تنش در روابط مسکو و غرب؛ روسیه ۲ بمب‌افکن هسته‌ای را بر فراز بلاروس به پرواز درآورد

بمب‌افکن هسته‌ای روسیه
بمب‌افکن هسته‌ای روسیه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اقدام روسیه در حالی صورت گرفت که که تنش‌ بین کشورهای غربی به ویژه اروپایی‌ها با بلاروس طی هفته‌های گذشته افزایش یافته بود.

آگهی

روسیه روز شنبه دو فروند بمب‌افکن با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را برای ماموریتی چهار ساعته بر فراز خاک بلاروس به پرواز در‌آورد.

بنا به اعلام وزارت دفاع روسیه هدف از ماموریت گشت‌زنی این دو بمب‌افکن «تاکید بر رابطه تنگاتنگ دفاعی بین دو کشور» بود. به گفته این وزارتخانه دو جنگنده توپولف «تو-۲۲ام۳» (Tu-22M3) در جریان پرواز چهار ساعته‌شان «ماموریت‌های مشترکی را با نیروی هوایی و پدافند هوایی بلاروس» انجام دادند.

جنگنده‌های «سوخو-۳۰» بلاروس در جریان این ماموریت بمب‌افکن‌های روسی را همراهی می‌کردند. بلاروس جنگنده‌های «سوخو-۳۰» را از روسیه تحویل گرفته است. 

ماموریت روز شنبه سومین عملیات مشترک و مشابه بین نیروهای نظامی روسیه و بلاروس از ماه گذشته تاکنون بود. این در حالی است که تنش‌ها بین کشورهای غربی به ویژه اروپایی با بلاروس طی هفته‌های گذشته افزایش یافته بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آمریکا و متحدان اروپایی‌اش همچنین از صف‌آرایی نظامیان روسی در مرز این کشور با اوکراین ابراز نگرانی می‌کنند. مسکو هرگونه برنامه‌ریزی برای اشغال خاک اوکراین را رد کرده اما در عین حال خواستار ضمانت امنیتی غرب برای عدم گسترش ناتو به شرق به ویژه عدم عضویت اوکراین در پیمان آتلانتیک شمالی شده است. 

از سوی دیگر روسیه ماه گذشته همزمان با افزایش تنش بین اتحادیه اروپا و بلاروس بر سر تلاش پناهجویان برای ورود عبور از مرز این کشور با لهستان قویا از موضع مینسک دفاع کرده بود. مقامات اتحادیه اروپا بر این باور هستند که الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس با استفاده از پناهجویان به عنوان دستاویزی در موازنه قوا با بروکسل دست به «حمله‌ای هیبریدی» یا «چندبعدی» علیه اتحادیه اروپا زده است.

الکساندر لوکاشنکو ماه گذشته همزمان با اوج‌گیری تنش‌ها با کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت که مینسک آماده است تا اجازه استقرار تسلیحات هسته‌ای روسیه در خاک بلاروس را صادر کند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در آن زمان پیشنهاد رئیس‌جمهوری بلاروس را «هشداری جدی» دانسته بود که به دنبال «سیاست بی‌پروای غرب» مطرح شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لوکاشنکو از برگزاری رزمایش مشترک روسیه و بلاروس در ماه آینده خبر داد

کشورهای غربی تحریم‌های تازه علیه بلاروس وضع کردند

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت