرده تا تحقیقاتی برای روشن شدن بیشتر جزئیات حادثه به سرعت انجام شود.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند نیز با ارسال پیامی از وقوع این حادثه و نیز از دست رفتن جان شماری از شهروندان کشورش ابراز تاسف کرده است.

وی ضمن اعلام اینکه با مقامات محلی در تماس است در پیامی توییتری به خانواده‌های داغدار قربانیان تسلیت گفته و برای مجروحان حادثه آرزوی بهبودی عاجل کرده است.

بر اساس اعلام رسانه های محلی، شاهدان حادثه گفته‌اند که شمار بازدیدکنندگان از زیارتگاه «ماتا وایشنو دیوی» از مرز ۲۵ هزار نفر فراتر رفته و گروه‌هایی از زائران بدون اجازه وارد آن شده بودند.

برخی رسانه‌های دیگر نیز از درگرفتن مشاجره میان زائران و نمازگزاران در طول مراسم و پیش از وقوع حادثه خبر داده‌اند.

به نوشته رسانه‌های محلی، عملیات امداد و نجات بلافاصله پس از وقوع حادثه آغاز شد و مجروحان که گفته می شود حال برخی از آنها وخیم است به بیمارستان منتقل شدند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترس و وحشت در دانشگاهی در بولیوی منجر به کشته‌شدن دست‌کم ۴ نفر شد

تصاویری از مراسم تاپاله بازی هندوها در پایان جشنواره دیوالی

صدها جسد شناور در رود گنگ؛ کرونا هندوها را به سنت‌شکنی واداشت