تنش در روابط مسکو و غرب؛ روسیه ۲ بمب‌افکن هسته‌ای را بر فراز بلاروس به پرواز درآورد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بمب‌افکن هسته‌ای روسیه
بمب‌افکن هسته‌ای روسیه   -   کپی رایت  AP Photo

روسیه روز شنبه دو فروند بمب‌افکن با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را برای ماموریتی چهار ساعته بر فراز خاک بلاروس به پرواز در‌آورد.

بنا به اعلام وزارت دفاع روسیه هدف از ماموریت گشت‌زنی این دو بمب‌افکن «تاکید بر رابطه تنگاتنگ دفاعی بین دو کشور» بود. به گفته این وزارتخانه دو جنگنده توپولف «تو-۲۲ام۳» (Tu-22M3) در جریان پرواز چهار ساعته‌شان «ماموریت‌های مشترکی را با نیروی هوایی و پدافند هوایی بلاروس» انجام دادند.

جنگنده‌های «سوخو-۳۰» بلاروس در جریان این ماموریت بمب‌افکن‌های روسی را همراهی می‌کردند. بلاروس جنگنده‌های «سوخو-۳۰» را از روسیه تحویل گرفته است. 

ماموریت روز شنبه سومین عملیات مشترک و مشابه بین نیروهای نظامی روسیه و بلاروس از ماه گذشته تاکنون بود. این در حالی است که تنش‌ها بین کشورهای غربی به ویژه اروپایی با بلاروس طی هفته‌های گذشته افزایش یافته بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آمریکا و متحدان اروپایی‌اش همچنین از صف‌آرایی نظامیان روسی در مرز این کشور با اوکراین ابراز نگرانی می‌کنند. مسکو هرگونه برنامه‌ریزی برای اشغال خاک اوکراین را رد کرده اما در عین حال خواستار ضمانت امنیتی غرب برای عدم گسترش ناتو به شرق به ویژه عدم عضویت اوکراین در پیمان آتلانتیک شمالی شده است. 

از سوی دیگر روسیه ماه گذشته همزمان با افزایش تنش بین اتحادیه اروپا و بلاروس بر سر تلاش پناهجویان برای ورود عبور از مرز این کشور با لهستان قویا از موضع مینسک دفاع کرده بود. مقامات اتحادیه اروپا بر این باور هستند که الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس با استفاده از پناهجویان به عنوان دستاویزی در موازنه قوا با بروکسل دست به «حمله‌ای هیبریدی» یا «چندبعدی» علیه اتحادیه اروپا زده است.

الکساندر لوکاشنکو ماه گذشته همزمان با اوج‌گیری تنش‌ها با کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت که مینسک آماده است تا اجازه استقرار تسلیحات هسته‌ای روسیه در خاک بلاروس را صادر کند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در آن زمان پیشنهاد رئیس‌جمهوری بلاروس را «هشداری جدی» دانسته بود که به دنبال «سیاست بی‌پروای غرب» مطرح شده است.