محدودیت‌های تازه در فرانسه زیر سایه اومیکرون؛ کووید۱۹ در ایسلند و دانمارک هم رکورد زد

محدودیت‌های تازه کرونایی در فرانسه
محدودیت‌های تازه کرونایی در فرانسه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منطقه اروپا با ثبت ۲ میلیون و ۹۰۱ هزار و هفتاد و سه مورد ابتلا به کووید۱۹ طی هفت روز گذشته آلوده‌ترین نقطه جهان به ویروس بوده است.

آگهی

فرانسه نیز هم راستا با اغلب کشورهای اروپایی برای مقابله با موج جدید همه‌گیری بیماری کووید۱۹ و شیوع سویه جدید ویروس کرونا محدودیت‌هایی تازه وضع کرد.

کاستن از شمار افراد شرکت کننده در تجمعات بزرگ، تعمیم دورکاری به دست کم سه روز در هفته در صورت امکان و کاهش بازه زمانی تعیین شده برای دریافت دوز یادآوری واکسن از جمله مهم‌ترین تدابیر دولت فرانسه در این راستا است.

ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه که کشورش طی هفته گذشته با ثبت شمار بی‌سابقه موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ روبرو شده دوشنبه شب طی یک کنفرانس خبری که به صورت زنده از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد به تشریح رئوس محدودیت‌های در نظرگرفته پرداخت.

نخست وزیر فرانسه در عین حال هرگونه احتمال به تعویق افتادن شروع مجدد کلاس‌های درس پس از تعطیلات سال نو میلادی و یا وضع مقرارت منع رفت و آمد در طول جشن‌های سال نو را منتفی دانست.

محدود کردن شمار شرکت کنندگان در تجمعات بزرگ

آقای کاستکس تاکید کرد که دولت مجبور است برای مهار سویه اومیکرون که به افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ دامن زده به شکل قابل توجهی دست به محدودکردن بیشتر تجمعات بزرگ بزند.

به گفته نخست وزیر فرانسه تعداد افراد مجاز به حضور در تجمعات بزرگ از روز دوشنبه در مکان‌های سربسته به ۲ هزار و در محیط‌های باز به ۵ هزار نفر کاهش می‌یابد.

بر اساس شیوه‌نامه‌های جدید بهداشتی مصرف غذا و نوشیدنی در میادین ورزشی و اماکن فرهنگی مانند سینما و نیز در وسائل نقلیه عمومی ممنوع خواهد بود.

بارها و کافه‌ها نیز از این پس مجاز به پذیرش مشتریان به صورت ایستاده نخواهند بود و مصرف نوشیدنی‌ در مکان‌های یاد شده باید به صورت نشسته انجام شود.

ژان کاستکس همچنین تاکید کرد که شیوه‌ نامه‌های جدید بهداشتی دقایقی پیش‌تر در شورای وزیران به تصویب رسیده و از روز دوشنبه به مدت سه هفته اعمال خواهد شد.

دولت فرانسه در حالی به گفته آقای کاستکس تعویق از سرگیری کلاس‌های درس پس از تعطیلات و وضع مقررات منع رفت و آمد در طول تعطیلات سال نو را منتفی اعلام کرده که برخی از شخصیت‌های جریان اپوزیسیون و نیز پزشکان فرانسوی از چند روز گذشته تاکنون خوستار آن شده بودند.

دست کم سه روز دورکاری

نخست وزیر فرانسه همچنین تاکید کرد که از اوایل ژانویه و به محض از سرگیری فعالیت‌ها پس از تعطیلات سال نو دورکاری برای کلیه کارکنانی که امکان آن را داشته باشند به میزان «سه روز در هفته و چهار روز در صورت امکان» اجباری خواهد بود.

این دستورالعمل که رایزنی وزیر کار با نمایندگان اصناف و اتحادیه‌های کار را نیز به همراه خواهد داشت به مدت سه هفته اجرا خواهد شد.

کاهش فاصله زمانی دریافت دوز یادآوری

دولت فرانسه برای مهار هر چه سریعتر موج جدید همه‌گیری بیماری کووید۱۹ و سویه اومیکرون در پی گسترش بیشتر کارزار واکسیناسیون است و تسریع بخشیدن به آن است.

به گفته نخست وزیر فرانسه کلیه شهروندان این کشور از روز سه‌شنبه ۲۸ دسامبر می‌توانند سه ماه پس از دریافت دوز دوم واکسن کرونا دوز یادآوری یا تقویت کننده را نیز دریافت کنند.

این دستورالعمل در حالی صادر شده که فاصله زمانی برای واکسینه شدن با دوز یادآوری پس از دریافت دوز دوم واکسن کرونا تا پیش از این چهار ماه بود.

مقامات بهداشتی فرانسه روز شنبه گذشته از ثبت بیش از ۱۰۰ هزار مورد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ خبر داده بودند که از زمان شروع همه‌گیری کرونا در این کشور در نوع خود بی سابقه بود.

رکوردهای تازه ابتلا به کووید۱۹ در دانمارک و ایسلند

اومیکرون در حالی به سرعت در نقاط مختلف دنیا از جمله اروپا در حال گسترش است که دانمارک و ایسلند از ثبت رکوردی تازه در زمینه شمار ابتلا به بیماری کووید۱۹ خبر داده‌اند.

آمار روزانه ابتلا به بیماری کووید۱۹ که روز دوشنبه از سوی مقامات این دو کشور شمال اروپا منتشر شد از ثبت رکوردهای تازه حکایت داشت اما در عین حال نشان می‌داد که موج تازه ابتلا به سویه جهش یافته اومیکرون هنوز در دانمارک و ایسلند به نقطه اوج نرسیده است.

آگهی

نروژ دیگر کشور شمال اروپا نیز روز دوشنبه اعلام کرد که اومیکرون ، سویه جدید کرونا در اسلو، پایتخت این کشور به ویروس غالب تبدیل شده است.

بر اساس داده‌های رسمی منتشر شده از سوی وزارت بهداشت دانمارک، شمار مبتلایان به بیماری کووید۱۹ در این کشور طی بیست و چهار ساعت گذشته به بالاترین حد خود یعنی ۱۶ هزار ۱۶۴ نفر رسید و برای نخستین بار از زمان شروع همه‌گیری کرونا تا کنون از مرز ۱۵ هزار نفر عبور کرد.

نرخ مثبت شدن تست‌های انجام شده نیز برای نخستین بار دراین کشور ۵ میلیون و هشتصد هزار نفری شمال اروپا از ۱۲ درصد عبور کرد.

مقامات دانمارک از اواسط ماه جاری درپی گسترش سویه اومیکرون ضمن بستن اماکن فرهنگی، ساعات کار بارها و رستوران‌ها را نیز کوتاه کرده بودند.

دانمارک پیش‌ از کریسمیس اعلام کرده بود که سویه اومیکرون در این کشور به ویروس غالب تبدیل شده و شمار مبتلایان به بیماری کووید۱۹ رو به افزایش است.

آگهی

به گفته همه‌گیرشناسان شمار موارد بستری در بیمارستان‌ها در پی موج تازه همه‌گیری ویروس در حال افزایش است (۶۰۸ مورد) و آمار همچنین از افزایش تدریجی شمار مرگ و میرها (هفت نفر طی بیست و چهار ساعت گذشته) حکایت دارد.

ایسنلد نیز که همانند دانمارک پیش از همه‌گیری اومیکرون در میان کشورهای اروپایی کم‌ترین موارد ابتلا به بیماری کووید را ثبت کرده بود روز دوشنبه از ثبت بی سابقه ۶۷۲ مورد بیمار مبتلا به ویروس جهش یافته خبر داد.

شمار مبتلایان به بیماری کووید۱۹ در ایسلند طی موج پیشین همه‌گیری بیماری در پاییز سال گذشته میلادی از یکصد نفر بیشتر نشده و تا اواسط ماه جاری نیز هرگز از مرز دویست نفر فراتر نرفته بود.

مقامات این جزیره اقیانوس اطلس شمالی با ۳۷۰ هزار جمعیت سه‌شنبه گذشته محدودیت‌ها را برای مقابله با موج تازه همه‌گیری ویروس جهش یافته کرونا تشدید کرده بودند. کاهش تعداد افراد شرکت کننده در تجمعات از ۵۰ به ۲۰ نفر از جمله این محدودیت‌ها بود.

منطقه اروپا با ثبت ۲ میلیون و ۹۰۱ هزار و هفتاد و سه مورد ابتلا به کووید۱۹ طی هفت روز گذشته آلوده‌ترین نقطه جهان به ویروس بوده است.

آگهی

بر اساس آمار رسمی اعلام شده ۲۴ هزار و ۲۸۷ شهروند یا ساکن مناطق اروپایی نیز طی هفته گذشته بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ایالات متحده آمریکا و کانادا از حیث ثبت مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ طی هفته گذشته به ترتیب پس از اروپا در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل تزریق دُز چهارم واکسن کرونا را برای مهار اومیکرون پیشنهاد کرد

ویدئویی از فعالیت گدازه‌های آتشفشانی ایسلند پس از چهارمین فوران در چند ماه گذشته

تصاویری از ایسلند؛ گدازه‌های آتشفشانی جاده‌ها را می‌بلعند