بحران همه‌گیری اومیکرون؛ هزاران پرواز در سراسر جهان لغو شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Holiday Travel
Holiday Travel   -  Copyright  Rick Bowmer/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

افزایش شمار مبتلایان به سویه اومیکرون باعث گردید که شرکت‌های هواپیمایی در سراسر جهان مجبور شوند در آستانه جشن‌های کریسمس بیش از ۴۵۰۰ پرواز را لغو کنند و برنامه هزاران پرواز دیگر را نیز به تاخیر بیندازند.

گزارش‌های وبسایت شرکت چندملیتی Flightaware که اطلاعات مربوط به برنامه‌های پرواز داخلی و بین‌المللی را در زمان واقعی ارائه می‌دهد، از ساعت ۷:۲۰ دقیقه بامداد شنبه ۲۵ دسامبر دست‌کم ۲ هزار پرواز که ۷۰۰ پرواز آن از مبدا یا به مقصد یکی از شهرهای ایالات متحده بوده لغو شده‌اند و ۱۵۰۰ پرواز نیز با تاخیر انجام شده است.

روز جمعه نیز حدود ۲۴۰۰ پرواز دیگر لغو و ۱۱ هزار پرواز با تاخیر انجام شد.

داده‌های این وبسایت همچنین حاکی از آن است که بیش از ۶۰۰ پرواز که برای روز یکشنبه برنامه‌ریزی شده بود نیز لغو شده‌اند.

این اختلال بزرگ از آن رو بوجود آمده که بسیاری از خلبانان، مهمانداران و سایر کارکنان فرودگاه‌ها به دلیل قرار گرفتن در محیطی که افراد آلوده به کووید۱۹ حضور داشتند، مجبور به ترک موقت خدمت و قرنطینه شده‌اند.

علاوه بر بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی و کانادایی همچون یونایتد، دلتا و آلاسکا که مجبور شدند حدود ۱۰ درصد از برنامه‌های پرواز خود را لغو کنند، شرکت‌های هواپیمایی چینی نیز اعلام کردند که از این اوضاع آسیب جدی دیده‌اند.

شرکت China Eastern مجبور به لغو ۴۸۰ پرواز یا به عبارت دیگر بیش از ۲۰ درصد سفرهای هوایی خود شد و Air China نیز ۱۵ درصد از پروازهای خود را لغو کرد.

لغو این پروازها اختلال بزرگی را در تعطیلات کریسمسی مسافران ایجاد کرده است؛ آنهم در وضعیتی که بنا بر گزارش انجمن اتومبیل آمریکا بیش از ۱۰۹ میلیون آمریکایی قرار بود طی ۲۳ دسامبر تا ۲ ژانویه با هواپیما، قطار یا ماشین محل سکونت خود را ترک کنند و به سفر بروند.