اروپا برای مهار سویه اومیکرون چه خواهد کرد؟

گسترش سویه اومیکرون در اروپا
گسترش سویه اومیکرون در اروپا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گسترش سویه اومیکرون آنچنان نگران کننده شده که مقامات کشورهای اروپایی بار دیگر محدودیت‌های جدید به اجرا گذاشته‌اند. هلند قرنطینه شده و به‌گفته خبرگزاری فرانسه که به اسنادی از دولت آلمان دست پیدا کرده این کشور نیز قرار است به زودی محدودیت‌های جدیدی برقرار کند. اروپا چطور با این بحران مقابله خواهد کرد؟

آگهی

اروپا برای مهار اومیکرون چه خواهد کرد؟

به نظر می‌رسد که سویه جدید کرونا، اومیکرون روز‌به‌روز خطرآفرین‌تر می‌شود. به‌گفته متخصصان سرعت شیوع این سویه بسیار سریع‌تر از سایر گونه‌های ویروس کروناست و با اینکه میزان مرگ و میر به علت واکسیناسون گسترده کمتر خواهد بود اما تعداد مبتلایان بسیار بیشتر است.

این نگرانی تا جایی است که مقامات کشورها به شهروندانشان هشدار داده‌اند و حتی محدودیت‌هایی را نیز پیش‌بینی کرده‌اند.

هلند بار دیگر به طور کامل قرنطینه شد و اجلاس داووس که قرار بود در ماه ژانویه برگزار شود به تابستان موکول شد.

آلمان

خبرگزاری فرانسه که به اسناد محدودیت در آلمان دست پیدا کرده است در گزارش آورده است که این کشور از روز ۲۸ دسامبر محدودیت‌های جدیدی را اعمال خواهد کرد. بر این اساس قرار است دیسکوها و کلوپ‌های شبانه تعطیل شوند. همچین برگزاری مهمانی با بیش از ۱۰ نفر ممنوع شده و این قانون حتی برای کسانی که واکسینه شده‌اند نیز اعمال خواهد شد. افرادی که واکسن نزده‌اند تنها می‌توانند ۲ عضو یک خانواده‌ را پذیرا باشند.

بازی‌های لیگ برتر فوتبال آلمان، بوندسلیگا از ۲۸ دسامبر تا اطلاع ثانوی بدون تماشاچی برگزار خواهند شد و مراسم‌های فرهنگی، کنسرت‌های موسیقی و نمایشگاه‌ها نیز مشمول محدودیت می‌شوند.

با اینکه در روزهای اخیر و به دلیل برخی محدودیت‌‌ها سرعت رشد تعداد مبتلایان در آلمان کمی کاهش یافته اما این آمار در دو هفته گذشته به طور متوسط از ۴۰ هزار ابتلا در روز فراتر رفته است.

فرانسه

در فرانسه نیز شرایط مشابهی حاکم است. متوسط تعداد مبتلایان در ۷ روز گذشته این کشور به بیش از ۵۲ نفر رسیده است و به نظر می‌رسید دولت این کشور به‌زودی محدودیت‌های جدید و شدیدتری اعمال کند. از نیمه ماه ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی تزریق دوز سوم واکسن در برای ساکنان فرانسه اجباری می‌شود و کسانی که حاضر به تزریق دوز سوم نباشند با محدودیت‌های جدی مواجه خواهند شد.

مقامات بهداشتی فرانسه اعلام کرده‌اند که به‌زودی واکسیناسیون کودکان ۵ تا ۱۲ سال نیز آغاز می‌شود.

بریتانیا

در بریتانیا نیز حرف و سخن از محدودیت‌‌های بیشتر به گوش می‌رسد. بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور روز دوشنبه وضع محدودیت‌های جدید را رد نکرد و گفت که اگر شرایط به همین صورت ادامه پیدا کند ناگزیر به وضع مقررات سختگیرانه خواهد بود و در این مورد «تردید» نخواهد کرد. تنها در ۲۴ ساعت گشته ۹۱ هزار و ۷۴۳ نفر در بریتانیا به کرونا مبتلا شده‌اند.

ساجد جاوید، وزیر بهداشت بریتانیا روز یکشنبه گفته بود که ممکن است تا روز کریسمس محدودیت‌های جدیدی در کشور اعلام شود چرا که در دوران همه گیری «هیچ چیز قابل تضمین نیست.»

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا نیز اقامت در کاخ ساندرینگهام، که به طور سنتی در ایام کریسمس انجام می‌شود را به دلیل شیوع سویه اومیکرون لغو کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج یک تحقیق: مبتلایان به اومیکرون ۸۰ درصد کمتر در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند

تاکید بر توزیع عادلانه واکسن‌های کرونا در «روز جهانی همبستگی بشر»

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد