پارلمان دانمارک اخراج وزیر پیشین مهاجرت را پس از محکومیتش به رای می‌گذارد

اینگر استویبرگ، وزیر پیشین امور مهاجرت دانمارک
اینگر استویبرگ، وزیر پیشین امور مهاجرت دانمارک Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اینگر استویبرگ، وزیر پیشین امور مهاجرت دانمارک پس از محکومیتش به دو ماه زندان در صفحه فیسبوک خود نوشت: «من مجازات شدم زیرا تلاش کردم از دختران محافظت کنم.»

آگهی

اینگر استویبرگ، وزیر پیشین امور مهاجرت دانمارک که هفته گذشته از سوی دادگاهی ویژه در این کشور به دو ماه زندان محکوم شد در آستانه اخراج از پارلمان دانمارک قرار دارد.

دادگاه ویژه رسیدگی به تخلفات وزراء در دانمارک اینگر استویبرگ را در زمینه عدم پایبندی به مسئولیت و نقض کنوانسیون اروپایی حقوق بشر مجرم شناخت. حکم دو ماه زندان علیه وزیر پیشین امور مهاجرت دانمارک به دلیل دستور او در دوران وزارت مبنی بر اسکان جداگانه زوج‌های پناهجو در صورت زیر ۱۸ ساله بودن زن پناهجو صادر شد.

جلسه پارلمان دانمارک برای تصمیم‌گیری درباره اخراج اینگر استویبرگ، ۴۸ ساله روز سه‌شنبه با حضور وی برگزار خواهد شد. اکثر احزاب دانمارک به استثنای جریان راست افراطی از اخراج وزیر پیشین امور مهاجرت از پارلمان حمایت می‌کنند.

از سال ۱۹۵۳ تاکنون تنها چهار نماینده با رای موافق همکارانشان از پارلمان دانمارک اخراج شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

من مجازات شدم زیرا تلاش کردم از دختران محافظت کنم، صادقانه بگویم که به نظرم یک جای کار ایراد دارد.
اینگر استویبرگ
وزیر پیشین امور مهاجرت دانمارک

دولت دانمارک سال ۲۰۱۶ در دوره وزارت اینگر استویبرگ ۲۳ زوج پناهجو را که اختلاف سنی اغلب آنها با یکدیگر زیاد نبود به طور جداگانه اسکان داد. کارکنان محل نگهداری پناهجویان در هفت مورد از این ۲۳ پرونده گزارش دادند که پناهجوها یا دست به خودکشی زدند یا از قصد خود برای خودکشی سخن گفتند.

در حکم دادگاه ویژه رسیدگی به تخلفات وزراء در دانمارک آمده بود که وزارت امور مهاجرت این کشور اجازه ندارد تصمیم‌هایی اتخاذ کند که در آنها هیچ‌گونه توجه شخصی به افرادی که زندگی‌شان تحت تاثیر آن تصمیم قرار می‌گیرد، نشده باشد.

اینگر استویبرگ که در دوران وزارتش محبوبیت زیادی داشت گفته است که محکومیتش «شکستی برای ارزش‌‌های دانمارک» محسوب می‌شود. او همچنین ضمن دفاع از عملکردش اظهار داشت که به دنبال مقابله با ازدواج‌های اجباری بود. وزیر پیشین امور مهاجرت دانمارک در صفحه فیسبوک خود نوشت: «من مجازات شدم زیرا تلاش کردم از دختران محافظت کنم، صادقانه بگویم که به نظرم یک جای کار ایراد دارد.»

مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «اتحاد ملی» در فرانسه از اینگر استویبرگ حمایت کرده است.

اینگر استویبرگ بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ در دولت راست میانه لارس لوکه راسموسن، نخست‌وزیر پیشین دانمارک عهده‌دار سمت وزیر امور مهاجرت بود. او در دوران مسئولیتش طرح‌های زیادی را علیه پناهجویان اجرا کرد. یکی از تصمیمات جنجالی اینگر استویبرگ مصادره اموال پناهجویان برای تامین هزینه پذیرش آنها در دانمارک بود.

دانمارک با وجود به قدرت رسیدن سوسیال دموکرات‌ها همچنان یکی از سختگیرانه‌ترین سیاست‌ها در زمینه پذیرش مهاجران و پناهجویان را در اتحادیه اروپا اجرا می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه دانمارک ۳ جدایی‌طلب عرب ایرانی را به‌دلیل جاسوسی برای عربستان مجرم شناخت

پارلمان دانمارک لایحه مصادره پول و اشیاء قیمتی پناهجویان را به تصویب رساند

پادشاه آینده دانمارک پس از کناره گیری غیرمنتظره ملکه مارگرته کیست؟