ضد واکسن‌ها به دنبال ترور نخست‌وزیر ایالت زاکسن آلمان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر تزئینی است
تصویر تزئینی است   -  Copyright  AP Photo

پلیس آلمان روز چهارشنبه ۱۵ دسامبر اعلام کرد طرحی را کشف کرده که بر اساس آن، گروهی از فعالان ضد واکسیناسیون در ایالت زاکسن قصد داشتند نخست وزیر این ایالت در شرق آلمان را به قتل برسانند.

به گفته پلیس توطئه کشتن مایک کرچمر، رهبر این ایالت در یک چت گروهی در شبکه اجتماعی تلگرام مورد بحث قرار گرفته است. این در حالیست که ایالت زاکسن بالاترین نرخ ابتلا به کووید-۱۹ و همچنین پایین‌ترین میزان واکسیناسیون در کل آلمان را به خود اختصاص داده است.

کشف این طرح بر افزایش نگرانی‌ها در خصوص اعتراضات خشونت آمیز در مقابل طرح واکسیناسیون اجباری افزوده است.

پلیس در توییتر اعلام کرده که اعضای این گروه که «شبکه آفلاین درسدن» نام دارند، در پیام‌های خود در تلگرام همراه داشتن سلاح گرم و امکان تیراندازی را بین اعضای خود پیشنهاد داده بودند. پلیس می‌گوید پنج نفر از اعضای این گروه تلگرامی مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

اعترضات علیه محدودیت‌های جدید برای افراد واکسینه نشده و برنامه‌هایی همچون اجباری کردن واکسیناسیون برای برخی از گروه‌ها در آلمان اخیرا به افزایش حملات خشونت آمیز به پزشکان، سیاستمداران و روزنامه‌نگاران منتج شده است.

قرار است از روز ۱۶ مارس، واکسیناسیون برای افرادی که در بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان و سایر اقدامات پزشکی کار می‌کنند، اجباری شود.

اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان در نخستین سخنرانی خود به عنوان جانشین مرکل در پارلمان آلمان، روز چهارشنبه تاکید کرد که دولت او اعتراضات خشونت آمیز علیه واکسیناسیون بیماری کووید-۱۹ را تحمل نخواهد کرد.

آقای شولتس همچنین در ادامه افزود: «ما با اقلیتی کوچک از افراط‌گرایان بی‌بند و بار که می‌خواهند اراده خود را به کل جامعه تحمیل کنند، کنار نمی‌آییم.»

تلویزیون دولتی آلمان روز سه‌شنبه گزارش داد که بیش‌ از ده‌ها سیاستمدار، اهالی رسانه و همچنین موسسات عمومی نامه‌های تهدید آمیز دریافت کرده‌اند که در آنها بر «مقاومت خونین» در مقابل اقدامات محدود کننده دولت تاکید شده است.

در ماه سپتامبر یک مرکز واکسیناسیون در ایالت زاکسن، هدف حمله آتش سوزی قرار گرفته بود. ماه گذشته هم گروهی از معترضان در حالی که مشعل‌های روشن در دست داشتند، بیرون خانه وزیر ایالت زاکسن تجمع کردند که این اقدام به عنوان تهدید ضمنی به خشونت تعبیر شده است.

در شکل گیری چنین مقاومت‌هایی رفتار برخی از چهره‌های سرشناس نیز بی‌تاثیر نبوده است. چند نفر از بازیکنان تیم فوتبال بایرن مونیخ آلمان هنوز واکسن بیماری کووید-۱۹ را دریافت نکرده و در مقابل تزریق آن مقاومت کرده‌اند.

سرشناس‌ترین این چهره‌ها، جاشوا کیمیچ، هافبک ملی‌پوش باوارایی‌ها است که بعد از مقاومت چندین ماهه در مقابل واکسن، بالاخره به این بیماری دچار شد و پزشکان از درگیری بالا در ریه او خبر می‌دهند. کیمیچ پس از درگیری ریه بالاخره پذیرفت که باید واکسن می‌زده و در اظهاراتی از اینکه تاکنون در مقابل دریافت واکسن مقاومت کرده ابراز پشیمانی کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید