نخست وزیر پیشین ضد واکسیناسیون اسلواکی بازداشت و آزاد شد

رابرت فیکو، نخست وزیر پیشین اسلواکی
رابرت فیکو، نخست وزیر پیشین اسلواکی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای فیکو به اتهام دعوت برای راه‌پیمایی ضد دولتی و مقابله با محدودیت‌های کرونایی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفهیم اتهام و تشکیل پرونده آزاد شد.

آگهی

رابرت فیکو، نخست وزیر پیشین اسلواکی به ظن سازماندهی یک تجمع ضد دولتی و مخالفت با محدودیت‌های قرنطینه‌ای، بازداشت و در ادامه از سوی نیروهای پلیس آزاد شد.

حزب چپ‌گرای فیکو با عنوان سوسیال دموکراسی و همچنین مقام‌های پلیس تایید کردند که روز پنجشنبه و پیش از برگزاری این تجمع آقای فیکو بازدشت شده است. مقام‌های پلیس پس از آزادی آقای فیکو تاکید کردند که فعلا او آزاد شده اما با اتهاماتی در خصوص تحریک افکار عمومی مواجه است و پرونده او به دادسرا ارسال شده است.

جزئيات بیشتری در خصوص این پرونده از سوی مقام‌های دولتی و قضایی اسلواکی اعلام نشده است.

پس از افزایش بی‌سابقه تعداد افراد مبتلا به بیماری کرونا در اسلواکی، دولت قوانین محدودکننده شدیدی را در سطح کشور اجرایی کرد که از آن جمله هرگونه تجمع بیش از ۶ نفر و همچنین برگزاری اعتراضات و راه‌پیمایی‌ها ممنوع اعلام شد. با این حال فیکو از مردم اسلواکی خواسته بود که روز پنجشنبه در تجمعی اعتراضی در خیابان‌های پایتخت حضور یابند و نارضایتی خود را نسبت به این تصمیم دولت ابراز دارند.

آقای فیکو پس از آزادی در گفتگو با خبرنگاران از برخوردهای صورت گرفته با او از سوی دولت و نیروهای پلیس انتقاد کرد.

فیکو یک رهبر پوپولیست در اسلواکی به شمار می‌رود و در سال ۲۰۱۸ و پس از قتل یک روزنامه‌نگار تحقیقی که ابعاد گسترده‌ای از فساد را در میان دستگاه‌های دولتی افشا کرده بود، مجبور به استعفا شد. 

این سیاستمدار از مخالفان سرسخت قرنطینه سراسری و همچنین اعمال محدودیت‌های گسترده برای کنترل بیماری کووید-۱۹ بود. او در زمره سیاستمدارانی دسته‌بندی می‌شد که با واکسیناسیون برای مقابله با ویروس کرونا مخالف می‌ورزید.

همه‌گیری بیماری کرونا در حال حاضر به یک چالش جدی برای دولت ائتلافی فعلی تبدیل شده است و افزایش تعداد مبتلایان دولت را به اتخاذ تدابیر سخت‌گیرانه وا داشته است. اسلواکی با بیش از ۷۹۵ هزار مبتلا و همچنین ۱۵ هزار و ۷۳۰ فوتی یکی از کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می‌رود که بیشترین آسیب را از این بیماری دیده است.

در حال حاضر تنها ۴۶.۸ درصد از جمعیت ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری این کشور کوچک به صورت کامل واکسینه شده‌اند. این آمار کمتر از میانگین ۶۷.۳ درصدی در اتحادیه اروپا است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دعوای سیاسی در اسلواکی بر سر دختر رئیس جمهوری

سومین رئیس پلیس اسلواکی به دلیل طرح اتهام فساد استعفا کرد

پلگرینی، نامزد مورد حمایت دولت و مخالف کمک به اوکراین، رئیس‌جمهور اسلواکی شد